تاریخ انتشار۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱:۲۱
کد مطلب : 566619

«همسفران خورشید»، طرحی برای خدمت‌رسانی به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)

«همسفران خورشید» طرحی برای خدمت‌رسانی به زائران پیاده امام رضا(ع) در هفت استان کشور است.
«همسفران خورشید»، طرحی برای خدمت‌رسانی به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب،  طرح همسفران خورشید ۲ دهه است که از سوی جمعیت هلال احمر همزمان مصادف با دهه پایانی صفر اجرا می‌شود؛ امسال پیش بینی می‌شود میلیون ها زائر در این روزها خود را در روز شهادت امام رضا، به مشهد مقدس برسانند.

در این طرح که در هفت استان خراسان جنوبی، شمالی، تهران و البرز، قم، یزد، گلستان، سمنان  از ۲۷ شهریور آغاز و تا ۶ مهر نیز ادامه خواهد داشت، زائران علاقه مند امام هشتم شیعیان پای پیاده عازم آن دیار می شوند؛ هلال احمر تمهیداتی را نیز برای اسکان زائران در شهر مشهد مقدس اندیشیده است.

در راستای اسکان و ارایه خدمات به زائران در هفت نقطه از شهر مشهد هفت نفر از مسئولان شعب کمیته امداد و نجات و هلال احمر از استان‌های معین شامل استان‌های خراسان جنوبی، شمالی، تهران و البرز، قم، یزد، گلستان، سمنان به همراه ۲ تیم امدادی و تعدادی چادر در این نقاط مستقر شده‌اند.

پیش بینی حضور ۸ میلیون زائر

مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: مسئولان شعب باید از برپایی و نصب چادرها در مکان هایی که فاقد چهار شرط مهم و اصلی اعم از امنیت، سیستم سرویس بهداشتی، آب و برق باشد خودداری کنند و تنها در مکان‌های دارای این شرایط چهارگانه چادرها را برای اسکان زایران بر پا کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه در سازمان جمعیت هلال احمر برنامه‌ریزی شده است، تاکنون ۲۰ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یک فروند بالگرد در محل‌های مشخص شده مستقر شده‌اند، همچنین امروز برای اسکان زائران ۲۰ هزار چادر فصلی و مسافرتی به استان خراسان رضوی ارسال می‌شود.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهارداشت: امسال به دلیل ۲ سال فاصله‌ای که به خاطر شیوع ویروس کووید ۱۹ ایجاد شد با کاهش و مهار این بیماری و نیز با قرار گرفتن در فصل تابستان و تعطیلی مدارس، حضور ۶ تا ۸ میلیون جمعیت زائر را در استان خراسان رضوی پیش بینی شده است که در این راستا باید برنامه ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که حداکثر ارایه خدمات بهینه به زائران پیاده و سواره صورت گیرد.

بجز جمعیت هلال احمر دیگر ارگان‌ها از جمله سازمان اورژانس کشور نیز آماده خدمت رسانی به زائران است.

آمادگی اورژانس برای پوشش مراسم راهپیمایی شهادت امام رضا(ع)

جعفر میعادفر  رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در ایام شهادت امام رضا(ع) و برای ارائه خدمات به زائران و مجاوران بارگاه رضوی، ۱۶۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ۳۰ دستگاه آمبولانس از سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهدمقدس و ورودی های این شهر استقرار دارند.

وی با بیان این مطلب، اظهارداشت: علاوه بر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سایر دانشگاه های علوم پزشکی استان خراسان رضوی و مسیرهای ورودی زائران به مشهد مقدس در آمادگی کامل قرار دارند. ۶ اتوبوس آمبولانس از سایر دانشگاه ها و یک فروند بالگرد اورژانس هوایی از گناباد نیز در مشهد مقدس استقرار دارند.  

رئیس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در این ایام دو بیمارستان صحرایی در مشهد مقدس و یکی از ورودی های این شهر مستقر می شوند و بیش از ۵۰۰ نیروی اورژانس در این مراسم، مشارکت و حضور فعال دارند.

حضور ۸۱۰ نیروی عملیاتی

یعقوب سلیمانی دبیرکل جمعیت هلال احمر در تشریح طرح همسفران خورشید که به منظور امداد رسانی به زائران پیاده امام رضا (ع) برگزار می‌شود، گفت: این طرح از ۲۷ شهریور آغاز و تا ۶ مهر نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در مدت این ۱۱ روز در طول ۶ مسیر اصلی، حرکت زائران پیاده بارگاه امام رضا (ع)، ۱۰۶ پایگاه و پست امدادی، ۲۷ پایگاه امداد و نجات ثابت، ۴۴ پست موقت، ۳۵ تیم سیار امداد و نجات، ۲۵ مرکز پاسخگویی شعب و ستاد استان استقرار دارد.

سلیمانی با اشاره به حضور ۸۱۰ نفر/روز پست در پایگاه تیم‌های سیار، اظهارداشت: در این طرح ۱۳۵ نفر/روز در پایگاه های امداد و نجات ثابت، ۲۲۰ نفر/روز در پست‌های موقت امدادی، ۷۰ نفر/روز در تیم‌های سیار امداد نجات، ۲۸۰ نفر/روز در مرکز پاسخگویی شعب شهرستان و ستاد استان همچنین هفت تیم اسکان اضطراری در استان های خراسان شمالی، جنوبی، سمنان، تهران، قم، البرز و گلستان در طول این طرح مشغول به فعالیت هستند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره لجستیک و ناوگان خودرویی در طرح همسفران خورشید، گفت: ۲۲۰ دستگاه خودروی عملیاتی در این طرح استفاده می‌شود که شامل ۵۹ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۶ دستگاه موتورلانس، ۲۷ دستگاه خودروی نجات و ۵۶ وانت کمک دار عملیاتی و دو عدد دستگاه ارتباطی و ۱۰۹ دستگاه دیگر خودروهای عملیاتی و دو فروند بالگرد فعال شده‌اند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca6inmo49nii1.k5k4.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما