تاریخ انتشار۱۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۲
کد مطلب : 555734
ائمه جمعه اهل سنت گلستان:

مناسک حج از نشانه های خداوند بر روی زمین است

امامان جمعه اهل سنت استان گلستان با اعلام اینکه مناسک حج از نشانه های خداوند بر روی زمین است بر تعظیم و بزرگداشت علائم و شعائر الهی تأکید کردند.
مناسک حج از نشانه های خداوند بر روی زمین است
به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، خطیب جمعه اهل سنت کلاله، گفت: خداوند در آیه 32 سوره مبارکه «حج» فرموده است: «ذلِكَ وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ»؛ هر کسی شعائر الهی را بزرگ دارد این کار نشانه پرهیزگاری و تقوای او است.
«آخوند آرتق خداوی» در نماز جمعه این هفته مصلای کلاله، اظهار کرد: انجام فریضه حج و قربانی کردن از شعائر بزرگ الهی در این ایام است و خداوند در سوره حج کسانی را که شعائر الهی را احترام و تعظیم می کنند را عزیز و بزرگ می دارد.
به گفته وی؛ قربانی فقط برای خداوند انجام می شود و اگر به غیر از خداوند باشد جائز نیست.
خطیب جمعه اهل سنت کلاله با اعلام اینکه فاصله بین فرد مسلمان و مشرک نماز است، تصریح کرد: کسانی که نماز این ستون دین را ترک کنند در صف مشرکان قرار می گیرند.
وی افزود: مومنان کسانی هستند که نماز را به وقت خودش و با خشوع و خضوع کامل ادا می کنند.
به گفته وی؛ پراخت زکات و دستگیری از نیازمندان و صبر و شکیبایی در هنگام بلا و مصیبت از ویژگی های انسان های مومن است.

حمایت از مستمندان در عید قربان وظیفه مسلمانان است
امام جمعه اهل سنت قازان قایه مراوه تپه، گفت: حمایت از مستمندانی که توان قربانی کردن در عید قربان را ندارند وظیفه مسلمانان است.
«آخوند ناصر قزل» در نماز جمعه این هفته مصلای قازان قایه، اظهار کرد: وظیفه دینی و انسانی ایجاب می کند که از اقشار پایین جامعه که از استطاعت مالی پائینی برخوردار هستند حمایت شده و گوشت و دیگر لوازم  مورد نیاز آنها را تأمین کنند.
به گفته وی؛ پرداخت زکات به نیازمندان امت اسلامی می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه اسلامی را برطرف کرده و باعث توسعه و آبادانی شهرها و روستاها شود.
 امام جمعه اهل سنت قازان قایه مراوه تپه با بیان اینکه خداوند برای فهماندن و درک اجر و قرب دهه ذی الحجه برای انسان ها قسم یاد کرده است، ابراز کرد: خداوند متعال در دهه ذی الحجه برکت قرار داده تا انسان ها در این دهه به فکر تزکیه نفس خود باشند.

 دهه ذی الحجه دارای فضیلت فراوان است
امام جمعه موقت بناور سیمین شهر، گفت: دهه ذی الحجه دارای اجر و فضیلت فراوان است.
«آخوند نیاز قلیچ حنفی» در نماز جمعه این هفته مسجد جامع محله بناور سیمین شهر با اشاره به فضیلت ایام دهه نخست ذی الحجه و انواع اعمال صالحه در این ایام، اظهار کرد: روز عرفه روز نیایش الهی نزد خداوند آنقدر ارزشمند است که شمارش ثواب آن فقط از عهده خداوند بر می آید.
به گفته وی؛ انجام عمل صالحه در این ایام اجر فراوانی دارد و سعی کنیم این دهه را بدون اعمال صالحه نگذرانیم و انسان های مومن قدر این روزها را به خوبی می دانند.
امام جمعه موقت بناور سیمین شهر با بیان اینکه کسب تقوای الهی با پرهیزکاری از معاصی بدست می آید، گفت: کسی که انجام گناه را ترک نکند نمی تواند به تقوای الهی برسد.
وی افزود: رسول گرامی اسلام (ص) فرموده است: روزه داری در هر روز ایام دهه ذی الحجه همانند روزه یکسال اجر دارد.
به گفته وی؛ نماز خواندن و تلاوت قرآن کریم از بهترین اعمالی است که انسان مومن می تواند در این روزها انجام دهد.
آخوند حنفی با یادآوری اینکه صدقه، انفاق و کمک به نیازمندان کار انسان های باسخاوت است و خداوند آنها را بسیار دوست دارد، گفت: ذکر و تسبیح الهی آسان ترین عمل صالحه است که انسان می تواند در هر زمان و مکانی می تواند آنرا انجام دهد.

مسلمانان از دهه ذی الحجه غفلت نکنند
خطیب جمعه چنارلی، گفت: متاسفانه مسلمین از دهه ذی الحجه غافل هستند همانگونه که در دهه قدر عمل صالح می کنند در این دهه انجام نمی دهند.
«آخوند احمد داوودی» در نماز جمعه این هفته چنارلی، اظهار کرد: رسول خدا (ص) فرموده است: « روز عرفه بهترین فرصت برای انجام دعا است و هر کسی که روز عرفه روزه بگیرد خداوند گناهان صغیره او را می بخشد».
به گفته وی؛ دو شرط قبولی دعاها در این ایام، اول یقین داشتن به اینکه خداوند دعا را قبول می کند و یأس و ناامیدی را کنار نهد و شرط دوم خلوص نیت و تضرع داشتن حین انجام دعا است تا اینکه دعا قبول شود.
خطیب جمعه چنارلی با عنوان اینکه خداوند بعد از لیالی قدر در رمضان عید فطر و بعد از دهه ذی الحجه عید قربان قرار داده است، گفت: عبادت فقط در نماز و روزه خلاصه نمی شود، اظهار همدردی و دستگیری از مستمندان و کمک به همنوعان و حل مشکلات انسان ها از بهترین کارها است که از اعتکاف یک ماهه مسجدالحرام بهتر است.
وی ادامه داد: در جامعه ای زندگی می کنیم که فقط فرد ملاک نیست؛ بلکه اجتماع انسانی ملاک است.
به گفته وی؛ جامعه محراب عبادات است و مشکلات جامعه را مشکل خود بدانیم.
آخوند داوودی خاطر نشان کرد: انجام احسان و عبادت اجتماعی و فردی رقت قلب و خشوع و خضوع برای انسان ها ایجاد می کند.

انسان در برابر اعمال خود مسئول است
خطیب جمعه شهر سیجوال، گفت: انسان در برابر هر عمل و رفتاری که انجام می دهد مسئول است.
«آخوند محمد علی ایری» در نماز جمعه این هفته شهر سیجوال با اشاره به اعمال انسان، اظهار کرد: همانطور که در قرآن کریم و احادیث نبوی آمده است در روز قیامت درست و پاها و تمامی اعضای بدن انسان سخن خواهند گفت.
به گفته وی؛ هر آنچه که انسان با اعضای خود عمل کرده در مقابل خداوند بیان خواهند کرد اگر چه فرد دوست نداشته باشد آن سخن ها را بگوید.
آخوند ایری با تأکید بر مسئولیت خطیری که والدین در قبال فرزندان خود دارند، تصریح کرد: همانطور که هر شخص در اعمال خود مسئول است پدر مادر نیز در برابر فرزندان خویش مسئول هستند تا آنها را به نحوی تربیت دهند که در آینده در راه اسلام گام بردارند.

نماز جمعه حج مساکین است
خطیب جمعه اهل سنت مسجد جامع ابوحنیفه گرگان، گفت: به فرموده رسول گرامی اسلام (ص) نمازهای جمعه حج افراد مسکین و فقیر است.
«آخوند فرهاد مهربخش» در نماز جمعه این هفته مسجد جامع ابوحنیفه گرگان، اظهار کرد: رفتن به حج که عبادت مالی است برای افرادی که استطاعت مالی دارند واجب است؛ ولی آنهایی که این توانایی را ندارند پایبند به خواندن نمازهای جمعه باشند که حج این افراد است.
به گفته وی؛ در ایام دهه ذی الحجه از خداوند طلب بخشش کنید و به ویژه در روز عرفه که نزد خداوند بسیار ارزشمند است خداوند را یاد کنید.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcgwn9ntak9nu4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما