تاریخ انتشار۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۵:۳۴
کد مطلب : 551361

واکاوی تفاوت‌های «راهپیمایی پرچم» امسال در اراضی اشغالی

با بررسی وضعیت شکننده کابینه بنت می‌توان به این نتیجه رسید که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از رهگذر برگزاری راهپیمایی تحریک‌آمیز پرچم‌، به دنبال سر و سامان دادن به وضعیت بغرنج سیاسی خود است.
واکاوی تفاوت‌های «راهپیمایی پرچم» امسال در اراضی اشغالی
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از مهر، راهپیمایی پرچم یک مراسم جدید است و تاریخ برگزاری آن مطابق تقویم عبری است؛ روزی است که در سال ۱۹۶۷ اشغالگران صهیونیست توانستند بعد از جنگ به طور کامل قدس را اشغال کنند. هر سال صهیونیست‌ها با مراسمات مختلف این روز اشغالگری قدس را جشن می‌گیرند و هزاران نفر از شهرک‌نشینان نیز در آن شرکت می‌کنند. مراسمات از دو روز قبل شروع می‌شود و مهمترین بخش این مراسمات راهپیمایی پرچم است.

راهپیمایی پرچم‌ها قرار است که روز یکشنبه در منطقه باب العامود قدس در اطراف مسجدالاقصی برگزار شود. گروههای مقاومت فلسطین با هشدار به رژیم صهیونیستی خواستار عدم برگزاری این راهپیمایی شده‌اند. حتی دولت آمریکا نیز به دلیل نگرانی از پیامدهای برگزاری راهپیمایی پرچم‌ها خواستار بازنگری رژیم صهیونیستی در آن و تغییر مسیر این راهپیمایی شد، که با پاسخ منفی کابینه نفتالی بنت همراه شد.

تفاوت راهپیمایی امسال

اما سال گذشته برگزاری همین راهپیمایی با چراغ سبز بنیامین نتانیاهو موجب آغاز جنگی شده بود که سران صهیونیست و جامعه صهیونیستی را به وحشت شدید انداخت. در ماه مه ۲۰۲۱ همزمان با حضور صهونیست‌ها در اطراف مسجدالاقصی برای برگزاری این راهپیمایی، عملیات موشکی مقاومت فلسطین علیه شهرک‌های صهیونیست‌نشین آغاز شد. در پی این عملیات صهیونیست‌ها که برای برگزاری راهپیمایی پرچم در خیابان‌های قدس اشغالی حضور داشتند، با شنیدن صدای آژیر خطر مجبور به فرار به سوی پناهگاه شدند.

در روزهای پس از آن نیز مقاومت فلسطین به مدت ۱۱ روز عمق اراضی اشغالی را هدف موشک‌های خود قرار داد تا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی مجبور به دریوزگی برای برقراری آتش‌بس از طریق میانجیگران بین‌المللی شود. امسال نیز مقاومت فلسطین تهدید کرده که ممکن است پاسخ برگزاری راهپیمایی تحریک آمیز پرچم را با موشک بدهد، مسأله‌ای که هرگز به نفع نفتالی بنت تمام نخواهد شد.

اما تفاوت اصلی راهپیمایی پرچم امسال با سال گذشته در ورود برخی جریان‌های صهیونیستی به روند برگزاری آن است. براین اساس در راهپیمایی امسال برخی جریان‌های صهیونیستی عنوان کرده‌اند که همزمان با شروع مراسم به تخریب مسجد قبه الصخره مبادرت خواهند ورزید. مسجدالاقصی قبله اول مسلمانان جهان در چند دهه اخیر پس از اشغال فلسطین با پروژه یهودی سازی رژیم صهیونیستی روبرو بوده است.

صهیونیست‌ها با طرح ادعاهای دروغین و موهوم تلاش دارند با تخریب مسجدالاقصی، بنای ادعایی هیکل سلیمان را بر ویرانه‌های قبله اول ایجاد کنند. صهیونیست‌ها که هیچ ارتباط تاریخی با سرزمین فلسطین ندارند تلاش دارند با ساختن بناهای این چنینی، تحریف تاریخ و جعل اسناد برای خود تاریخی که نداشته اند را ایجاد کنند. در ماههای اخیر نیز یورش گروههای افراطی صهیونیستی به مسجدالاقصی در تلاش برای تحقق این هدف افزایش یافته است.

بنت به دنبال تحقق چه اهدافی است؟

اما سوالی که در شرایط کنونی مطرح می‌شود این است که نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وجود هشدارهای مقاومت فلسطین، خشم فلسطینی‌ها و حتی توصیه دولت آمریکا، چرا بر برگزاری این راهپیمایی تحرک‌آمیز اصرار دارد؟

جواب را باید در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی جستجو کنیم؛ منابع صهیونیستی هفته گذشته از استعفای «تال گان تزوی» رئیس دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی خبر دادند. گان تزوی از نزدیک‌ترین افراد به نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی محسوب می‌شد که در یک دهه اخیر از زمان ورود وی به عرصه سیاسی در کنارش حضور داشت. گان تزوی پیش از انتخاب به عنوان رئیس دفتر نخست وزیری، در سمت‌های متعددی حضور داشت و در جریان مذاکرات تشکیل ائتلاف حاکم به ریاست نفتالی بنت، حضوری فعالانه داشت.

اما استعفای گان تزوی از حضور در دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تنها ۱۰ روز پس از استعفای «شمریت مئیر» مشاور سیاسی نفتالی بنت رخ داده است. منابع صهیونیستی با اشاره به اختلافات میان گان تزوی و شمریت مئیر عنوان کردند که روابط میان این دو هرگز خوب نبود اما با استعفای هر دوی آنها، به نظر می‌رسد نفتالی بنت به طور جدی تلاش دارد وضعیت کابینه ائتلافی را از بحرانی که گریبانگیرش شده خارج کند و از فروپاشی کابینه جلوگیری کند.

این در حالی است که در روزهای اخیر کابینه بنت دو بار از خطر فروپاشی و تبدیل به اقلیت در کنست نجات یافته بود. نخستین بار «منصور عباس» رئیس لیست یکپارچه عربی از تصمیم جدایی از کابینه منصرف شده بود و دومین بار نیز «غیداء ریناوی زغبی» از حزب مرتس تصمیم به استعفایش را پس گرفته بود.

کابینه نفتالی بنت در شرایط کنونی به دلیل جدایی «عیدیت سلیمان» (از اعضای حزب یمینا) از کابینه بنت در وضعیت بسیار شکننده‌ای در کنست قرار دارد و تعداد کرسی‌هایش به ۶۰ کرسی کاهش یافته، این در حالی است که جریان مخالف به ریاست بنیامین نتانیاهو نیز در شرایط کنونی ۶۰ کرسی در اختیار دارد.

براین اساس، پر واضح است که نفتالی بنت برگزاری راهپیمایی پرچم را به عنوان آخرین گزینه موجود برای سر و سامان دادن به وضعیت بغرنج سیاسی خود می‌داند، به ویژه اینکه بدانیم که بنیامین نتانیاهو (رهبر فعلی مخالفان کابینه بنت) در دوران نخست‌وزیری خود مجبور شد در اثر تهدیدات مقاومت فلسطین، مسیر راهپیمایی پرچم را تغییر داده و به برگزاری محدود آن تن بدهد. حالا نفتالی بنت عزم خود را جزم کرده اصلی‌ترین رقیبش را که زمزمه‌های بازگشت وی به صحنه سیاسی این روزها بیش از گذشته به گوش می‌رسد، در زمین بازی «راهپیمایی پرچم‌ها» شکست دهد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdciqzawzt1awp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما