تاریخ انتشار۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۴
کد مطلب : 551201

تأکید ائمه جمعه سراسر کشور بر لزوم برخورد جدی با عاملان حادثه متروپل آبادان

ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های این هفته خواستار برخورد جدی با عاملان و مسببان حادثه متروپل آبادان شدند.
تأکید ائمه جمعه سراسر کشور بر لزوم برخورد جدی با عاملان حادثه متروپل آبادان
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های این هفته خواستار برخورد جدی با عاملان و مسببان حادثه متروپل آبادان شده و تاکید کردند: نظارت بر ساخت و سازها از آنجا که پای جان مردم در میان است امری واجب و ضروری است.

در ادامه به بخشی از این خطبه ها اشاره می شود:

حجت‌الاسلام سیدمحمدنبی موسوی‌فرد امام جمعه اهواز ضمن تسلیت به مصیبت دیدگان حادثه فروریختن برج متروپل آبادان بر پیگیری و معرفی مقصران این حادثه که به جانباختن تعدادی از شهروندان منجر شد، تاکید کرد.

وی افزود: از روز دوشنبه که این حادثه رخ داد، وزیر کشور شبانه روز در محل حاضر بوده و مدیریت را برعهده داشته، معاون اول رییس جمهور نیز امروز به محل حادثه آمده، مسئولان استانی و نیروهای امدادی از خوزستان و برخی استان‌ها نیز حضور داشتند و خود نیز چندین بار برای پیگیری امور و بازدید حضور یافتم.

وی ادامه داد: افرادی که زیرآوار هستند شاید یک درصد احتمال زنده‌ بودنشان وجود دارد به همین دلیل باید اجازه دهیم که کار آواربرداری به سرعت انجام شود و مابقی اجساد نیز جستجو شود.

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی امام‌جمعه موقت قم نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته اشاره کرد: درساخت و سازها نسبت به ایمنی ساختمان‌ها اهتمام بیشتری شود. اهتمام به ایمنی ساختمان ها و جلوگیری از اعمال نفوذ در ساخت و سازهای عمرانی از عبرت های مهم این حادثه دلخراش است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر نیز اظهار داشت: به نحوی باید با مسببان حادثه ساختمان متروپل برخورد شود تا عبرتی برای دیگران باشد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادث در کشور نباشیم.

وی تأکید کرد: مسئولان باید هرچه سریع‌تر صحنه را مدیریت و از آلام مردم و مصدومان بکاهند و نباید بعد از وقوع چنین حوادثی به فکر علاج واقع بیفتند بلکه باید با برنامه ریزی و نظارت دقیق و انجام کار اصولی از بروز چنین حوادث دلخراشی پیشگیری کنند.

امام جمعه بوشهر افزود: انتظار می‌رود در دولت مردمی، جهادی و انقلابی سیزدهم این نگاه دقیق بر روند اجرای پروژه ها حاکم باشد و از مسئولان تقاضا می‌شود برنامه نظام مهندسی و بررسی استحکام ساختمان‌ها از همان ابتدا انجام شود تا شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.

حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در خطبه های نماز جمعه این هفته تاکید کرد: تخریب ساختمان متروپل مصیبت سخت و در عین حال پندآموزی بود و باید نکات مقام معظم رهبری در خصوص بررسی این حادثه تلخ، مورد توجه قرار گیرد و علت این حادثه واکاوی شود.

وی افزود: ساخت و سازهای نامناسب در استان ایلام انجام می شود و گزارش‌های ناخوشایندی در این زمینه به گوش می رسد که به مسئولان مربوطه، شهرداران، اعضای کمیسیون ماده پنج و شورای شهر تذکر داده شد.

وی ادامه داد: برخی به خاطر منافع شخصی خود در کوچه‌های بن‌بست و جاهای باریک و جاهایی که امکان امدادرسانی ندارد مجوز ساخت و ساز می دهند و دلال هایی هستند که در این ساخت و سازها بهترین سود را به جیب می‌زنند و کمترین بودجه به حساب شهرداری واریز می کنند که باید بررسی شود.

آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج در خطبه های نماز جمعه اظهار داشت: نظارت بر ساخت و ساز ها امری واجب و ضروری است چرا که اگر در این زمینه کوتاهی شود جان و مال مردم در معرض خطر قرار می گیرد.

وی افزود: وقوع چند زلزله در سال های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که ضعف نظارت باعث تخریب بسیاری از ساختمان های در شهر های یاسوج و سی سخت شده است از این رو شهرداری ها و نظام مهندسی موظف هستند قوانین سختگیرانه تری برای اجرای ساختمان ها اجرا کنند و با افرادی که در این زمینه کوتاهی می کنند برخورد قاطع شود.

حجت الاسلام علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز گفت: مساله پیش آمده در یکی از استان‌های کشور و ریزش ساختمان یک جنایت است که نشان می‌دهد باید نظارت‌ها بیشتر باشد چراکه این این مهم به منفعت بوده و انصاف و عدالت نیز رعایت خواهد شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در این خصوص تاکیدکردند که نظارت امری مهم بوده چرا که عدالت رعایت می شود که این به نفع همگان است.

حجت الاسلام میثم تارم امام جمعه جیرفت در جنوب استان کرمان نیز در خطبه های نماز جمعه اشاره کرد: متولیان نظارت بیشتری بر کیفیت فنی ساخت و سازها داشته باشند و باید با تعهد و ایمان به این موضوع حساس باشیم تا شاهد تکرار چنین حوادثی نباشیم.

وی ضمن ابراز همدردی با مردم آبادان اظهار داشت: دستگاه قضایی به این موضوع رسیدگی کند.

کنترل گرانی، رصد سبک زندگی مسوولان و جراحی اقتصادی با پیوست فرهنگی؛ دیگر محور خطبه های نماز جمعه


حجت الاسلام محمدعلی قدس‌پور امام جمعه موقت سمنان اظهار داشت: اگر به دنبال جراحی اقتصادی هستیم، باید با تعریف پیوست فرهنگی، مواظب بود مردم بداخلاق نشوند و در جامعه آسیب ایجاد نشود.

وی افزود: در اجرای طرح های اقتصادی مراقب باشیم امت‌داری از بین نرود در غیر این صورت، تقوای حاکمیتی را رعایت نکردیم و دروغ، بداخلاقی و خیانت زیاد می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری در خطبه های نماز جمعه گفت: نشانه انقلابی بودن و انقلابی ماندن تغییر نکردن سبک زندگی مسوولان است و مردم انقلابی هم تغییرات زندگی مسوولان را رصد می‌کنند تا ببینند آیا در پایان مسوولیتشان وضع زندگی آنان همانند قبل از گرفتن مسوولیت بوده است.

وی ادامه داد: همه وظیفه داریم و متعهد هستیم تا ارزش های انقلاب را حفظ و به انقلابی ماندن توجه کنیم و مسوولان خرد و کلان جامعه نیز باید انقلابی ماندن خود را اثبات کنند و نباید زندگی آنان با سوء استفاده از پست و بیت المال تغییر کند.

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان بیان کرد: اکنون در شرایط جنگ ترکیبی قرار داریم و همه باید دولت را در این جنگ یاری کنیم زیرا دولت شجاعانه وارد میدان شده تا در اقتصاد کشور تحول به وجود بیاورد.

وی افزود: رهنمودها و سخنرانی راهبردی مقام معظم رهبری در تذکرات به نمایندگان مجلس راه را برای همه چهره هایی که می خواهند انقلابی باشند و انقلابی بمانند روشن کرد مخاطب ایشان تمامی نخبگانی هستند که می خواهند انقلابی باشند و انقلابی بمانند؛ معظم‌له بخشی از مصادیق انقلابی را در این سخنان برشمردند که یکی از آنها از خود گذشتن است.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک هم در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: هوشیاری در برابر توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان، رسالت خطیر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور است.

وی تاکید کرد: دشمنان از هر ابزاری برای نفوذ و ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می‌کنند و در این شرایط وظیفه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی بسیار سنگین است از این رو دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی باید با هوشیاری کامل تمام توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان را شناسایی و در نطفه خفه کنند و با تمام قدرت از امنیت کشور صیانت کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالرضا محمودی امام جمعه موقت شیراز اظهار کرد: باید نظام اداری در راستای حل مشکلات و باز کردن‌ گره‌های زندگی مردم باشد و بر این اساس، اصلاح شود.

وی افزود: تحول ساختار اداری کشور ضروری است، نظام اداری امروز یک نظام کمیت‌محور است و حرف اول را آمار می‌زند، این امر سبب می‌شود ارباب رجوع در ادارات سرگردان شوند. گویا برخی از مدیران فراموش کردند برای باز کردن گره مردم سرکار هستند، این صندلی و جایگاه برای باز کردن گره کار مردم است اما تا زمانی که معیار بازدهی نظام اداری تاثیرگذاری و رفع مشکلات مردم نباشد، آمار و کمیت ملاک ارزیابی می‌شود.

آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین در نماز جمعه این هفته بیان کرد: ما از دولت انقلابی تشکر می‌کنیم که آبروی خود را برای درمان اقتصاد گذاشت تا آفت بی عدالتی را از پیکره اقتصاد جدا کند.

وی ادامه داد: امام جعفر صادق (ع) فرمودند که اگر گرانی پیش بیاید یکی از عوارض آن بداخلاقی است و به امانتداری آسیب می رساند و مسلمانان را به زحمت می اندازد.

عابدینی در ادامه گفت: ما از دولت تشکر و خواهش می کنیم با مدیریت میدانی و با جدیت وارد عمل شوند و از معیشت و سفره مردم نگهبانی کنند تا مردم سختی این دوران را بتوانند به راحتی بگذرانند و بیشتر از این، فشار به آنها وارد نشود. از مردم نیز حقیقتا باید تشکر کنیم که بسیار آگاهانه و با بصیرت با نظام جمهوری اسلامی همراه شدند برای اینکه این اتفاق و جراحی اقتصادی رخ بدهد.

حجت الاسلام بهروز شمسی فر امام جمعه موقت خرم‌آباد در خطبه های خود تاکید کرد: با توجه به جراحی بزرگ اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها ، متاسفانه برخی با احتکار کالاهای ضروری کار را برای مردم مشکل کردند که باید با آنها برخورد جدی شود.

وی افزود: تقوای اقتصادی در این دوران که بحث هدفمندی یارانه هاست یک امر ضروری است و برخورد با احتکارکنندگان باید در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: انتظار ما از فروشندگان این است که اجناس را با سود کمتری در اختیار مردم قرار دهند، تا مردم بتوانند به خوبی از آنها استفاده کنند. 

حجت الاسلام سید احمد محمودی امام جمعه موقت اصفهان نیز در خطبه های این هفته نماز جمعه بیان کرد: دشمنان انقلاب بیش از اینکه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود متکی باشند چشم امید به خطاهای مسوولان و مدیران ما دوخته‌اند.

وی ادامه داد: مسئولان باید بدانند کار کردن برای مردم جزیی از دین است و از آن جدا نیست. امروز مدیریت جوامع سخت ‌تر شده است و مسوولان باید به صورت شبانه روزی بر جریان مدیریت کشور تلاش و نظارت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز هم در سخنان خود گفت: نمایندگان مجلس برای اجرایی کردن فرامین رهبری همت کنند تا زمینه تخلفات در برخی اداره‌ها ایجاد نشود.

وی افزود: طبق بیانات رهبری هر یک از قوا وظایف مشخصی دارند، از این رو از مسوولان درخواست می شود با نمایندگان مشورت کنند. 


انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcbg8bs8rhbs5p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما