>> زندگی قرآنی و دینی جرم در جامعه را از بین می برد/گذشت اولیای دم از قصاص قاتل | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۷
کد مطلب : 529016
در مراسمی با حضور بزرگان اهل سنت کرمانشاه؛

زندگی قرآنی و دینی جرم در جامعه را از بین می برد/گذشت اولیای دم از قصاص قاتل

در مراسمی که با حضور امام جمعه اهل سنت کرمانشاه، مدیرکل دادگستری استان، رئیس دادگستری شهرستان روانسر و نیز ائمه جمعه شهرستان های اورامانات برگزار شد، خانواده مقتول از قصاص قاتل فرزندشان گذشت کردند.
زندگی قرآنی و دینی جرم در جامعه را از بین می برد/گذشت اولیای دم از قصاص قاتل
به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، مردم اهل سنت کرمانشاه در بُعد فرهنگی و اجتماعی در جایگاه بسیار ممتازی به سر می برند.

آمار پایین جرم و دیگر بزهکاری های اجتماعی و فرهنگی در شهرستان های اهل سنت کرمانشاه بسیار هویداست.

از سوی دیگر منطقه اورامانات کرمانشاه و دیگر شهرستان های اهل سنت این استان در طول تاریخ فرزانگان و علمای دینی بزرگی داشته اند که همواره این بزرگان همسو و در کنار برادران اهل تشیع زندگی مسالمت آمیزی داشته اند تا جایی که شاهد بسیاری از پیوندهای خانوادگی بین مردم سنی و شیعه این خطه از ایران اسلامی هستیم.

در این میان گذشت و عفو یکی از صدها صفت بارز مردم اهل سنت کرمانشاه است. گذشت به خاطر اعتقادات دینی و نیز توجه به سیره رسول اکرم (ص) و اهل بیت علیهم السلام باعث شده است که مردمان اهل سنت کرمانشاه از روحیه ای بسیار آرام برخوردار باشند.

در سال ۱۳۹۵ در روستای «شاینگان» شهرستان روانسر، اختلاف و نزاعی بین ۲ طایفه روی داد که جوانی ۳۶ ساله در این نزاع جان خود را از دست داد و قاتل او به اسم «بهمن باباخانی» در مدت 5 سال اخیر برای اجرای حکم طبق قانون جزایی در زندان به سر می بُرد.

با این حال با گذشت اولیای دم از خون فرزندشان، بهمن باباخانی دوباره به آغوش گرم خانواده خود  برگشت.

مراسم عفو و گذشت خانواده مقتول امروز با حضور ماموستا عبدالرحمن مرادی؛ امام جمعه اهل سنت کرمانشاه، مدیرکل دادگستری این استان، ائمه جمعه اهل سنت شهرستان های کرمانشاه و.... برگزار شد.
 

عفو و گذشت ویژگی انبیاء الهی است


ماموستا ملا عبدالرحمن مرادی در این مراسم اظهار داشت: یکی از بارزترین ویژگی های پیامبران و انبیاء الهی عفو و گذشت است به خصوص این ویژگی در نزد رسول اکرم (ص) کاملا مشهود بوده است.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه گفت: بی شک اگر طبق دستورات قرآن، رسول اکرم(ص)، اهل بیت و بزرگان دین عمل کنیم جرمی در جامعه روی نمی دهد، لذا بیایید زندگی هایمان را قرآنی و دینی کنیم.

این عالم اهل سنت با اشاره به اینکه خوشبختانه میزان جرایم در منطقه اورامانات استان کرمانشاه بسیار پایین است، تاکید کرد: با این وجود از مردم بافرهنگ اورامانات کرمانشاه انتظار داریم که آن میزان اندک جرم نیز در میان آنها نباشد زیرا زیبنده مردم بافرهنگ این خطه نیست.

ماموستا مرادی تاکید کرد: از سوی دیگر اجتماع امروز ما برای ادای یک سنت دینی و انسانی نشأت گرفته از وجود حکومتی دینی و اسلامی است که باید قدردان آن باشیم.
 

گذشت و برادری در اورامانات کرمانشاه سرآمد کشور است


در ادامه این مراسم، ماموستا ملاسیدمحمد محمدی؛ امام جمعه شهرستان روانسر نیز در سخنانی اظهار داشت: خانواده مقتول با گذشت خود بار دیگر فرهنگ و اصالت مردم این منطقه را به همه نشان دادند.

ماموستا محمدی تاکید کرد: این گذشت ها و برادری هاست که منطقه اورامانات را در سطح کشور خوش نام کرده است.

امام جمعه روانسر گفت: طبق شریعت اسلام و فرمایش قرآن کریم، خداوند متعال به اهل گذشت و بخشش عزت و بزرگی می دهد.
 

نقش اساسی و محوری روحانیون اهل سنت در اورامانات


در ادامه این مراسم، احمد محمدی؛ جانشین دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه نیز در سخنانی بیان کرد: در طول تاریخ مردم اهل سنت اورامانات به بخشش و بزرگی معروف بوده اند و در این امر طلایه دار هستند و این موضوع معلول حضور و نقش اساسی و محوری روحانیون اهل سنت است.

یحیی نجفی؛ رئیس دادگستری شهرستان روانسر نیز در این مراسم در سخنانی گفت: از مردم اهل سنت کرمانشاه که همواره در بحث عفو و گذشت پیشقدم هستند لازم است تشکری داشته باشیم زیرا این مردمان نشان داده اند که برای گذشت همیشه پیشقدم بوده و هستند.
 

تاکید اسلام و شرع بر عفو و بخشش


رئیس دادگستری شهرستان روانسر خاطرنشان کرد: شرع و دین مبین اسلام همواره بر گذشت تاکید دارند، زیرا اگر این خصیصه در زندگی ما وجود نداشته باشد، باید منتظر جامعه ای کینه ورز باشیم که در آن هیچ کسی آسایش نخواهد داشت.

در پایان این مراسم، بهمن باباخانی بعد از تحمل 5 سال حبس و زندان با گذشت اولیای دم آزاد شد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca6onmi49nuw1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما