تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب : 523597
اندیشمند مسلمان روس در سی پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت:

مسلمانان باید به یک زبان مشترک دست پیدا کنند

انسان در جهان در حال تغییر از طریق فضای مجازی و اینترنت می تواند به هر موضوعی شناخت پیدا کند و اطلاعات به دست آورد و با دیگر مسلمانان از فرقه ها و مذاهب دیگر مرتبط شود.
مسلمانان باید به یک زبان مشترک دست پیدا کنند
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، استاد باتا کیفاخ، مفتی و رئیس اداره دین ولگا کراد روسیه در وبینار روز سوم کنفرانس وحدت در سخنانی با اشاره به موضوع اتحاد و همگرایی میان مسلمانان گفت: بسیار حائز اهمیت است که اجازه ندهیم در جهان اسلام و بین مسلمانان شکافی ایجاد شود چون دشمنان اسلام سو استفاده کرده و کنترل مسلمانان را در دست گرفته  و سبب فروپاشی آنها خواهند شد. اسلام با این شکاف نمی تواند با ملت ها و ادیان دیگر در ارتباط باشد. تمدن ها، زبان ها و فرهنگ های زیادی که تا قبل از اسلام وجود داشتند، اثر خود را بر روی اسلام گذاشته و در اثر آن مذاهب، مکاتب و جریان های مختلفی به وجود آمده اند. مسئله مهم برای همه مسلمانان این است که در مورد یک الله و یک پیامبر یعنی حضرت محمد (ص) صحبت کنند.

او با بیان اینکه به دلیل شکل گیری عوامل تندرو، اسلام ضربه های زیادی خورده است، گفت: در اثر این ضربات، در امت واحد شکاف به وجود می آورند و به همین علت ضروری است که همه به هم نزدیک و با فرهنگ هم آشنا شوند و یاد بگیرند که چگونه باید با هم مراوده داشته باشند. خداوند در قران می فرمایند:  كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ شما بهترين امتى هستيد كه براى مردم پديدار شده‌‏ايد به كار پسنديده فرمان مى‏‌دهيد و از كار ناپسند بازمى‏‌داريد، در واقع ترغیب یکدیگر به دوستی وظیفه اصلی مسلمانان می باشد. از آنجایی که اسلام مذاهب و نظر های فقهی متفاوتی دارد، به این معنی نیست که پیروان فرقه های مختلف مخالف شریعت هستند و علیه هم اقدام می کنند. مسئله اصلی هم تعصبی است که مسلمانان با آن دست و پنجه نرم می کنند. تعصب در ایده ها و نظرات و عدم درک ایده های دیگر می تواند در نهایت به ایجاد شکاف بینجامد. همه باید این فرهنگ را یاد بگیرند که چگونه همدیگر را درک کنیم.

استاد باتا کیفاخ در ادامه با تاکید بر اینکه لازم است که مذاهب به هم نزدیک شوند، افزود: نمی توان گفت که شکاف اصلی بین دو جریان اصلی اسلام یعنی شیعه و سنی ایجاد شده است بلکه در بین اهل سنت هم شکاف و تعصب بین مذاهب مختلف وجود داشته و در بعضی موارد به خون ریزی ختم شده است. برای اینکه در عصر ما هم این موضوع تکرار نشود ما باید همدیگر را بفهمیم و بدانیم که اختلاف سلیقه وجود دارد. اختلاف نظر به معنی این نیست که ما باید دشمن همدیگر باشیم. ما با مسیحیان و یهودیان هم اختلاف نظر داریم و این به این معنی نیست که دشمن هم هستیم. بلکه باید متوجه باشیم که چکونه با هم زندگی و مراوده کنیم و درک کنیم که با مذاهب و ادیان دیگر چگونه در ارتباط باشیم ما دو اصل قران و سنت پیامبر را داریم و از این منظر بسیار به هم شبیه هستیم از این رو باید بتوانیم زبان مشترک با ادیان دیگر و یا حتی بین خود پیدا کنیم.

او با اشاره به اینکه ممکن است نظرات متفاوت بسیاری وجود داشته باشد، ادامه داد: ما باید به هم نزدیک شویم و این امری ضروری برای همه نسل ها به ویژه نسل های جدید است. انسان در جهان در حال تغییر از طریق فضای مجازی و اینترنت می تواند به هر موضوعی شناخت پیدا کند و اطلاعات به دست آورد و با دیگر مسلمانان از فرقه ها و مذاهب دیگر مرتبط شود. ما مشترکات زیادی از جمله یک خدا و یک پیامبر داریم. هیچ یک از ما شکی در موثق بودن قران ندارد. اینها جزو اصول است و نباید وارد باتلاقی شویم که در نهایت ما را ازهم جدا کند. باید نیت خوب داشته باشیم و همدیگر را دوست بداریم. دین ما بر پایه عشق به همدیگر نهاده شده است. خداوند می فرمایند: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» در حقیقت مومنان با هم برادر هستند. باید روی این برادری تکیه کنیم. یعنی همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی با هم برادر و مومنان معتقد به الله هستند و به پیامبری محمد (ص) و قران و معاد اعتقاد دارند. پس ما همه معتقد هستیم و مومن.

او در نهایت بیان داشت: خداوند می فرمایند: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» در حقیقت مومنان با هم برادر هستند. بنابراین باید تکیه اصلی ما بر برادری باشد و این اولین چیزی هست که ما را به یکدیگر نزدیک می کند. از این رو ضروری است که زبان مشترک پیدا کنیم. ما باید برادر هم باشیم و همدیگر را به خاطر خدا دوست داشته باشیم. مسلمانان باید کار فرهنگی را در راس قرار دهند و بر اساس آن به یک درک مشترک برسند. بنابراین باید بر تعصبات خط بطلان بکشیم و در یک راه قدم برداریم یعنی راهی که ما را به الله می رساند.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdci3pawyt1arw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما