تاریخ انتشار۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۶
کد مطلب : 522572

بعد از شاه اردن، کدام رهبر عرب با بشار اسد تماس خواهد گرفت؟

بعد از تماسی که بین بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و ملک عبدالله دوم شاه اردن برقرار شد، به نظر می رسد تماس های بیشتری به ویژه از سوی رهبران کشورهایی که تاحدودی هماهنگی "ضعیف " را با سوریه حفظ کرده اند، با بشار اسد برقرار شود.
بعد از شاه اردن، کدام رهبر عرب با بشار اسد تماس خواهد گرفت؟
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از العالم، گزارش ها حاکی است که برنامه ریزی هایی از سوی مصر برای برقراری تماس میان بشار اسد و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر صورت گرفته است.

رسانه هایی که این خبر را به نقل از منابع ویژه مصری منتشر کردند، نوشتند: مصر برای از سرگیری روابط خود با سوریه درسایه مذاکراتش با ترکیه تلاش می کند، سوریه یک کشور عربی است که در زمینه های مختلف با مصر شریک بوده است و اگر کشورهای عربی ، ترکیه را برای خارج شدن از اراضی سوریه تحت فشار قرار دهند، این مساله ، موجب تقویت انگیزه سوریه است که به خواست امریکا و رژیم صهیونیستی از سوی جامعه بین المللی و جوامع عربی تحریم شده است.

همه ما علت اصلی را می دانیم ، هدف تامین امنیت رژیم اسرائیل بعد از شکست 2006 است، شکست هایی که سوریه با تجهیز مقاومت لبنانی و فلسطینی به موشک های روسی وضد تانک کورنیت، در پس آن بود، زیرا رژیم اسرائیل از یک سو، قصد نابودی ارتش سوریه را داشت و از سوی دیگر، به دنبال تجزیه سوریه بود.

با درنظرگرفتن وضعیت مصر و تماسی که انتظار می رود از سوی مصر با سوریه گرفته شود، به نظر می رسد طبیعی است که سوریه ، نتیجه و حاصل مقاومت شجاعانه خود را که نه فقط عرب ها بلکه همگان را به از سرگیری روابط با آن کشور واداشت، ببیند.

سوریه دربرابر " توطئه جهانی" ایستاد که هدف از آن براندازی کشور و موقعیت و تاریخ سوریه بود و اگر هم پیمانان سوریه به ایستادگی این کشور اعتماد و اعتقادی نداشتند، کمک های آن ها نتیجه نمی داد. سوریه ، راه تنفسی لبنان و اردن است. شاه اردن، برای خارج کردن کشورش از بحران مالی از طریق سوریه تلاش می کند و همان طور که قبلا هم گفته موافق ایستادگی سوریه است. بنابراین، راهی بجز آشتی با سوریه وجود ندارد، و صرف نظر از ادبیاتی که وی به کار برده، به هرحال ، این شخص ، به اهمیت سوریه برای اقتصاد نابسامان اردن در نتیجه کرونا واقف است.

اینجاست که مصر و شاید عربستان و حتی قطر هم درآینده رو به سوی سوریه بیاورند، وقتی که سوریه از دایره توطئه نظامی خارج شد و در دایره توطئه اقتصادی قرار گرفت و اگر این ها به دنبال اقتصاد خود هم نباشند، قطعا به دنبال جایگاه راهبردی وسپس ژئوپلتیک سوریه هستند و علیرغم نیاز سوریه به سرمایه گذاری این کشورها، انتظار می رود که در تعامل با کسانی که مبالغ میلیونی صرف براندازی سوریه کردند، محتاط باشد.

مصر به عنوان بزرگ ترین کشور عربی و یکی از بزرگ ترین کشورهای اسلامی ، از دخالت ترکیه در کشور همسایه اش لیبی و نیز در دریای مدیترانه رنج می برد، و نداشتن ارتباط با سوریه ، باعث شده که تا حد زیادی تاثیرگذاری خود را از دست دهد، سوریه و مصر در گذشته درکنارهم با صهیونیست ها مبارزه کرده اند و اگر چه مصر از لحاظ اقتصادی به سوریه کمک نکرده است، اما حداقل از عمق عربی و استراتژیک سوریه مطلع است و می داند که اگر همچنان بخواهد کشوری تاثیرگذار در منطقه عربی و درخاورمیانه باشد، از سرگیری روابط با این کشور بسیار مهم است. همان طور که مصر این قضیه را می داند، دیگر کشورها نیز این مساله را درک می کنند، اما آنان منتظر چراغ سبز امریکا هستند ، اما اردن به علت وضعیت فوق العاده خود از این کشورها در گرفتن چراغ سبز از امریکا پیشی گرفته است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca0unmu49num1.k5k4.html
مرجع : العالم
نام شما
آدرس ايميل شما