تاریخ انتشار۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب : 520163

گزارش تقریب از واکنشها نسبت به نشست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در عراق/ موج مخالفتها و محکومیت شخصیت های عراقی

احزاب و شخصیت‌های دینی و سیاسی عراق با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای، برگزاری نشست حمایت از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل را محکوم کردند.
گزارش تقریب از واکنشها نسبت به نشست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در عراق/ موج مخالفتها و محکومیت شخصیت های عراقی
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، منابع خبری صبح امروز شنبه از برگزاری نشستی با حضور 300 شخصیت از استان‌های مختلف عراق در حمایت از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل خبر دادند.

شرکت کنندگان در این نشست با صدور بیانیه‌ای مدعی شدند، اعضای کنگره «صحوه العراق»‌ نیز در میان آنها حضوردارند.

خبری که با واکنش تل‌آویو و حمایت مقامات صهیونیستی از این نشست رو به رو شد.

تنها ساعاتی پس از صدور این بیانیه، «احمد ابو ریشه» رئیس کنگره «صحوة العراق» با صدور بیانیه‌ای  این خبر را تکذیب و تصریح کرد: ما از اینجا و بر اساس تعهدات اخلاقی و مسئولیت‌مان اعلام می‌کنیم این افراد نماینده کسی نیستند و به آن‌ها اجازه سوءاستفاده از عنوان عشایری یا منطقه‌ای برای صحبت درباره موضعی که آن‌ها خیلی با آن ورود به آن فاصله دارند، داده نمی‌شود».

دفتر نخست وزیری عراق

دفتر نخست وزیری عراق باصدور بیانیه‌ای از مخالفت قاطع خود با برگزاری نشست‌های غیرقانونی با خضور شخصیت‌های عشایری مقیم در شهر اربیل کردستان و با شعار عادی سازی روابط با اسرائیل خبرداد.

در این بیانیه آمده است: این نشست‌ها به نمایندگی از اهالی و شهروندان عراق نیست بلکه تنها موضع شرکت کنندگان در آنها و تلاش برای تشویش وضعیت عمومی و ایجاد درگیری‌های کشنده طایفه‌ای در زمان آماده شدن شهرهای عراق برای برپایی انتخاباتی سالم است.

در ادامه این بیانیه آمده است: طرح مسئله عادی سازی روابط از نظر سیاسی و قانونی در عراق محکوم است و دولت به صورت واضح بر موضع تاریخی و ثابت عراق در حمایت از مسئله فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در مقدمه آنها حق برپایی دولت مستقل با پایتختی قدس شریف و محکوم کردن هر نوع شهرک سازی و اشغالگری توسط اسرائیلی‌ها تاکید می‌کند.

عمار حکیم

«عمار حکیم» رئیس ائتلاف «گروه‌های دولت ملی» عراق با صدور بیانیه‌ای از مخالفت خود با برگزاری هرگونه نشست و دعوت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در داخل عراق خبرداد.

در این بیانیه آمده است، ما هرگونه نشست، کنفرانس و دعوت به عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی در داخل عراق را رد و محکوم می‌کنیم.

وی در این بیانیه با تاکید بر این که مسئله فلسطین مسئله اول اعراب و مسلمانان است، تصریح کرد: به همین دلیل بر حمایت کامل خود از ملت فلسطین و مسئله عادلانه آن و مبارزه‌اش برای بازپس گیری حقوق غصب شده خود تاکید می‌کنیم.

عمار حکیم در ادامه افزود: حق با گذر زمان از بین نمی‌رود بلکه بیش از پیش در وجدان نسل‌های عربی و اسلامی رسوخ می‌کند.

«عمار طعمه» رئیس فراکسیون «النهج الوطنی»

«عمار طعمه» رئیس فراکسیون «النهج الوطنی» نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این نشست، خواستار محاکمه، کسانی را که خواهان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند، شد.

وی افزود: « این اقدامات که خیانت به مبانی عراقی‌ها در طول تاریخ در حمایت مردم فلسطین و انکار ظلم به فلسطینیان است، در قانون عراق جرم شمرده می‌شود».

عمار طعمه همچنین از دولت،‌ پارلمان و احزاب سیاسی و گروه‌های عشایری در این کشور خواست که در قبال این اقدامات شیطنت‌آمیز که هدف آن سست کردن پایداری امت اسلامی است، موضعی یکپارچه و شجاعانه اتخاذ کرده و آن را رد و محکوم کنند.


 انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcep78nxjh8wzi.b9bj.html
مرجع : الفرات
نام شما
آدرس ايميل شما