تاریخ انتشار۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۹:۱۶
کد مطلب : 519679

توسعه روز افزون اسلام در شیلی

اکنون با گذشت حدود یک قرن از ساخت نخستین مرکز اسلامی، بیش از 13 مسجد و مرکز اسلامی در شیلی وجود دارد که نشاندهنده گسترش روز افزون دین مبین اسلام در این کشور امریکایی جنوبی است.
توسعه روز افزون اسلام در شیلی
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، پایگاه خبری theconversation.com در مقاله‌ای به قلم دو تن از کارشناسان خاورمیانه به بررسی پدیده افزایش تعداد مسلمانان در کشورهای لاتین و افزایش اثرگذاری آنها از طریق فعالیت‌های دینی و اجتماعی پرداخته است.

در این مقاله آمده است: نخستین مسلمانان در قرن‌های 16 و 17 وارد آمریکای لاتین شدند. اینها کسانی بودند که به امید دور شدن از فشارهای حکومت مسیحی در اسپانیا به این منطقه سفرکردند.
 
همچنین در قرن 19 مسلمانانی که بیشتر آنها از غرب آفریقا بودند از دو امپراطوری پرتغال و اسپانیا به آمریکا برده شدند. اینها کسانی بودند که بعدها یکی از بزرگترین انقلاب‌ها علیه برده داری را در قاره لاتین رهبری کردند.

هم اکنون نزدیک به 1.7 میلیون مسلمان در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند.

ورود اسلام به شیلی
 
اسلام برای نخستین بار با مهاجرت لبنانی‌ها و سوری‌ها و فلسطینی ها در قرن 19 و 20 وارد شیلی شد.

این مهاجران از سرزمین شام و شرایط بدی که این منطقه در سایه خلافت عثمانی دارا بود فرار کرده بودند و به صورت دائم در شیلی سکنی گزیده و نخستین موسسات اسلامی را در دهه بیست قرن گذشته تاسیس کردند.

تعداد ساکنان شیلی 16 میلیون نفر است که 5 هزار نفر آنها را مسلمانان شیعه و سنی تشکیل داده‌اند و بخشی از این آمار تازه مسلمانانی هستند که به دین اسلام در آمده‌اند.

این مسلمانان خود را از جامعه شیلی جدا نکرده‌اند بلکه با حضور در جامعه به اقدامات خیرخواهانه، برگزاری مراسم‌ها و فعالیت‌های اسلامی در مساجد خود و به ویژه در «سانتیاگو» پایتخت این کشور می‌پردازند.
 

نخستین نشانه‌های اسلام در شیلی

تاریخ تاسیس نخستین موسسات اسلامی در شیلی به سال 1926 و تاسیس جمعیت اتحاد اسلامی باز می‌گردد.

در سال 1989 تلاش‌های اقلیت عربی در سانتیاگو به تاسیس مسجد «سلام» با ظرفیت 1500 نمازگزار منجر شد.

این مسجد با دارا بودن مأذنه‌های بلند و بلندگوهایی که صدای اذان از آن پخش می‌شود و همچنین یک مرکز اسلامی با فعالیت های متعدد، توجه همگان را به خود جلب می‌کند.

این مرکز ضمن برقرار کردن ارتباطات رسمی متعدد با دولت شیلی و موسسه اتحاد ادیان، میزبان پژوهشگران امور عربی و اسلامی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف است.

تدریس زبان عربی و برگزاری سخنرانی‌هایی در مدارس و دانشگاه‌ها و انجمن‌ها از دیگر فعالیت‌های این مرکز اسلامی است.

مجمع مسجد سلام، جزء کوچکی از جامعه  مسلمان در شیلی، سانتیاگو و همه بخش‌های این کشور است به گونه‌ای که مساجد و مراکز اسلامی دیگری مربوط به شیعه، سنی، و صوفی در این کشور وجود دارد.

علی رغم اختلافات قومی و دینی، اعضای این مجمع تلاش می‌کنند با اتحاد، پایه گذار اسلام در شیلی باشند.

اکنون با گذشت حدود یک قرن از ساخت نخستین مرکز اسلامی، بیش از 13 مسجد و مرکز اسلامی در شیلی وجود دارد که نشاندهنده گسترش روز افزون دین مبین اسلام در این کشور امریکایی جنوبی است.
 
 
 انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcefo8nojh8zpi.b9bj.html
مرجع : الجزیره
نام شما
آدرس ايميل شما