تاریخ انتشار۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۵
کد مطلب : 518873
در وبینار بین المللی بزرگداشت دکتر طوبی کرمانی مطرح شد؛

مرحومه طوبی کرمانی مبلغ اسلام، قرآن و مقاومت بود

شرکت کنندگان در وبینار بین المللی بزرگداشت دکتر طوبی کرمانی تاکید کردند: هم و غم دکتر کرمانی همواره پیروزی قدس و فلسطین بود و در چشمانش عشق به فلسطین و مقاومت موج می زد. لذا او مبلغ رسالت اسلام، رسالت جمهوری اسلامی ایران، رسالت قرآن و رسالت مقاومت شد.  
مرحومه طوبی کرمانی مبلغ اسلام، قرآن و مقاومت بود
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، وبینار بین المللی بزرگداشت پروفسور طوبی کرمانی با عنوان «بانویی بر سپهر اندیشه و فرهنگ» به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران و نهاد نمایندگی ولایت فقیه در امور حج و زیارت، عصر سه شنبه 23 شهریور 1400 با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در فضای مجازی برگزار شد.
 
در ابتدای وبینار، انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سخنانی اظهار داشت: دکتر کرمانی از مصادیق بارز آیه «الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا» است که نشان داد که می توان به عنوان یک زن مسلمان در همه زمینه ها ایستاد و در عرصه های مختلف نشان داد که زن طراز انقلاب اسلامی و زن طراز مسلمان و شیعی چگونه می توان عمل کرد.
 

وی با بیان اینکه نقش بی بدیل زنان در خانه و اجتماع جانشین پذیر نیست، گفت: دکتر کرمانی در بخش های مختلف، چه از نظر علمی و چه اخلاقی الگو و نمونه بود. ابداع و نوآوری در شیوه عملکرد ایشان به ویژه در بخش بین الملل  و مخاطب شناسی و به لسان قوم سخن گفتن و استدلال آوردن از ویژگی های بارز او بود. همچنین روزآمدی و به زبان روز سخن گفتن و هم درد شدن با زنان از ویژگی های دکتر کرمانی بود.
 
خزعلی در ادامه خاطرنشان کرد: آرامش خاطر را در دکتر کرمانی به وضوح می دیدیم که وقتی احساس تکلیف می کرد از هیچ چیز نمی هراسید و با شجاعت و جدیت وارد عرصه می شد. ایمان بی تکلف و بی تکبر نیز از ویژگی های بارز او بود. فیلسوفی که در کشورهای خارجی تحصیل کرده و عضو یونسکو است مانند عوام اعتقادات خالص و ناب خود را اظهار می کرد و ابایی از آن نداشت.
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اطاعت از ولایت و رهبری خط قرمز دکتر کرمانی بود و دلداده انقلاب و امامین انقلاب بود. امیدواریم خدا از ایشان بپذیرد و در جوار خود بهترین جایگاه را به او عطا کند.
 
در ادامه این وبینار، زهیر جعید، هماهنگ کننده جبهه عمل اسلامی لبنان و عضو شورای مرکزی علمای مسلمان، با بیان اینکه دکتر طوبی کرمانی نماینده نسل اسلام برتر و سفیری از زن مسلمان در عرصه بین الملل است، گفت: دیدگاه ها و اندیشه های آن بانو برگرفته از اندیشه های امام خمینی (ره) بود و نماینده سیاست های جمهوری اسلامی ایران که به رهبری امام خامنه ای اجرا می شود بود.
 

وی ادامه داد: این بانو یک زن مسلمان ایرانی بود که اخلاق فاطمه زهرا (س)را الگوی خود قرار داده بود و خط مشی ایشان ثابت می کرد که به حق، شاگرد حضرت زهرا (س) است و بر روش و سیره ایشان گام می نهد.
 
وی افزود: این بانو حامل اسلام اصیل بود، حامل عقیده انقلاب مبارک و رسالت جهانی اسلام، به دور از تعصب و مذهب گرایی بود. ایشان وحدت طلب بود و تفکر تقریبی داشت. لذا هیچ یک از ما احساس نکردیم که او چون شیعه است و ما سنی مذهب، با ما فرق دارد، بلکه برادری واقعی میان ما حاکم بود. این همان ویژگی است که امام خمینی (ره) با آن منحصر به فرد بود.
 
جعید با تاکید بر اینکه دکتر کرمانی در دیدگاه و اقدامات خود عاشق مقاومت لبنان و فلسطین بود، گفت: هم و غم ایشان همواره پیروزی قدس و فلسطین بود لذا در چشمانش عشق به فلسطین و مقاومتی را می دیدیم که دشمنان امت را در هم می شکند، از دشمن صهیونیستی گرفته تا استکبار جهانی. لذا او مبلغ رسالت اسلام، رسالت جمهوری اسلامی ایران، رسالت قرآن و رسالت مقاومت شد.

دکتر اونگلوس ونتیس، استاد کرسی اسلام شناسی و ایران شناسی دانشگاه یونان، دیگر سخنران این وبینار بود که طی سخنانی اظهار داشت: دکتر طوبی کرمانی خدمات بزرگی برای جهان اسلام و روابط یونان و ایران و توسعه فرهنگ اسلامی انجام داد.
 
وی افزود: دکتر کرمانی شخصیتی تک بود و درخشش فوق العاده ای داشت. او یک الگو و نمونه برای تمام مردم بود به طوری که می توان او در زندگی الگوی خود قرار داد. او شخصیتی فوق العاده داشت و برای توسعه روابط میان فرهنگ و دین خدمات بسیاری انجام داد.
 
استاد دانشگاه یونان با تاکید بر اینکه مرحومه کرمانی بانویی با تفکر باز و روشنفکرانه بود، خاطرنشان کرد: دکتر طوبی کرمانی همواره بیدار و هشیار بود و سعی می کرد همیشه با هشیاری خود آنهایی که در خواب غفلت هستند را بیدار سازد.
 
در بخش دیگری از وبینار، محمود واعظی؛ رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی درباره ویژگی های منحصر به فرد مرحومه طوبی کرمانی اظهار کرد: بهترین ویژگی دکتر کرمانی در جمله ای نهفته است که از رسول اکرم(ص) نقل شده و اگر قرار باشد همه اسلام را در یک جمله خلاصه کنیم، این جمله است که حضرت رسول (ص) فرمودند: «الاسلام حسنُ الخُلق». لذا حسن خلق مرحومه کرمانی برجسته ترین ویژگی ایشان بود.
 

وی ادامه داد: دانش و بصیرت و تحمل و شکیبایی ایشان بسیار ارزشمند است اما ویژگی اصلی ایشان که مورد قبول خاص و عام است رفتار متواضعانه همراه با احترام و تکریم مخاطب است. آن مرحومه هیچگاه ادب در گفتار را فراموش نمی کرد.
 
واعظی تاکید کرد: استدلالات اقناع کننده و اثر بخش و ماندگار سازی رفتار و گفتار و نشست های علمی از ویژگی های شخصیتی دکتر کرمانی است و چیزی که شخصیت او را متمایز می کند رفتار، سخن و دانش اخلاقی است.
 
محمد حسن شجاعی فرد، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری و استاد دانشگاه علم و صنعت نیز در سخنانی اظهار کرد: ما چهره های فرهنگی در کشور زیاد داریم اما چهره فرهنگی چند بعدی بسیار کم داریم. دکتر کرمانی چهره فرهنگی چند بعدی بود و در هر بعدی از فرهنگ مطالعه و نقطه نظر داشت.
 

وی افزود: ایشان شخصیتی بود که اگر به چیزی اعتقاد نداشت به هیچ وجه سراغ آن نمی رفت. اما اگر به کاری اعتقاد داشت با عشق و علاقه و دلسوزی بسیار وارد آن کار می شد و آن را انجام می داد.
 
شجاعی فرد تاکید کرد: دکتر کرمانی جزو مدیرانی بود که الاَهمُّ فَالاهم می کرد. این در حالی است که بسیاری از مدیران این کار را انجام نمی دهند و برای رضایت دیگران هر اقدامی را انجام می دهند؛ اما دکتر کرمانی اینگونه نبود.

مریم مقداد، پژوهشگر اجتماعی از تونس نیز در سخنان خود با اشاره به اینکه زن در پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحقق آرمان های آن سهیم است، گفت: به فرموده امام خمینی (ره) از دامن زن، مرد به معراج می رود. امام (ره) محدودیت و نگاه تحقیرآمیز را از روی زن برداشتند و اعتقادات قدیمی و افکار متحجرانه را از میان بردند.
 

وی تاکید کرد: مدرسه انقلابی خمینی (ره) گلی همچون کرمانی را پرورش داد، گلی که رایحه علم و ادبش، حیا و معرفت و عفتش همه جا پیچیده است، او فرزند ایران و انقلاب اسلامی است؛ کسی که از اصول انقلاب دفاع و آن را در تمام مجامع بین المللی معرفی کرد.
 
مقداد در ادامه خاطرنشان کرد: کرمانی در متحد کردن دیدگاه ها در جهت وحدت اسلامی گام برداشت. او دکتر اندیشمند و فیلسوفی برجسته بود که زندگی خود را وقف انقلاب اسلامی و گسترش اسلام محمدی و وحدت امت اسلامی کرد و نمایی از حکمت، فلسفه و برتری عقل را بر آن افزود. درود بر روح پاک و مطهر ایشان و ارواح مطهر شهدا.


در ادامه، علی خیاط، معاون بین الملل بعثه مقام معظم رهبری و رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سخنانی درباره شخصیت دکتر کرمانی گفت: بیش از 2 دهه در بخش بین الملل بعثه و دانشگاه رضوی با دکتر کرمانی همکار بودیم. نکاتی در شخصیت ایشان برجسته بود که یکی از برجسته ترین ابعاد شخصیتی ایشان نگاه مثبت او بود. ایشان شخصیتی بسیار مثبت اندیش بود و همواره تلاش می کرد در مشکلات جزئی از راه حل باشد نه اینکه خودش هم بخشی از مشکل باشد.
 

وی با بیان نکته دیگر در شخصیت ایشان، گفت: روحیه شکرگزاری و محبت ایشان زبانزد بود. اگر کسی کمترین کاری انجام می داد همواره تشکر می کرد. این تشکر در کار مدیریتی بسیار مهم است و در بدنه نیروی اجرایی ایجاد انگیزه می کند.
 
خیاط درباره نکته سوم شخصیت دکتر کرمانی گفت: نکته سوم روحیه عفو و گذشت و بخشش ایشان بود. او ضمن اینکه در کار جدی بود و مطالبه گر بود اما روحیه بخشش نیز داشت و از کسی کینه ای به دل نمی گرفت. سینه ای مالامال از حکمت داشت و با دل بزرگ خود به راحتی از خطای دیگران می گذشت.
 
وی در بیان نکته چهارم شخصیت آن مرحومه گفت: اگر در موردی شکست می خورد یا مشکلی پیش می آمد خسته نمی شد و واقعا خستگی ناپذیر بود. او بسیار وظیفه شناس، خاضع و خاشع، متعهد در معلمی، مدیریت و در جلسات و کنفرانس ها بود.
 
پیام شرقی، فرزند مرحومه طوبی کرمانی نیز در سخنانی با شاهد آوردن آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از معصومین (علیهم السلام) به بیان دل نوشته های شاگردان و دانشجویان مرحومه کرمانی که پس از رحلت ایشان نوشته شده، پرداخت و سپس افزود: مرحومه کرمانی همیشه به تربیت خوب پدر و مادر اذعان و اعتراف داشت و تربیت خانواده را مهمترین اساس و شالوده زندگی فرد می دانست.

در ادامه، محمد مهدی ایمانی پور، معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اظهار کرد: دکتر کرمانی در خارج از کشور شناخته شده تر از داخل کشور بود و این شاید به دلیل مسئولیت ها و موقعیت های مختلف ایشان بود. حضور در اتحادیه جهانی زنان مسلمان و کنفرانس های متعدد از ایشان یک شخصیت فرهنگی بین المللی ساخته بود. تسلط او به فرهنگ و زبان کشورهای خارجی باعث شده بود که سخنان او به مثابه یک رسانه تاثیر گذار باشد.
 
وی ادامه داد: او یک فیلسوف و حکیم واقعی بود و در هرجا که مسئولیتی برعهده گرفته بود نقش تاثیرگذاری برجای گذاشت. روحیه ولایت مداری او از ویژگی های برجسته اش بود و مادری و معلمی برای ایشان افتخار بود.
 

ایمانی پور با بیان اینکه دکتر کرمانی با تمام توان پای آرمان های انقلاب ایستاده بود، گفت: او به واسطه لبخند همیشگی و تواضع مثال زدنی اش حاکم بر قلب ها بود. محبت مادرانه در نگاه او موج می زد، صبور و اهل گذشت و آرامش بخش به محیط بود. فروتنی و برخورد متواضعانه او با همکاران نیز وجهه مادری او را پررنگ تر می کرد.


نعیم القندور، رئیس جامعه مسلمانان یونان دیگر سخنران این وبینار بود که با اشاره به آشنایی 20 ساله خود با مرحومه کرمانی گفت: ایشان از شخصیت های مخلص و وفادار به وطن و دین خود بود، زنی شجاع بود و از سخن هیچ ملامت کننده ای هراس نداشت.
 

وی در زمینه بعد فرهنگی شخصیت مرحومه کرمانی نیز گفت: او با عمل شبانه روزی و طاقت فرسای خود با جدیت کار می کرد و چنین جدیتی در کار را در هیچ کس سراغ نداشتیم.
 
القندور تاکید کرد: مرحومه کرمانی از پایه های وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی بود و بین شیعه و سنی فرق نمی گذاشت و حتی بین مسلمانان و مسیحیان نگاه تقریبی داشت. در یونان نیز در برنامه ها و همایش هایی که برگزار می کرد، بسیار جدیت و فعالیت داشت و دائم در حال گفتمان با سایر کشورها و محافل علمی و فرهنگی بود و برای برگزاری همایش های غنی و ارزشمند برنامه ریزی می کرد.
 
در پایان وبینار نیز عفاف الحکیم، عضو شورای مرکزی حزب الله و مسئول هیئت زنان این حزب، گفت: در کشور ما همچون دیگر کشورها زنان شایسته ای وجود دارند که نقش تاثیرگذاری در امور اجتماعی، فرهنگی و دیگر امور ایفا کرده اند. در قرآن کریم نیز با معرفی نمونه های والایی از زنان والامقام همچون حضرت آسیه (س) و حضرت مریم (س) ایشان را در موارد مختلف معرفی کرده است.
 
وی تاکید کرد: دکتر کرمانی با تلاش و کوشش بی وقفه خود نمونه ای از یک بانوی پایبند و ملتزم به نقش زندگی اثرگذار را به نمایش گذاشت. ایشان می دانست چگونه توان و نیروی خود را برای خدمت به جامعه مصروف دارد تا بیشترین خیر و برکت را داشته باشد.
 

عفاف الحکیم با اشاره به علاقه مرحومه کرمانی برای دیدار با خانواده شهدا گفت: ایشان علاقه داشت با خانواده های شهدا دیدار کند و آنها را با قلبی مالامال از اندوه در آغوش می کشید و به مدت طولانی با آنها هم صحبت می شد.
 
وی خاطرنشان کرد: ایشان همان بانویی است که در سازمان صدا و سیما همایش بزرگی جهت بزرگداشت 15 بانوی برتر از سراسر جهان که دارای تالیفاتی درباره امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی بودند برگزار کرد و از آنها تقدیر به عمل آورد.
الحکیم در پایان گفت: هرچه درباره این بانوی بزرگوار سخن بگوییم باز هم کم است. بهشت برین جایگاه ایشان باد.
 
تهیه و تنظیم گزارش: فرشته صدیقی
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcjaoeituqevoz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما