تاریخ انتشار۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب : 494135

آشنایی با مساجد جهان-34| «مسجد زاهر در مالزی»

مسجد زاهر در ایالت کداح مالزی و در شهر الورستار پایتخت ایالت کداح است که در ابتدای قرن بیستم ساخته شد و جدا از معماری شاخص خود به محل برگزاری مراسم سالانه مسابقات قرائت قرآن مالزی نیز شهرت یافته است.
آشنایی با مساجد جهان-34| «مسجد زاهر در مالزی»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.
 
در سی‌‌و چهارمین شماره از این بسته خبری به معرفی «مسجد زاهر مالزی» پرداخته ایم، که مشروح آن در ادامه می‌آید:


آلور ستار بزرگ‌ترین شهر قبل از رسیدن به مرز تایلند است. این شهر، معمولا به عنوان نقطه‌ی شروعی برای سفر به لنکاوی، پارک Muda Eco یا Ulu تایلند، در نظر گرفته می‌شود، اما این شهر خود به تنهایی جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد.

یکی از زیباترین بنا‌های این شهر، در میدان padang واقع است. Balai Besar بنایی است که دیدن آن را به هیچ وجه نباید از دست بدهید. این بنا متعلق به قرن نوزدهم، با ستون‌های تزیین‌شده و تحت تاثیر معماری تایلندی ساخته شده است. مسجد زاهر یکی از بزرگ‌ترین و چشم‌گیرترین مساجد مالزی است.


مسجد زاهر کداه مالزی در سال ۱۹۱۲ توسط تونکو محمود، پسر سلطان تاج‌الدین مکرم شاه ساخته شد. این مسجد آرامگاه جنگجویان کداه که در طول دفاع از این شهر در برابر سیام در سال ۱۸۱۲ کشته شدند، است. معماری این مسجد از معماری مسجد عزیزی در شهر لانگکات در شمال سوماترای اندونزی الهام گرفته شده است.

این مسجد یکی از معروفترین و متمایزترین شاخصه های معماری ایالت کداح است. مسجد کداح را با مناره های  با شکوه و گنبدهای سیاه رنگش، نمونه زیبای معماری مالایی- اسلامی می دانند.
مسجد زاهر مالزی در سال ۱۹۱۲ در محل جنگجویان ایالت کداح ساخته شد که درحال دفاع از این ایالت در مقابل ساکنان صیام در سال ۱۸۲۱ از دنیا رفتند.

 این مسجد با پنج گنبد اصلی بزرگ به نشانه پنج رکن اصلی اسلام ساخته شده است. گنبد اصلی این مسجد در بخش شمال شرقی ساختمان این مسجد قرار داد.


مسجد زاهر مالزی به طور رسمی روز ۱۵ اکتبر سال ۱۹۱۵ توسط سلطان عبدالحمید حلیم شاه بیست و پنجمین سلطان ایالت کداح افتتاح شد. در نزدیکی این مسجد یک دادگاه و یک مدرسه پیش دبستانی برای کودکان زیر ۶ سال واقع شده است.

این مسجد در فضایی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع ساخته شده است.

شبستان اصلی آن ۶۲ متر در ۶۲ متر مساحت داشته و ایوانی به ارتفاع ۴/۲ متر دارد. این مسجد از ۴ بخش ویژه مؤذن ها برخوردار است و هر بخش آن به واسطه یک گنبد پوشانده شده است.

این مسجد یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مساجد مالزی است و سالانه مراسم مسابقات قرائت قرآن مالزی در آن برگزار می شود.


از مسجد زاهر به عنوان یکی از ۱۰ مسجد زیبای جهان نام برده شده است.

انتهای پیام/

 
http://www.taghribnews.com/vdcdso0okyt0nf6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما