تاریخ انتشار۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب : 480798

مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد

اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با سخنرانی شخصیت‌ها و علمای برجسته جهان اسلام برگزار شد.
مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب،  آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی که عصر امروز در ساختمان سبز قوه قضائیه برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت، میلاد رسول اکرم(ص) و امام صادق(ع) گفت: تقارن این دو میلاد تصادفی نیست؛ مولودی پا به عرصه وجود می گذارد که همزمان با ولادت ایشان کنگره کاخی فرو می ریزد و این تصادفی نیست، تقارنی در تکوین است که با معناست؛ مولودی پا به عرصه وجود می گذارد و سالها بعد در همان تاریخ مولودی دیگر به دنیا می آید.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: پیام این تکوین این است که سخن پیامبر(ص) را امام صادق(ع) می تواند برای جامعه تبیین کند؛ معنا و مفهوم این تقارن این است که مسیر هدایت، مسیری است که باید همواره سالک طریق حق آن را گم نکند.

خلیل حمدان نماینده جنبش امل  نیز در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان کنفرانس وحدت و به خصوص دکتر شهریاری دبیر کل مجمع تقریب؛ گفت: بی شک تأکید و اصرار بر برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت در فضای مجازی با حضور گسترده دانشمندان برجسته و اندیشمندان و پژوهشگران از اقصی نقاط جهان، دلالت روشنی بر تأکید مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی برای محقق ساختن وحدت و مقابله با تلاش دشمن برای ایجاد شکاف بین مسلمانان است.

وی در ادامه ضمن قدردانی از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران از جمله امام خمینی(ره)  و رهبر معظم انقلاب در زمینه وحدت و تقریب بین مذاهب، گفت: حضرت آیت الله خامنه ای در هر مناسبتی به وحدت و کنار گذاشتن تعصبات و نفی نفرت پراکنی دعوت می کنند تا فرصت را از دشمنانی که به دنبال ایجاد شکاف و تفرقه در بین مسلمانان هستند سلب کند.

خالد الملا، رئیس جماعت علمای عراق در سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه کشورها و ملت‌های جهان به دلیل همه‌گیری کرونا در شرایط استثنایی قرار گرفته‌اند و برخی از انسانها را به دلیل این همه‌گیری از دست داده اند، گفت: هیچ قدرتی جز قدرت الهی وجود ندارد».

وی با اشاره به اینکه این کنفرانس فضا را برای علمای مذهبی باز می کند تا حرفشان را در این شرایط طاقت‌فرسا عنوان کنند، افزود:« قبل از هر چیز، ما باید خود را با این شرایط که بر ما تحمیل شده، وفق دهیم و باید به شکل مثبت و منطقی حسن تعامل داشته باشیم تا از افتادن در خطراتی که نیازی نیست به آن نزدیک شویم، اجتناب کنیم».

خالد الملا افزود:«از مهمترین دروسی که باید به آن توجه کنیم، همکاری است. همکاری بخصوص در جوامع اسلامی از ضروریات زندگی‌ای است که نمی‌توان از آن بی‌نیاز بود. ما در فضای این بیماری در حال زندگی هستیم و متون شریعت، بسیار به گفتمان جمعی و همکاری اشاره کرده است. مثل «یا ایها الذین آمنوا» که هشتاد و نُه بار در قرآن کریم تکرار شده و قول «یا ایها الناس» که بیست بار و «بنی آدم» که پنج بار تکرار شده است». به گفته «خالد الملا» این آیات و این اشارت‌ها  بر اهمیت اجتماع و همیاری و همکاری در شرایط عادی و استثنایی دلالت دارد. 

مولوی حبیب الله حسام، رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان نیز در سخنانی در مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت، گفت که مبنای اساسی دین اسلام، وحدت و برادری و همبستگی است. 

وی با بیان اینکه تا زمانی که امت اسلامی مطابق قرآن کریم و روش علمی رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، به یک امت واحد که شریک مسائل سیاسی و اجتماعی و تمدنی خود است، تبدیل نشود، مسلمانان به هیچ یک از اهداف سیاسی و بنیادی خود نمی رسند، افزود:« دین اسلام امروز از درون با فتنه ها ، نفاق و کش مکش های مختلف دشمنان مواجه است و دلایل بنیادی و اساسی این تفرقه ها ، فتنه هایی است که دشمنان اسلام از طریق نفاق دنبال می کنند».

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین موسوی قائم مقام مجمع تقریب و مولوی اسحاق مدنی و مولوی نذیراحمد سلامی اعضای شورای عالی مجمع به ایراد سخنرانی پرداختند که مشروح این سخنرانیها منتشر خواهد شد.

رونمایی از سایت ویکی وحدت و کتاب فلسطین فی وجدان علما الاسلام و پخش کلیپ تجلیل از طلایه دار تقریب مرحوم آیت الله تسخیری از دیگر برنامه های مراسم اختتامیه بود.
 
http://www.taghribnews.com/vdcdnz0ojyt0j56.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما