تاریخ انتشار۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب : 478641

آشنایی با مساجد جهان-17|«مسجد پوترا در کوالالامپور»

«مسجد پوترا» با معماری چشم نواز خود از مدرن ترین مساجد دنیاست،  این مسجد نمادی از هنر اسلامی و معماری ایرانی دوران صفویه است و نمایشی جذاب از ترکیب طرح های معماری مالایی ، فارسی، عربی و اسلامی را به شما ارائه می دهد.
آشنایی با مساجد جهان-17|«مسجد پوترا در کوالالامپور»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.

در هفدهمین شماره از این بسته خبری به معرفی «مسجد پوترا» پرداخته ایم، که مشروح آن در ادامه می‌آید:
 

«مسجد پوترا» با معماری چشم نواز خود از مدرن ترین مساجد دنیاست،  این مسجد نمادی از هنر اسلامی و معماری ایرانی دوران صفویه است و نمایشی جذاب از ترکیب طرح های معماری مالایی ، فارسی، عربی و اسلامی را به شما ارائه می دهد.
 
درب ورودی اصلی این مسجد شبیه به دروازه ساختمان های دولتی مسلمانان ایرانی قدیم بوده و مناره 116 متری آن  با الهام از ایده طراحی ساخت مسجد عمر شیخ در بغداد انجام شده است ؛ باید گفت دیواره های زیر زمین آن یادآور مسجد حسن شاه در کازابلانکای مراکش است.

 
لازم به ذکر است که سالن نمازخانه این مسجد دارای 12 ستون می باشد که توسط یک گنبد اصلی به قطر 36 متری هدایت می شود و ضمنا محرابش نیز با آثار هنر خوشنویسی دوران اسلامی طراحی و تزئین شده است و نکته بعدی مسجد پوترا این است که این مسجد مجهز به سیستم های صوتی بسیار پیشرفته می باشد و با ظرفیت 10 هزار نمازگزار مکانی بسیار مناسب برای برگزاری سخنرانی ها ، کنفرانس ها و سمینارها می باشد .

حیاط بسیار زیبا و سنگ فرش این مسجد نیز دارای ظرفیت 5 هزار نفر را دارد و اگر بخواهیم در یک جمله آن را توصیف کنیم می توان گفت این بنا عنوان زیباترین مسجد دنیا را در مالزی با خود یدک می کشد، لازم به ذکر است که ساخت این مسجد در سال 1997 میلادی آغاز و در نهایت بعد از دو سال در سال 1999 میلادی به پایان رسید.

این مسجد به افتخار اولین رئیس جمهور مالزی تانکو عبدالرحمان پوترا الحاج، پوترا نام گرفته است.
 
این مسجد مساحتی در حدود 1.37 هکتار دارد و می تواند میزبان نزدیک به 15000 نمازگزار بطور همزمان باشد .
 
می توان ساختمان پوترا را به سه بخش مجزا تقسیم بندی نمود : شبستان (سالن نمازگزاران)، حیاط یا صحن مسجد و اتاق هایی برای امور آموزشی و برپایی کلاس های دینی وجود دارند.

در شبستان پنجره هایی با شیشه های رنگی وجود دارد که نور را به داخل می آورد، در این محل گنبد را از پایین می بینید، گنبدی که دورش با گل های صورتی تزئین شده، رنگ دیوارها سفید است اما گچ بری های صورتی رنگی دارد.


این مسجد دارای  12 ستون  است که به آن جلوه ای خاص بخشیده، در اطراف سالن نمازگزاران درهای چوبی بزرگی قرار دارد که نمازگزاران می توانند از هر کدام از این درها به این محل وارد شوند.

معماری

دیواره های پائینی این مسجد شباهت بسیار زیادی به مسجد " سلطان حسن  در کازابلانکا مراکش دارد، همچنین باید گفت که  سبک معماری این مسجد اسلامی می باشد.

برای ساخت مسجد پوترا از مساجد دوران حکومت صفویان ایده گرفته شده و البته اگر کمی با دقت تر و ریز تر نگاه کنیم ، متوجه می شویم که معماری این مسجد تلفیقی از سبک ساخت تمامی مساجد در سراسر جهان را در خود دارد ، برای مثال شکل کلی مسجد و معماری آن شبیه به مساجد پارسی بوده، اما مناره 116 متری آن کاملا شبیه به مناره مسجد شیخ عمر در بغداد نیز بوده است.
 
برای زیباسازی این مسجد از خط و خوشنویسی اسلامی روی بنا استفاده شده است.

آداب ورود به مسجد

در مالزی نیز برای ورود به مساجد لازم است آدابی را رعایت کنید. مهمترین نکته دررابطه با ورود به مساجد در مالزی و عبادتگاه پوترا، رعایت حجاب برای بانوان است.

انتهای پیام/
 
 
http://www.taghribnews.com/vdchk6nkz23nq-d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما