تاریخ انتشار۲۶ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب : 28600
به مناسبت نخستین سالگرد شهدای وحدت در سیستان و بلوچستان

سردار شهید شوشتری، پیام آور وحدت در سیستان و بلوچستان

26 مهرماه مصادف با نخستین سالگرد شهادت سردار "نورعلی شوشتری" و جمعی از فرماندهان سپاه به همراه عده ای از سران طوایف و مردم بی گناه اهل سنت در حادثه انتحاری منطقه پیشین سیستان و بلوچستان است.
سردار شهید شوشتری در جمع اهل سنت منطقه
سردار شهید شوشتری در جمع اهل سنت منطقه
سردار رشید اسلام شهید شوشتری، فرمانده قرارگاه قدس سپاه در جنوب شرق کشور در معیت شهید "رجبعلی محمدزاده" فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان برای شرکت در همایش وحدت سران طوایف بلوچ منطقه عازم منطقه پیشین شده بودند. به رغم هشدارهای مسوولان امنیتی مبنی بر احتمال انجام عملیات انتحاری توسط مزدوران استکبار، سردار شوشتری که قلبش سرشار از یقین به خدا و اعتماد به اهل سنت منطقه بود عازم این سفر شد. مردم خونگرم بلوچ و اهل سنت منطقه با آغوشی گرم به استقبال سردار شوشتری و هیات همراه او آمده بودند. هرچند مدت زیادی از حضور سردار شوشتری در سیستان و بلوچستان نمی گذشت اما آوازه محبت و مهربانی و خلق و خوی پدرانه اش در تمام منطقه بلوچستان پیچیده بود. کودکان یتیم بلوچ بارها دست نوازش سردار شوشتری را بر سر خود احساس کرده بودند و پیر و جوان در هر محفلی از خدمات شایسته او در همین مدت کوتاه سخن می گفتند. او آمده بود تا با غول محرومیت در منطقه سیستان و بلوچستان دست و پنجه نرم کند و الحق که در مدت کوتاه حضور خود حریف مقابل خود را به زمین زده بود. 

احداث بیمارستان صحرایی، تلاش برای کارآفرینی در مناطق محروم استان با هدف سر و سامان دادن به جوانان بلوچ و تقویت حس وحدت و اخوت دینی بین شیعه و اهل سنت از جمله اقدامات ارزشمند شهید شوشتری در سیستان و بلوچستان بود. گویا خستگی هم از عزم راسخ سردار رشید اسلام خسته شده بود اما تلاشهای او در رفع محرومیت از چهره استان کماکان استمرار داشت. 

جلسات متعدد سردار شوشتری با علما و سران طوایف بلوچ و اهل سنت منطقه نتیجه داده بود و معتمدان بلوچ از اینکه می توانستند
بیش از پیش در حفظ مرزهای میهن اسلامی نقش آفرینی کنند خرسند و شادمان بودند. دفاع از میهن اسلامی که به مثابه ناموس آنان بود عملی ارزشمند و برخاسته از غیرت دینی آنان به شمار می رفت. نقشه های دشمن نقش بر آب شده بود و تمام توطئه های شوم استکبار در ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت در حال خنثی شدن بود. استکبار جهانی که به ضعف و زبونی گرفتار شده بود از سر خشم و ناامیدی و با توسل به عوامل مزدور خود دست به جنایتی شوم زد تا شاید مانع به ثمر نشستن اقدامات وحدت آفرین سردار شوشتری در سیستان و بلوچستان شود اما شهید شوشتری در آخرین اقدام خود با نثار خونش وحدت و امنیت پایدار را برای منطقه به ارمغان آورد. پیش بینی سردار محقق شده بود. نزدیکان شهید شوشتری بارها این جمله را از سردار شنیده بودند که "امیدوارم ریخته شدن خون من در استان سیستان و بلوچستان امنیت و وحدت پایدار را برای مردم منطقه به ارمغان بیاورد." آری. در شرایطی که دشمنان کوردل با انجام عملیات انتحاری و شهادت سردار شوشتری قصد تفرقه افکنی داشتند اما آمیخته شدن خون این عزیز با خون کودکان و مردم اهل سنت منطقه بیش از پیش مایه اخوت و وحدت شیعه و سنی شد. 

شهروندان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار تقریب بر نقش سردار شهید شوشتری در ایجاد وحدت پایدار میان شیعه و اهل سنت تاکید کردند. 

"محمد ایوب هاشمزهی" یک طلبه جوان اهل سنت در این باره گفت: نامگذاری این شهیدان به نام شهدای وحدت ابتکاری جالب و گویای علت شهادت این بزرگواران است. 

وی افزود: ابتدای آمدن سردار شوشتری به استان سیستان و بلوچستان تصور می شد فضای نظامی بر منطقه حاکم شود اما بر خلاف این تصور شاهد بودیم که سردار شوشتری دنبال برنامه های دیگری است و بیشتر بر اقدامات فرهنگی و محرومیت زدایی از منطقه تاکید دارد. 

وی ادامه داد: حرکت فرهنگی سردار شوشتری بارقه امید را در دل جوانان اهل سنت زنده کرد و بسیاری از طوایف و بزرگان اهل سنت از این حرکت سردار
استقبال کردند. 

هاشمزهی افزود: برای ما جالب بود که سردار شوشتری همچون پدری دلسوز دست نوازش بر سر یتیمان می کشید و از بیوه زنها و پیرمردان و پیرزنان سرکشی و به نیازمندان و مستمندان دست یاری می رساند. 

وی افزود: سردار شوشتری با درایتی که داشت متوجه شده بود که دشمن وحدت مردم شیعه و اهل سنت منطقه را هدف گرفته است و به همین خاطر او نیز تاکید اصلی بر تقویت وحدت و اخوت دینی داشت. 
هاشمزهی ادامه داد: صداقت سردار شوشتری در رفتارها و برخوردهایش با مردم منطقه خیلی زود نتیجه داد و همانطور که او عشق مردم محروم بلوچستان را در دلش جای داده بود مردم منطقه هم عاشق رفتارهای وحدت آفرین او شدند. 

وی افزود: این وضعیت برای دشمنان استکبارگر و عوامل مزدور آنها قابل تحمل نبود زیرا تمام نقشه های خودشان را نقش بر آب می دیدند و به همین دلیل در یک اقدام کور تروریستی سردار شوشتری و همراهانش را به شهادت رساندند. 

وی ادامه داد: اوج قساوت و کینه دشمن با اسلام و مسلمانان در جریان شهادت شهید شوشتری برای همه آشکار شد زیرا در این واقعه تلخ تروریستی علاوه بر سردار شوشتری و همراهانش جمعی از مردم بیگناه و کودکان معصوم اهل سنت نیز به شهادت رسیدند. 

وی افزود: به رغم تصور دشمن مبنی بر ایجاد شکاف بین شیعه و اهل سنت وحدت و اخوت مسلمانان بیشتر و دست دشمن برای همه رو شد. 

"غلام رسول ارباب زهی" یک شهروند بلوچ نیز در این باره گفت: شهادت شهید شوشتری دل ما اهل سنت را خون کرد و مردم منطقه را از خدمات شایسته این سردار رشید اسلام محروم ساخت. 

وی ادامه داد: سردار شوشتری در مدت کمی که در سیستان و بلوچستان فعالیت خود را آغاز کرده بود توانست اقدامات مفیدی برای مردم منطقه انجام دهد که احداث بیمارستانهای مجهز صحرایی در مناطق محروم بلوچستان از جمله همین اقدامات است. 

وی افزود: پیش از احداث
این بیمارستانها مردم منطقه مجبور بودند کیلومترها مسافت را برای بهره مندی از خدمات درمانی در شهرهای بزرگ طی کنند اما با احداث این بیمارستانها که حتی امکان انجام پیشرفته ترین جراحی ها را با حضور پزشکان حاذق و متخصص فراهم ساخته بود مردم منطقه با خیالی آسوده و به راحتی از این خدمات بهداشتی و درمانی استفاده می کردند. 

وی ادامه داد: شهادت سردار شوشتری گرچه برای همه مردم منطقه واقعه ای بسیار تلخ بود اما خوشحالیم از اینکه به لطف خون پاک این شهید و برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدامات سردار شوشتری ابتر و ناتمام باقی نماند و پس از شهادت او نیز شاهد افتتاح چند بیمارستان دیگر در مناطق بلوچستان بودیم. 

ارباب زهی افزود: سردار شوشتری با شناخت درستی که از مردم بلوچ منطقه حاصل کرده بود توانست امنیت را نیز در استان پهناور سیستان و بلوچستان بومی سازی کند و حفظ و حراست مرزها را به دست جوانان غیرتمند طوایف بلوچ بسپارد. 

وی افزود: دفاع از مرزهای میهن اسلامی برای اهل سنت همچون دفاع از ناموس و شرف آنها ارزش دارد و شهید شوشتری به خوبی این نکته را دریافته بود. 

"عبدالکریم هوتی" یکی دیگر از شهروندان اهل سنت منطقه نیز با بیان اهمیت بزرگداشت یاد و خاطره شهدای وحدت گفت: حال که این شهیدان بزرگوار دیگر در بین ما نیستند وظیفه داریم به هر شکل ممکن یاد و خاطره این بزرگ مردان را گرامی بداریم. 

وی ادامه داد: بزرگداشت یاد و خاطره این عزیزان کوچکترین کاری است که از دست ما ساخته است و ضمن قدردانی از زحمات شهدای وحدت موجب آشنایی بیشتر جوانان با اهداف متعالی آنان می شود. 

وی افزود: شهادت سردار شوشتری در کنار کودکان و سران طوایف بلوچ و اهل سنت منطقه بیانگر اوج وحدت و همدلی شیعه و اهل سنت است و ما باید این پیام وحدت را که شهدای وحدت با نثار خون خودشان ایجاد کردند قدر بشناسیم و به گوش جهانیان برسانیم.
http://www.taghribnews.com/vdcfxvd0.w6dcxagiiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما

حسین باقری فرد
خداخیرتون بده