>> یادداشت| اربعین دانشگاه آموزش مهارتهای زندگی است | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۲۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰:۲۷
کد مطلب : 565560

یادداشت| اربعین دانشگاه آموزش مهارتهای زندگی است

دکتر وحید علوی زاده - محقق، پژوهشگر و فعال اجتماعی
زائر اربعین از لحظه پای نهادن در این مسیر انسان ساز تحت تربیت و یادگیری قرار می گیرد. یادگیری مهارتهای اساسی زندگی که شاید گمشده اصلی نظام تعلیم و تربیت ما باشد.
یادداشت| اربعین دانشگاه آموزش مهارتهای زندگی است
حوزه استان های خبرگزاری تقریب؛

دکتر وحید علوی زاده، محقق، پژوهشگر و فعال اجتماعی یادداشتی با عنوان  «اربعین دانشگاه آموزش مهارتهای زندگی است»  نوشته است که در ادامه می آید:
 
زیارت اربعین امام حسین علیه السلام در ابعاد مختلف تاریخی، مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و اقتصادی جای مداقه و بررسی دارد. در این مجال مختصری از بعد اجتماعی و تربیتی به این مقوله عظیم و جهانی اشاره و نکاتی را از نظر می گذرانیم.

مقوله ی فراملیتی و فراقومیتی اربعین کلکسیونی از مهارتهای زندگی را در خود جای داده و به شیوه غیرمستقیم و بعضاً مستقیم به مخاطبین خود آموزش می دهد.

زائر اربعین از لحظه پای نهادن در این مسیر انسان ساز تحت تربیت و یادگیری قرار می گیرد. یادگیری مهارتهای اساسی زندگی که شاید گمشده اصلی نظام تعلیم و تربیت ما باشد؛ از مهارت برقراری ارتباط گرفته تا مسئولیت پذیری در قبال خود و همنوع؛ اربعین همچون یک نظام تربیتی موفق متربی خود را می سازد، چراکه مربی این نظام خود الگوی تمام عیار تمامی خصلت های نیک و انسانی بوده و شیوه های تربیتی را در کلاسهای درس بزرگ معلمان بشریت از پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله گرفته تا امیرالمؤمنین علیه السلام و صدیقه طاهره آموخته است.

اربعین در وهله اول پویایی در عزم و اراده به زائر خود می دهد و درس مسئولیت پذیری در قبال خود و همنوعان رو در گوش مخاطب خوش زمزمه می کند. در سفر اربعین گذشت و ایثار موج میزند و کار گروهی در اولویت قرار دارد. اربعین معادلات دنیای به اصطلاح مدرن امروزی یعنی اصالت پول و سرمایه را به احسن وجه زیرسؤال برده و به جهانیان اثبات کرده تمامی ارزش های ماتریالیستی و مادی گرایانه حاکم بر دنیای غرب و غربگرایان هیچ محلی از اعراب ندارد. اربعین داشتن هدف در زندگی و تلاش در جهت رسیدن به هدف را به عینه به راهی خود نشان می دهد.

در سفر اربعین توانایی و مهارت برقراری ارتباط از اولویت ها بوده تعامل سازنده با همراهان از نیازهای اساسی فرد می شود؛ شور و نشاط چهره افراد نشان از امید و داشتن هدفی مقدس و انگیزاننده بوده و انرژی و قدرت زائر را برای ادامه مسیر و تحمل سختی های راه دوچندان می کند. تحمل عقاید مخالف و پذیرش تفاوت های فردی از دیگر آموزش های اجتماعی این سفر فراملیتی بوده و به راهی خودش یاد میدهد رنگ پوست زبان و لهجه و جنسیت و قومیت هیچ جایگاهی در برتری آدمیان بر یکدیگر نداشته و برابری و برادری لازمه این سفر شوق انگیز است.

اربعین درس قناعت و مناعت طبع در نهاد خود دارد و تحمل در سختیها و عدم تسلیم شدن در مشکلات را به مخاطب خود القا می کند؛ دوست داشتن و محبت به همنوعان از نرنجیدن از اشتباهات دیگران در درسنامه اربعین نهفته هست و مدیریت فردی و نظم در امورات شخصی نیاز ضروری یک فردی است که رسیدن به هدفی بزرگ در سر دارد.

خلاصه کلام اینکه اربعین نقشی اساسی و مهم در جامعه سازی صحیح داشته و با نگاه عظیم تمدنی خود مقدمه و پیش زمینه ای مناسب در جهت آمادگی برای ایفای نقش در جامعه آخرالزمانی خواهد داشت. به امید آنکه روزی دلهای همه جهانیان در مسیر یاری آخرین ذخیره الهی بر روی زمین یکی شود.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcepn8n7jh8pni.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما