تاریخ انتشار۲۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب : 530404

یادداشت| مروری بر مواضع آیت الله جوادی آملی پیرامون مذاکرات و برجام

مجموع بیانات آیت الله جوادی آملی (دام ظلّه) درباره برجام و مبتنی بر عبرت های آن، تأییدی بر این تأکید همیشگی رهبر حکیم انقلاب است که آمریکا، غیر قابل اعتماد است. این همان هشداری است که بارها به دولتمردان پیشین داده شد اما مورد اهتمام قرار نگرفت.
یادداشت| مروری بر مواضع آیت الله جوادی آملی پیرامون مذاکرات و برجام
به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، آیت‌الله جوادی آملی در مسئله برجام همیشه بر تاکیدات رهبر حکیم انقلاب غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی ها ایمان داشت.

مروری بر مواضع آیت‌الله جوادی آملی پیرامون مذاکرات و برجام:

«مذاکره با جهان، یک فهم و سواد بالغ سیاسی بین المللی می خواهد. باید طرزی توافقات را نوشت که کسی نتواند زیر آن بزند و از آن خارج شود و از تعهد خود شانه خالی کند؛ اگر کشوری توانست یکطرفه و یکجانبه از توافق صورت گرفته خارج شود، یعنی این قرارداد عوامانه نوشته شده. یعنی آن تکیه گاهی که محل سوء استفاده دشمن قرار گرفته تا از توافق خارج شود، مورد غفلت قرار گرفته. یعنی در قرارداد دیده نشده که اگر یکی از طرفین به صورت یکجانبه از توافق خارج شود و آن را فسخ کند، چه عواقبی دارد؟ این یعنی همه جوانب کار دیده نشده است».

همچنین در مرور برخی مواضع قبلی ایشان، نکات قابل توجهی دیده می شود:

۲۲ آبان ۱۳۹۴: «اینکه ما در این مذاکرات امتیازاتی را از دست داده‌ایم و در عوض امتیازاتی گرفته‌ایم، در واقع درست نیست. من معتقدم ما در این مذاکرات هیچ چیز از دست ندادیم. طرف مقابل می‌خواست قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را از ما بگیرد، اما ما با آن که قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را داشتیم، هرگز به دنبال ساخت اینگونه سلاح‌ها نبودیم.».

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ در دیدار با محمد رضا عارف: «در فرهنگ قرآنی، غیرت را سه عنصر معرفت، هویت و غیرزدایی تشکیل می‌دهند؛ غیرزدایی به این معنا است که اجازه ندهیم بیگانه به حریم ما نفوذ کند. بیگانه را در حریم خود راه دادن و وارد حریم غیرشدن با غیرت سازگار نیست... کسانی که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی و یا سیاسی به روی کشور می‌گشایند از غیرت اقتصادی و یا سیاسی برخوردار نیستند».

۱۲ اسفند ۱۳۹۶: «من چند سال قبل به مسئولان وزارت خارجه گفتم که آمریکا قابل اعتماد نیست و اگر به آنان دست دادید انگشتانتان را بشمارید. مبادا کم شده باشد؛ زیر آنان به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند. ما وقتی قطعنامه را پذیرفتیم، صدام ملعون به تحریک دشمنان دیگر ما زیر آن زدند و عملیات مرصاد را به راه انداختند در صورتی که جبهه‌های ما از نیرو خالی شده بود و خدا رحمت کند کسانی مانند صیاد شیرازی که مردانه ایستادند و دفاع کردند. آمریکا اعداء عدو ماست».

۱۹ دی ۱۳۹۷: «کفاری که از دشمنی دست برنمی‌دارند، شما هم با آنها دشمن باشید، حواس‌ تان جمع باشد. 5 سال قبل که مسؤولان امور خارجه آمده بودند به آقایان گفتم وقتی با آمریکایی‌ها دست می‌دهید، انگشتان‌تان را بشمارید! آدم وقتی با کفار معامله می‌کند انگشتش را می‌شمارد ولی اگر خدای ناکرده فریب بخورد، دیگر تقصیر خودش است».
 
مجموع بیانات آیت‌الله جوادی آملی (دام ظلّه) درباره برجام و مبتنی بر عبرت های آن، تأییدی بر این تأکید همیشگی رهبر حکیم انقلاب است که آمریکا، غیر قابل اعتماد است. این همان هشداری است که بارها به دولتمردان پیشین داده شد اما مورد اهتمام قرار نگرفت.

بخشی از نامه 29 مهر 94 رهبر انقلاب خطاب به حسن روحانی:

«جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعا دانسته‌اید که دولت آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند...

بی‌شک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه‌ی دولت آمریکا و ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی، از ورود زیانهای سنگین جلوگیری کند.

با این حال، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ می تواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود».

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcdzz0koyt0so6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما