تاریخ انتشار۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب : 520738

آذربایجان و بازی در پازل اردوغان

یکی از اتفاقات و خبرهای مهمی که این روزها در فضای رسانه‌ای توجه ما را به خود جلب کرده، بروز اختلافات میان ایران و آذربایجان است.
آذربایجان و بازی در پازل اردوغان
قضیه بر سر این است که آذربایجان مسیر اصلی ایران به اتحادیه اروپا را که از ارمنستان و گرجستان می گذرد، بسته و به رانندگان ایرانی اجازه تردد در ۲۱ کیلومتر از بزرگراه  گوریس _گاپان (۴۰۰ کیلومتر) در منطقه وروتان ارمنستان را که پس از توافق سال گذشته بین آذربایجان و ارمنستان، هم اینک در اختیار نیروهای آذربایجان است،  نمی دهد!!

 این مسیر اصلی‌ترین مسیر باری ایران به کشور ارمنستان است که اکنون کشور آذربایجان در منطقه "خان کندی"، اقدام به ایجاد ایست بازرسی کرده و از عبور کامیون های ایرانی جلوگیری می کند. 

حکومت آذربایجان حتی در روزهای اخیر به اخاذی و دستگیری دو نفر از رانندگان ایرانی (که خانواده یکی از آنها همراه وی بوده) اقدام کرده و از رانندگان ایرانی می خواهد که مبلغ ۱۳۰ دلار را به عنوان عوارض پرداخت نمایند...

باید توجه داشت که جمهوری اسلامی دارای سه مسیر به سمت اروپا می باشد که مسیر ترکیه به دلیل اخذ تعرفه زیاد و مسیر باکو به دلیل معطل کردن بی مورد رانندگان ایرانی و همچنین اخذ مالیات های فراوان کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .

در واقع جمهوری آذربایجان برای مسیر سوم  ایران به اروپا از کشور ارمنستان،  رانندگان ایرانی را ملزم به پرداخت عوارض سنگینی می کند تا رانندگان ایرانی به دلیل هزینه زیاد دیگر نتوانند از این مسیر تردد کنند و اگر این اقدام به ثمر بنشیند و مسیر مذکور بسته شود، عملاً راه شرق به غرب توسط ترکیه و باکو نیز بسته میشود و در واقع این کار نوعی شکست اقتصادی و ژئوپلیتیک و حتی نوعی باج گرفتن از ایرانیان است و البته ایران زیر بار این راهزنی دولت باکو نخواهد رفت چرا که در این صورت، دسترسی ایران به خاک روسیه و شرق اروپا عملاً مسدود میشود.

 لازم به ذکر است که بیش از ۹۰ درصد مردم آذربایجان شیعه هستند و خود آذربایجان نیز در قرارداد گلستان از ایران جدا شده است اما با این حال تحرکات ضد شیعی توسط حاکمیت صهیونیستی علی یف در این کشور بسیار زیاد است.

این کشور همواره از گروه های تجزیه طلب ایرانی حمایت کرده و حتی چند تن از تروریست‌های تکفیری را از سوریه در کشور خود مستقر کرده و اخیراً نیز با حمایت های مالی عربستان شبکه آذربایجان اینترنشنال را افتتاح نموده است.

نکته مهم این است که آذربایجان در شرایط فعلی در پازل اردوغان بازی می‌کند....

 اردوغان به دنبال ایجاد یک اتحاد بین کشورهای ترک زبان منطقه است و معتقد است که یک ملت در چند کشور ساکن هستند و اینها باید ترکستان بزرگ را تشکیل دهند .. البته شتر در خواب بیند پنبه دانه!!

حتی وی در سالیان اخیر اقدام به تشکیل سازمان همکاری کشورهای ترک‌زبان نیز  نموده که با حمایت های جبهه غربی و عبری_صهیونیستی نیز همراه شده است.
 
به نظر می رسد سودای اردوغان برای تشکیل ترکستان بزرگ که در روزهای اخیر با انجام مانورهای مشترک با کشورهای پاکستان و آذربایجان همراه بوده،  برگ جدیدی از تحولات منطقه قفقاز را رقم می زند ..‌ اردوغان در سالیان اخیر ۵ بار به آذربایجان سفر کرده و حدود ۱۰۰ بار نیز هیئت های بلند مرتبه ای را از کشور خود به آذربایجان روانه کرده است تا بتواند در پرتو این مبادلات، ایده تبدیل شدن خود به آتاتورک دوم را عملی کند...
حال اردوغانی که چند سال قبل برای بقای خود دست و پا میزد و بعد از آن همه کشت و کشتکار و نقض قوانین بین المللی حقوق بشر میخواهد نقش ژاندارم منطقه را ایفا کند  خیالی باطل که نیازمند پاسخی درخور از سوی ایران به دولت اردوغان است.

 لذا برای جمهوری اسلامی ، مقابله با این نوع نگاه و جلوگیری از ادامه چنین تحرکاتی،  یک امر ضروی و بحث حیاتی است و شاید وقت آن رسیده تا دوباره جمهوری اسلامی ایران حد و حدود برخی کشورهایی همچون آذربایجان و ترکیه را به آنها یاد آوری کند تا پا از گلیم خود دراز تر نکنند.


مهدیار واحدی
مسول بین الملل بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی
 
http://www.taghribnews.com/vdcc1xqp42bqim8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما