تاریخ انتشار۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۶
کد مطلب : 517843

یادداشت| کدام تفسیر را بخوانیم؟

سید مهدی سیدی
کمتر کسی را می‌شناسیم که به قرآن علاقه‌مند نباشد و یا نخواهد با قرآن انس پیدا کند! همه ما مشتاقیم که با کتاب خدا رفیق باشیم و دستورات آن را در متن زندگی پیاده کنیم. اما با تفسیر آیات آشنایی کافی نداریم. «سید مهدی سیدی» در این نوشتار به معرفی چند نمونه از تفاسیر قرآن پرداخته است.
یادداشت| کدام تفسیر را بخوانیم؟
به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، کمتر کسی را می‌شناسیم که به قرآن علاقه‌مند نباشد و یا نخواهد با قرآن انس پیدا کند! همه ما مشتاقیم که با کتاب خدا رفیق باشیم و دستورات آن را در متن زندگی پیاده کنیم؛ اما عموما یک مانع بزرگ پیش روی ماست: اینکه با معنای قرآن آشنا نیستیم، در ترجمه آیات می‌لنگیم و اساساً با تفسیر آیات آشنایی کافی نداریم. گاهی بعضی – به‌ویژه جوان‌ترها – می‌پرسند برای اطلاع از تفسیر آیات به کدام کتاب مراجعه کنیم؟

1- تفسیر المیزان – علامه آیت‌الله سید محمدحسین طباطبایی (ره): اگر می‌خواهید به عمق معارف قرآن دست پیدا کنید و در فهم اندیشه‌های وحیانی به درجاتی از دریافت‌های باطنی و ریشه‌دار دست یابید از تفسیر المیزان غافل نشوید. به تعبیر بزرگان دین، برخی فرازهای این تفسیر فراتر از دانش انسانی و نتیجه کشف و شهود و نبوغ علامه است.

2- تفسیر نمونه – آیت‌الله مکارم شیرازی: اگر در خود طاقت فهم عبارات پیچیده المیزان را ندارید و می‌خواهید به‌صورت قابل‌فهم‌تر تفسیر بخوانید تفسیر نمونه را توصیه می‌کنم.

3- تفسیر نور – حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی: اگر به دنبال تفسیری بسیار ساده، روان و همه‌فهم هستید این تألیف آقای قرائتی شما را به ذوق و شوق خواهد آورد.

4- تفسیر یک‌جلدی مبین – ابوالفضل بهرام‌پور: اگر زمان کافی برای خواندن مجلدات تفسیرهای گوناگون را ندارید، این تفسیر خیلی به کار شما خواهد آمد. یک جلد قرآن خاص که در برابر هر ورق که آیات نوشته شده، در صفحه مقابل خلاصه تفسیری آن بیان شده است. این کتاب را به‌راحتی می‌توانید ظرف چندین ماه به پایان برسانید و به‌صورت خلاصه یک دور با تفسیر آیات آشنا شوید.

5- تفسیر تسنیم – آیت‌الله جوادی آملی: این کتاب، از شاهکارهای قرآنی معاصر است. فقط باید قدری حوصله و طاقت داشته باشید تا به‌مرور با ادبیات خاص آیت‌الله جوادی آملی آشنا شوید؛ آن‌وقت به مرحله‌ای خواهید رسید که بسیاری از مضامین قرآنی به برکت کلام و فهم ایشان وارد متن زندگی شما خواهد شد.

حتما تفاسیر و تلاش‌های زیاد دیگری نیز موجود است که هرکدام می‌تواند طعم و مزه خاصی را به ذائقه قرآنی شما بنشاند؛ مهم آن است که از همین لحظه برای آن اراده کنید.
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcfjedtmw6dyca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما