تاریخ انتشار۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب : 516736

سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا؛ دستاوردی تقریبا هیچ

رژیم صهیونیستی برخلاف آنچه که از قدرتش القا می شود، وابستگی اش به حمایت قدرت های استعماری بیش از دیگر رژیم های وابسته منطقه ای است و به همین دلیل نگرانی اسرائیل هم بسیار بیشتر از آنها است.
سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا؛ دستاوردی تقریبا هیچ
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «احمدرضا روح الله زاد» تحلیلگر مسائل غرب آسیا در یادداشتی نوشت: نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی سفرش به امریکا دیدارهایی با مسئولین امریکایی داشته است که مهمترین این دیدارها دیدار با جو بایدن رئیس جمهور امریکا در کاخ سفید است. دیداری که بهانه حوادث فرودگاه کابل با تاخیر یکروزه برگزار شد!


سوال: نخست وزیر رژیم صهیونیستی چه اهدافی را در این سفر دنبال می کند و آیا در این سفر به اهدافش دست یافته است؟

رژیم صهیونیستی از مدت ها قبل از این سفر حجم وسیعی از تبلیغات را شروع کرد که در همه آنها بحث تهدید ایران برای رژیم صهیونیستی در ابعاد مختلف و نیز ضرورت مقابله با آن در چارچوب طرح ترکیبی رژیم صهیونیستی تاکید شده است. کارشناسان معتقدند این حجم از تبلیغات در واقع تلاشی بوده تا شرایط را برای تاثیر گذاری بر کاخ سفید مساعد کند.

خروج امریکا از افغانستان، همپیمانان امریکا در منطقه و در راس آنها رژیم صهیونیستی را  به شدت نگران کرده است. همپیمانانی که حیات و بقایشان به حمایت قدرت های استعماری خصوصا امریکا وابسته است.

رژیم صهیونیستی برخلاف آنچه که از قدرتش القا می شود، وابستگی اش به حمایت قدرت های استعماری بیش از دیگر رژیم های وابسته منطقه ای است و به همین دلیل نگرانی اسرائیل هم بسیار بیشتر از آنها است.

 رژیم های منطقه ای می توانند با تغییر انتخاب هایشان و ورود به عرصه همگرایی منطقه ای، در نظم منطقه ای حضوری موثر در جهت تامین منافع خود داشته باشند اما اسرائیل می داند که در آینده منطقه جایی ندارد و بقایش تنها و تنها به حمایت غرب از آن بستگی دارد.

شکل گیری اولویت های دیگری برای امریکا مانند چین و هند و روسیه، موجب شده تا خاورمیانه تا حد زیادی اولویت خود را برای امریکا از دست بدهد و کاخ سفید برنامه ریزی کرده تا به مرور حضور خود در منطقه را کاهش و در برخی کشورها پایان دهد. البته هم صهیونیست ها و هم رژیم های وابسته منطقه می دانند که خروج امریکا از منطقه جدای از اولویت گفته شده تحت فشار مقاومت در حال انجام است.

اسرائیل به شدت نگران آینده است. لذا تلاش دارد در این سفر به نوعی تضامینی را از امریکا دریافت کند. جوبایدن هم مانند همه اسلاف خود بر حمایت امریکا از اسرائیل تاکید کرد و در ضمن اعلام کرد که اولویت امریکا در ارتباط با ایران دیپلماسی است و البته مانند همه روسای جمهور پیشین مطرح بودن گزینه های دیگررا نیز مورد تاکید قرار داد. موضوعی که نفتالی بنت از آن می تواند به عنوان مهمترین دستآورد خود در این سفر یاد کند!

 البته باید توجه داشت که بایدن صرفا به «گزینه های دیگر» بدون اشاره به گزینه نظامی بسنده کرد. مدت ها است که بحث گزینه نظامی در ارتباط با ایران از دستور کار امریکا خارج شده است و این موضوع را رژیم صهیونیستی و نفتالی بنت نیز بخوبی می دانند.

اما باید گفت مهمترین هدف سفر بنت به امریکا راضی کردن این کشور به عدم بازگشت به توافق هسته ای و نیز عدم خروج نظامی از سوریه و عراق است. زیرا همانطور که امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه جدید ایران نیز در گفتگوی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده است، دولت جدید ایران اصرار دارد مصوبه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با توافق هسته ای را رسما پیگیری کند و با توجه به علقه وی به محور مقاومت به نظر می رسد اولویت تحولات غرب اسیا برای ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.

لذا این رژیم احتمال می دهد امریکا ناگزیر به انعطاف در مقابل ایران است و همچنین روند تحولات نشان می دهد که امریکا نمی تواند مدت زیادی در عراق و سوریه باقی بماند. بر این اساس صهیونیستها به شدت نگران تقویت محور مقاومت به رهبری ایران هستند.

اما آنچه که از محتوای جلسه بنت – بایدن دریافت می شود آن است که امریکا در این حوزه هم نمی تواند چندان به درخواست بنت توجه داشته باشد. لذا باید گفت سفر نفتالی بنت با امریکا دستآوردی تقریبا هیچ داشته است و باید منتظر پیامدهای این بی نتیجه بودن سفر به امریکا در روزهای آینده در مواضعی که از سوی مسئولین سیاسی و تحلیلگران رسانه ای رژیم صهیونیستی اتخاذ می شود، مشاهده کرد.


انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcfmvdtvw6dyea.igiw.html
مرجع : قدسنا
نام شما
آدرس ايميل شما