تاریخ انتشار۲۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۷:۵۴
کد مطلب : 511221

جوانان در امر ازدواج، حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) را الگوی خود قرار دهند

امام جمعه شهرستان دیواندره: ازدواج آسمانی حضرت زهراء بتول (رضی الله عنها) با مولای متقیان حضرت علی (ع) باید الگوی ازدواج آسان باشد .
جوانان در امر ازدواج، حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) را الگوی خود قرار دهند
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا جلال مرادی، امام جمعه شهرستان دیواندره در یادداشتی با عنوان «حجاب نعمت ویژه از جانب خداوند متعال است» نوشت: 

یکی از راهکارها، تغییر نگرش عمومی از طریق رسانه‌ها است که مبتنی بر توقعات نابجای اقتصادی است، وظیفه رسانه‌ها و انسانهای فکور و شخصیتهای دلسوز اجتماعی در این زمان، القای دید واقع گرایانه به اقشار مختلف اجتماع در زمینه ازدواج است که با توجه به عدم امکان فراهم شدن اموری از قبیل شغل و مسکن مناسب برای اکثر جوانان تا سالیان متمادی، نمی‌توان توقع حل این مشکل را از راه اقتصادی در کوتاه مدت داشت. باید خود جوان باور کند که با تعلل و تاخیر انداختن ازدواج جوانی را از دست می‌دهد.

باید بر اساس قرآن، فرهنگ توکل به خدا، ازدواج را در جامعه ترویج دهیم که بر خلاف تصور عده‌ای در شرایط فعلی هم کاملا امکان پذیر است. مردم باید تاثیر توکل به خدا را در زندگی متوجه شوند. در گذشته مراسم‌ها و رسومات ازدواج‌ها بسیار ساده‌تر بود و مشکلی هم برای این زندگیها ایجاد نمی‌شد». امروزه تجرد به یک معضل اجتماعی تبدیل شده که خود زاینده معضلات متعدد دیگری است.

النور آیه32
وَأَنْكِحُوا الْأَیَامَىٰ مِنْكُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ ۚ إِنْ یَكُونُوا فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ

مردان و زنان مجرّد خود را و غلامان و کنیزان شایسته‌ی (ازدواج) خویش را (با تهیّه‌ی نفقه و پرداخت مهریّه) به ازدواج یکدیگر درآورید (و به فقر و تنگدستی ایشان ننگرید و نگران آینده‌ی آنان نباشید. چرا که) اگر فقیر و تنگدست باشند (و ازدواجشان برای حفظ عفّت و دوری از گناه انجام گیرد) خداوند آنان را در پرتو فضل خود دارا و بی‌نیاز می‌گرداند. بی‌گمان خداوند دارای نعمت فراخ (بوده و) آگاه (از نیّات همگان) است.
 
ما تاچه اندازه به وعده لایتغیرالهی در آیه مذکور ایمان داریم؟

به قول مشهور:  یک دست صدا ندارد و بایستی همه عوامل دست به دست هم بدهند تا بطور رسمی ازدواج آسان به عنوان یک امر مهم و حیاتی برای داشتن یک جامعه سالم، سرزنده و پویا، از اولویت اصلی خانواده ها و جامعه محسوب شده و سرمایه گذاری مفید و مؤثر در این خصوص صورت گیرد.
 
«ازدواج، مهم‌ترین انتخاب انسان در گستره حیات است و امری والا‌تر از این در زندگی او وجود ندارد. به‌طور حتم ازدواج نیاز فطری و اجتماعی انسان است که مسیر ادامه زندگی او را رقم می‌زند؛ بنابراین کسی که از ازدواج امتناع کند، در درازمدت دچار مشکلات جسمی، روحی و روانی خواهد شد.

( ازداوج سنت من و هر کسی از این سنت پیروی نکند، از من نیست) این عبارت پر مغز و کم نظیر از پیامبر صلح و رحمت و مغفرت است که جوانان را به امر ازدواج و تداوم سلامت جامعه اسلامی توصیه کرده اند.
 
حرکت پر شتاب علوم در عصر کنونی و پیچیدگی جوامع بشری که به دنبال خود تغییرات سریع و اساسی را در کانون خانواده ها به همراه داشته است و تغییر در فرهنگ و خرده فرهنگ ها موجب شده است تا در امر ازدواج نیز مانند همه امور تغییرات و تحولات چشمگیری را شاهد باشیم.
 
اگر چه این تغییرات در امر ازدواج و آثار بعد از آن در جوامع اسلامی کمتر از جوامع به اصطلاح پیشرفته امروزی بوده است ، اما باید پذیرفت که جوامع اسلامی نیز با وجود سیستم های پیشرفته اطلاع رسانی از جمله  اینترنت و رسانه و نیز اهداف شومی که دشمنان امت اسلامی دنبال می کنند، از تغییرات غیر ارزشی مصون نمانده اند. كه می طلبد رجال دین شناس یعنی علماء ربانی دراین میدان فرمانده این جنگ نرم علیه نسلهای آینده امت اسلام باشند وروح معنویت حدیث نبوی شریف : «إنی مكاثربكم الأمم» را بیش ارپیش مبین باشند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcj8veivuqev8z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما