تاریخ انتشار۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۵
کد مطلب : 494533

یادداشت| انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؛ کدام درست است؟

سید مهدی سیدی
 «انقلاب اسلامی» یا «اسلام انقلابی»، کدام درست است؟ این سؤال، بازی با کلمات نیست! باید آن را جدی گرفت و درباره‌اش تبادل‌نظر کرد.  
یادداشت| انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؛ کدام درست است؟
به گزارش حوزه سیاست و اقتصاد خبرگزاری تقریب، سید مهدی سیدی در یادداشتی نوشت:
«انقلاب اسلامی» یا «اسلام انقلابی»، کدام درست است؟ این سؤال، بازی با کلمات نیست! باید آن را جدی گرفت و درباره‌اش تبادل‌نظر کرد. این دو مفهوم، در هسته خود تفاوت‌های مهمی دارند که دو محصول کاملا متفاوت از خود می‌زایند.
 
گرچه این سؤال، جدید نیست و از پیروزی انقلاب محل گفتگو بوده است. (شهید مطهری در کتاب آینده انقلاب اسلامی به‌صورت محدود به این موضوع پرداخته است) اما امروز این پرسش، تمام قامت پیش روی ماست و باید نسبت به آن تعیین تکلیف کنیم.
 
تفاوت این دو مفهوم در چیست؟
گاهی «انقلاب» برای ما هدف می‌شود و گاهی وسیله. در حالت نخست مقصد آن است که «انقلابی» باشیم و از ظرفیت دین اسلام، هرمقدار که در خدمت مبارزه و انقلابی‌گری قرار می‌گیرد، استفاده کنیم و بقیه مفاهیم و تعالیم را در اولویت بعدی قرار داده و یا حتی از آن صرف‌نظر کنیم؛ این همان «اسلام انقلابی» است.
 
اما در حالت دوم، «اسلام» هدف و مقصد قرار می‌گیرد و «انقلابی‌گری» صرفاً مسیری است که به دنبال تحقق جامعه اسلامی است. در این حالت به همه جنبه‌های دین مبین توجه می‌شود و هرکدام از بخش‌های آن اعم از اخلاق و احکام و عقاید تا اجتماعیات و سیاست‌ و امنیت، در منظومه درست خود مدنظر قرار می‌گیرد.
 
پیشرفت‌های انقلاب اسلامی، قابل‌تردید نیست و در کنار توطئه‌ دشمنان و طراحی‌های ویرانگر استکبار علیه حرکت مردم ایران، این مقدار از پیشروی و صعود در پناه اندیشه انقلاب اسلامی شگفت‌انگیز و شایسته تعظیم است. اما در این میان یک اشکال اساسی نیز آزار دهنده و مزاحم است، چالشی که میوه همان اندیشه «اسلام انقلابی» است. در این سال‌های انقلابی‌گری، هرگاه قرار شده است به سمت مفاهیم همه‌جانبه اسلام حرکت کنیم و تمام زمینه‌های حکومت مدنظر اسلام را هدف بگیریم به واهمه «موقعیت خطیر کنونی» دچار شده‌ایم؛ چراکه خود را موضع جنگ فرض کرده و به خاطر حمله شبانه‌روزی دشمنان، موقعیت را برای طرح تام و تمام اندیشه‌های اسلامی مناسب ندیده‌ایم. پس به‌اکراه از برخی ایده‌های حکومت اسلام چشم‌پوشی کرده و یا آن را به تعویق انداخته‌‌ایم؛ از مفاهیم اصیلی همچون آزادی و اندیشه گرفته تا عدالت و مردم‌گرایی و مبارزه با فساد و روشنگری نسبت به افکار التقاطی! و همین ماجرا باعث شده در برخی جنبه‌های حکومت، با برخی حرکت‌های متناقض و یا کاریکاتوری از برخی دستورات قرآن فاصله بگیریم.
 
راه‌حل، یک اقدام روشن است. باید به‌جای اسلام انقلابی، انقلاب اسلامی را مبنای عمل قرار داده و جغرافیای اندیشه اسلامی را با تمام اضلاع و ابعاد آن اجرایی کنیم.
 
انتهای پیام/
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcfmjdjmw6d1ta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما