تاریخ انتشار۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب : 333405

تکاپوی آمریکا برای کاهش تبعات شکست در عراق

اگر نتوانیم بازنده و برندگان انتخابات اخیر پارلمانی عراق را دقیقاً مشخص کنیم، اما در مورد آمریکا باید با قطعیت از شکست صحبت کنیم.
تکاپوی آمریکا برای کاهش تبعات شکست در عراق
گروه مقاومت "تنا": بعد از اعلام نتایج انتخابات در عراق که از سوی کارشناسان و تحلیل‌گران نتیجه‌ای دور از انتظار را در پی داشت، جریانات مختلف در خصوص آینده روابط عراق گمانه زنی‌های بسیاری را مطرح کردند. جریانات وابسته به سعودی و آمریکا نیز تلاش کردند تا میان ایران و ائتلاف برنده یعنی سائرون به رهبری مقتدی صدر اختلاف ایجاد کرده و شکافی عمیق میان ایران و ائتلاف دارای بیشترین کرسی پارلمان ایجاد کنند.
اینکه دولت عراق از طریق چه ائتلاف‌هایی تشکیل می‌شود و در نهایت چه نظراتی در مورد مسائل مختلف بین المللی این کشور خواهد داشت، موضوعی است که اساساً سه ماه برای مشاهده نتایج آن وقت لازم است. اما آنچه که در مورد ائتلاف سائرون و مقتدی صدر قطعی است، مخالفت با اشغالگری آمریکایی‌ها در این کشور است.
در واقع اگر نتوانیم بازنده و برندگان انتخابات اخیر پارلمانی عراق را دقیقاً مشخص کنیم، اما در مورد آمریکا باید با قطعیت از شکست صحبت کنیم. این مسئله که برای خود آمریکایی‌ها هم کاملاً روشن است، باعث شده تا مرتبطین این کشور رایزنی‌های خود برای ایجاد ارتباط با جریان صدر را آغاز کنند. در همین رابطه «ضیاء الاسدی» رئیس دفتر سیاسی «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و ائتلاف «سائرون»، اعلام کرده است که  آمریکا پس از پیروزی ائتلاف سائرون در انتخابات پارلمانی و دستیابی به کرسی‌هایی که موجب می‌شود این ائتلاف در تشکیل دولت جدید عراق بسیار تاثیرگذار باشد، با اعضای این ائتلاف تماس برقرار کرده است.»
وی همچنین اضافه کرده است که هیچ ارتباط مستقیمی با آمریکایی‌ها صورت نگرفته است، اما واشنگتن با استفاده از برخی میانجیگران، کانالهایی را برای گفت‌وگو با اعضای سائرون باز کرده است.
تحرکات آمریکایی‌ها به خوبی نشان می‌دهد که آنها بزرگترین نگران نتایج بدست آمده در چهارمین دور انتخابات پارلمانی عراق هستند. این نگرانی از آنجایی نشأت می‌گیرد که سابقه مقتدی صدر در مبارزه با اشغالگری آمریکایی‌ها بر همگان مشهود است.
مقتدی صدر در سابقه سیاسی خود تشکیل جیش المهدی را به عنوان یکی از نیروهای ضدآمریکایی در عراق دارد. مقتدی صدر بعد از ورود آمریکایی‌ها و با هدف مبارزه با اشغالگران این گروه را ایجاد کرد و در سال 2006 نزدیک به 6000 عضو در این گروه فعالیت می‌کرده‌اند و در نهایت اینکه این گروه مخالف سرسخت حضور آمریکا در عراق بوده است.
هرچند این گروه به دلیل بروز برخی اختلافات در صحنه سیاسی عراق به فاصله دوسال بعد از شکل‌گیری توسط خود مقتدی صدر منحل شد، اما وی که رسالت مبارزه با اشغالگری را همچنان احساس می‌کرد، سریعاً گروه «سرایا السلام» را تشکیل داد و دوباره از طریق این گروه به مبارزه با اشغالگری آمریکایی‌ها پرداخت. این گروه‌ها عملیات‌های مهمی نیز علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق و بعد از آن علیه داعش نیز صورت دادند و این فعالیت‌ها نشان از عزم مقتدی صدر برای مبارزه با اشغالگری در عراق بوده است.
هر چند در شرایط فعلی تشکیل گروهی مشابه در عراق توسط مقتدی صدر بعید به نظر می‌رسد، اما نظر وی در مورد حرام بودن حضور اشغالگران در عراق تغییری نکرده و پیگیری آن از طریق سیاسی و با دست گرفتن بخشی از قدرت به شکل جدی‌تر دنبال خواهد شد.
اکنون که آمریکا هنوز نزدیک به 6هزار نیرو در عراق نگه داشته ‌است، در صورتی که قرار باشد بعد از سال‌ها اشغال این کشور و ناکامی در استفاده از داعش، خاک عراق را به کلی ترک کند، درواقع بزرگترین شکست خورده انتخابات اخیر عراق بوده است. از این رو تلاش‌های سفارت این کشور برای ارتباط‌گیری با جریان صدر و احتمالاً کم‌کردن تبعات این شکست آغاز شده است.

*رامین پرچمدار کارشناس مسائل بین‌الملل
http://www.taghribnews.com/vdcfxmdmtw6dmja.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما