تاریخ انتشار۱۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰
کد مطلب : 567930

واکنش اتحادیه عرب به مواضع صهیونیستی نخست وزیر انگلیس

اتحادیه عرب و پارلمان عربی به اظهارات نخست‌وزیر انگلیس در خصوص انتقال احتمالی سفارت این کشور از تل‌ آویو به قدس اشغالی واکنش نشان دادند.
واکنش اتحادیه عرب به مواضع صهیونیستی نخست وزیر انگلیس
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «لیز تراس» که حدود یک ماه قبل دوره نخست وزیری خود در انگلیس را آغاز کرد در یک سخنرانی در جمع گروه موسوم به «دوستان محافظه‌کار اسرائیل» که یک گروه  پارلمانی حامیان رژیم صهیونیستی در حزب محافظه‌کار انگلیس است تاکید کرد: «من شدیدا صهیونیست و حامی اسرائیل هستم.»

لیز تراس همچنین در ماه گذشته میلادی به «یائیر لاپید»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در راستای ابراز حمایتش از این رژیم گفت، منتقل کردن سفارت انگلیس از شهر «تل آویو» به شهر «قدس» را در نظر دارد.

در همین رابطه، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب از اظهارات تراس در خصوص انتقال سفارت انگلیس به قدس اشغالی به شدت ابراز ناراحتی و نگرانی کرد.

بر اساس گزارش «القدس العربی»، وی گفت، اتحادیه عرب هرگونه اقدام یکجانبه که مصداق نقض قانون بین‌الملل و وضعیت تاریخی و قانونی قدس باشد را رد می‌کند.

وی افزود، دولت انگلیس باید به راهکار دو دولتی به عنوان یک شیوه مورد توافق در راستای حل و فصل نهایی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها پایبند باشد و هر اقدام غیرقانونی که در روند اجرای راهکار دو دولتی اخلال ایجاد کند، دست بردارد.

ابوالغیط در پایان دولت انگلیس را به در پیش گرفتن سیاست‌های عملی و برنامه‌هایی که منجر به پایان اشغالگری اسرائیل و ایجاد دولت مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ شود، تشویق کرد.

پارلمان عربی

پارلمان عربی نیز اظهارات لیز تراس را مردود خواند و اعلام کرد، وضعیت قانونی، تاریخی و دینی قدس قابل بازنگری نیست و هر اقدامی در این زمینه، نقض آشکار قانون بین‌الملل است.

پارلمان عربی افزود، انگلیس به عنوان صاحب بیانیه موسوم به «بالفور» عامل بدبختی ملت است. هرگونه تغییری در وضعیت کنونی قدس راهکار دو دولتی را کنار می‌زند و رژیم اشغالگر و شهرک‌نشینان را به ادامه تعرض به ملت فلسطین و مقدسات مسیحی و اسلامی در قدس تشویق می‌کند.

پارلمان عربی در پایان از جامعه بین‌الملل خواست با اعمال فشار، جلوی این اقدام احتمالی انگلیس را بگیرد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdchxqnmv23n-wd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما