تاریخ انتشار۲۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : 56343

فراخوان مسابقه شعر شرح شقایق نکوداشت مقام جانبازان شهید

مسابقه شعري با هدف نکوداشت مقام جانبازان شهيد از سوي سايت شاعران فارسي‌زبان با همکاري حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و مؤسسه فرهنگي شهرستان ادب برگزار مي‌شود.
فراخوان مسابقه شعر شرح شقایق نکوداشت مقام جانبازان شهید
به گزارش خبرگزاری تقريب(تنا)، سایت شاعران فارسی زبان وابسته به انجمن ادبي بيدل و مركز تحقيقات فارسي دهلي نو با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و موسسه فرهنگی شهرستان ادب مسابقه شعری را با هدف نکوداشت مقام جانبازان شهید برگزار می نماید.

این مسابقه در دوبخش اصلی اشعار سروده شده در نکوداشت مقام جانبازان شهید و بخش ویژه مطروحه مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد ، مهلت ارسال آثار ۱۵شهریور ماه سال جاری می باشد و به برگزیدگان در هر بخش جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت شاعران فارسی زبان به نشانی اینترنتیWWW.IRAFTA.COM آثار خود را برای شرکت در مسابقه ارسال نمایند.

بخش اصلی:

بخش اصلی این مسابقه به اشعار سروده شده در نکوداشت مقام جانبازان شهید اختصاص خواهد داشت

ایده اولیه این مسابقه در دیدار شاعران آئینی با رهبر معظم انقلاب، كه در خرداد ماه سال جاری برگزار شد شکل گرفت معظم‌له در رهنمودهای‌شان شاعران را به موضوع دفاع مقدس و پاسداشت یاد شهیدان دعوت كردند و از مباحث مهم در این‌باره كه كمتر به آن پرداخته شده، به مقوله‌ی «جانبازان شهید» اشاره نمودند و فرمودند:يكى از همين چيزهائى كه مربوط به جنگ است و از چيزهائى است كه ذهن من را مشغول ميكند، اين جانبازهائى هستند كه بعد از مدتى به شهادت ميرسند؛ اين خودش يك موضوع ويژه است؛ اين غير از شهيدى است كه در جبهه شهيد شده و درباره‌اش هم شعر گفته شده؛ اين انسانى است كه يك تجربه‌اى را گذرانده و رنجى را تحمل كرده، آخرش هم شهيد شده. بگرديد موضوعات اينجورى را پيدا كنيد.

بخش ویژه :

از دیرباز در محافل ادبی و انجمن‌های شعر، مقوله‌ای به نام «مطروحه» وجود داشته است. مطروحه، بیتی بوده كه معمولاً بزرگ یك انجمن شعر در پایان محفل، مطرح می‌كرده و از شاعران می‌خواسته تا براساس همان بیت و در همان وزن و با همان ردیف و قافیه یا براساس آن مضمون، شعری بسرایند و در جلسه بعد در آن محفل بخوانند.

این كار چند فایده داشته است؛ نخست آن‌كه شاعران انگیزه‌ای برای سرایش شعری تازه می‌یافتند؛ دوم آن‌كه شاعران میزان توانایی خود را در آن قالب و با آن ردیف و قافیه در می‌یافتند و عیار كار را می‌سنجیدند و با توجه با آثار دیگران، ضعف‌های اثر خود را دریافته و به تقویت شعر خود می‌پرداختند؛ سوم آن‌كه یادگاری نیكویی از آن محافل بود و هرگاه آن شعر خود را می‌خواندند، به یاد آن محفل می‌افتادند.

در پایان این دیدار مذکور ، یكی از شاعران از حضرت آيت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب خواست كه در این موضوع مطروحه‌ای» را طرح فرمایند تا شاعران به استقبال آن، شعر بسرایند.

ایشان نیز ساعتی پس از پایان محفل، مطروحه‌ی زیر را بر صفحه‌ی كاغذ نگاشتند و از شاعران آئینی خواستند تا بر اساس آن، شعر بسرایند. متن مرقومه به شرح زیر است:
بسمه تعالی

بفرمائید اگر دوستان مایل‌اند، این مطلع را بسازند

خطاب به جانبازِ شهید:

رندانه آخر ربودی جامی ز خمخانه‌ی دل

خونین چو برگ شقایق، رنگین چو افسانه‌ی دل

با توجه به استقبال شاعران از این مطروحه بخش ویژه این مسابقه به اشعار سروده شده بر اساس مطروحه مقام معظم رهبری اختصاص یافته است .

http://www.taghribnews.com/vdcaeenm.49niy15kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما