تاریخ انتشار۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۳
کد مطلب : 562122
امام جمعه دهگلان:

دعوتگری صحیح و حرکت بر سبیل حکمت از راه های مقابله با فتنه است

امام جمعه شهرستان دهگلان تأکید کرد: یکی از راه های مقابله با فتنه، دعوتگری صحیح و حرکت بر سبیل حکمت است.
دعوتگری صحیح و حرکت بر سبیل حکمت از راه های مقابله با فتنه است
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، حاج ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان در خطبه های پر فیض عبادی.سیاسی نماز جمعه  ۲۸ مردادماه که با حضور مردم متدین این شهرستان برگزار شد، به موضوع تفسیر آیه ۱۱۰/ سوره مبارکه کهف اشاره وبیان داشت: امیدواری به رحمت وغفران سبب نشاط در قلب مؤمن وترغیب بیشتر در عبادات است. امیدواری همراه با عمل صالح مقبول ورجای بدون عمل درست نیست.بعضی از بزرگان وعرفای دینی گفته اند رجاء وامیدواری از بزرگترین مقامات ودرجات اهل ایمان است(فَمَن كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدً) پس هرکس که خواهان دیدار خدای خویش است، باید که کار شایسته کند، و در پرستش پروردگارش کسی را شریک نسازد.

وی افزود: خداوند متعال پیامبر اکرم علیه الصلاه والسلام را به عنوان اسوه والگوی برتر به اهل ایمان معرفی نموده برای کسانی که امیدوار به ملاقات خداوند در روز قیامت هستند واین یکی از مقامات ودرجات اهل ایمان است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر مقامات اهل ایمان که خداوند متعال به پیامبر اکرم علیه الصلاه والسلام عطا فرموده مقام محمود ومقام شفاعت است که خداوند متعال به پیامبر اکرم امیدواری ورجاء را نشان می دهد(وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّكَ عَسَىٰ أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَّحْمُودًا) در پاسی از شب از خواب برخیز و در آن نماز تهجّد بخوان، این یک فریضه‌ی اضافی (و افزون بر نمازهای پنجگانه) برای تو است. باشد که (در پرتو این عمل) خداوند تو را به مقام ستوده‌ای (و مکان برجسته‌ای در دنیا و آخرت که موجب ستایش همگان باشد) برساند (و مقام شفاعت کبری را به تو ارمغان دارد).

 ماموستا محمدی در ادامه به فوائد رجا و امیدواری اشاره کرد و گفت: از فوائد رجا وامیدواری می توان به این موارد اشاره کرد:
۱_ امیداوری به نوعی اظهار عبودیت وبیان حاجت نزد خداوند متعال است.
۲_ خداوند متعال دوست دارد بندگانش به رحمت وبخشش ایمان داشته باشند وهر انسانی که از خداوند طلب بخشش نکند مغضوب ومطرود رحمت الهی است همچنانکه در حدیث بیان شده( من لم یسال الله یغضب علیه) .
۳_ امیدواری به خداوند متعال سبب ازدیاد معرفت وشناخت حق تعالی است زیرا رجاء وامیدواری در حقیفت ایمان به صفات احسانی خداوند متعال است.( ولله الاسماء الحسنی فادعوه بها.)

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به موضوع ایجاد فتنه در بین امت اسلامی اشاره و بیان داشت: فتنه در کلام عرب به معنای ابتلاء، امتحان وآزمایش است. و در اصطلاح دینی وقرآنی  به آشوب وغوغایی می گویند که گریز از آن سخت وبرای برخی محال است. یکی از گناهان بزرگ که عقوبتی بسیار سنگین دارد فتنه گری در بین مؤمنان است. این معصیت گاه در محیط کوچکی چون خانواده رخ می دهد ویا در سطح وسیعتر از اجتماع بوقوع می پیوندد. از ترکیب چندین گناه همچون غیبت،تهمت،دروغ،تجسس،سلب امنیت فتنه بوجود می آید.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم اثم وگناه فتنه گری را از قتل بزرگتر وشدیدتر بیان فرموده(الفتنه اشد من القتل) ودر روایت هم بیان شده (الفتنه نائمه لعن الله من ایقضها). یکی از راه های مقابله با فتنه دعوت گری درست وحرکت بر سبیل حکمت است. حکمت یعنی چگونگی تعامل ورفتار با مردم با وجود اختلافات  قومی، مذهبی، طبیعت های مختلف انسان، عقاید وافکار، ودر کنار حکمت موعظه حسنه ومجادله احسن امکان پذیر است که متأسفانه بسیاری از دعوتگران به این مؤلفه ها توجه نکرده وسبب ایجاد اختلاف ومشکل می شوند. 

ماموستا محمدی در بخش پایانی خطبه ها به موضوع تعدی به جان یکی از ماموستایان شهرستان مریوان اشاره کرد و گفت: از شندین خبر حمله و تعدی به جان یکی از  ماموستای اهل شهرستان مریوان بسیار متاثر شدیم. این حمله توسط عده ای ناشناس وبه قصد فتنه گری وایجاد اختلاف وتفرقه در بین جامعه دینی مریوان بوده که از علما وروحانیون معزز این شهرستان خواهشمندیم با صبر، تحمل، حکمت ودوری از احساسات این مسئله را مدیریت نمایند وابعاد مختلف این موضوع را در نظر بگیرند.

وی همچنین از مسؤلین شهرستان مریوان ونهادهای امنیتی، انتظامی وقضایی نیز خواستار تحقیق وتفحص موضوع وبرخورد با عاملان این هنجار شکنی وتعدی شد.

امام جمعه دهگلان در پایان تأکید کرد: وحدت، برادری، الفت ودلسوزی از عوامل مهم در شکست فتنه است وهمگی ما در این موارد وظیفه روشنگری، بیداری وایجاد اتحاد ویکدلی را داریم.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcf00dt0w6dvya.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما