کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مراسم بزرگداشت مرحوم استاد شهیدی پور در قم برگزار شد

حوزه نیوز , 25 مرداد 1401 ساعت 1:17

مراسم ختم و بزرگداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا شهیدی پور استاد قرآن در قم برگزار شد.


به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، مراسم بزرگداشت استاد محمدرضا شهیدی پور شامگاه دوشنبه در مسجد مجتمع جامع امام خمینی(ره) قم و با حضور علما و فضلا، مدیر حوزه های علمیه، شماری از اساتید، طلاب و اقشار مختلف مردم عالم پرور قم، بیوت مراجع، و شاگردان آن فقید سعید برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد حاجی‌ابوالقاسم به‌عنوان سخنران این مجلس، در مطالبی به ویژگی‌های بارز شخصیتی این استاد مسلم علوم و فنون قرائات قرآن کریم اشاره کرد و ابراز داشت: آراستگی به خلق‌وخوی قرآنی به‌عنوان حامل راستین آیات الهی، از ویژگی‌های بارز استاد شهیدی پور بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که انس با قرآن برکات فراوانی داشته، انسان را در برابر وسوسه‌های شیاطین مصون می‌سازد، اظهار داشت: اعتصام به حبل‌الله یعنی بیمه و مصون‌سازی انسان با پناه بردن به خداوند متعال و قرآن کریم.

وی افزود: وقتی قرآن بخوانی بین تو و کسانی که ایمان به آخرت ندارند حجاب نامرئی ایجاد می‌شود، که نه‌تنها ایشان متوجه سخنان تو نمی‌شوند، بلکه قدرت منکران نفوذ در تو را نیز از دست می‌دهند. وقتی قرآن در دل مؤمن جوانه زند این دل، خانه خدا و جایگاه ملائکه خواهد بود و شیاطین از آن خانه رخت بر خواهند بست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاجی‌ابوالقاسم با بیان این‌که حقیقت قران کریم در قلب انسان جای می‌گیرد، اظهار داشت: حقیقت قران کریم معارف بلندی است که در قلب عاشق و مؤمن به قرآن کریم نقش می‌بندد و او را از تمام بدی‌ها مصون می‌سازد.

عضو مجلس خبرگان رهبری انس با قرآن کریم و ترتیل آیات الهی را والاترین نسخه تقویت اراده و قدرت‌یابی برای مواجهه با شیاطین توصیف کرد و ابراز داشت: ادای دقیق و کامل حروف و توقف‌های صحیح درآیات الهی و توجه در ظاهر قران کریم بسیار مهم است.

وی ضمن اشاره به روایاتی از اهل‌بیت علیهم‌السلام بر اهمیت و دایره تأثیرگذار خشوع در برابر کلام خداوند متعال اشاره کرد و اذعان داشت: خضوع و خشوع در برابر سخن ذات اقدس الهی بسیار مهم است؛ چراکه تفاوت قران کریم با سایر سخنان، همچون تفاوت خالق هستی با مخلوق است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج ابوالقاسم با تأکید بر این‌که دستورات فنون قرائت در مسیر خشوع در برابر سخنان ذات اقدس الهی تعریف می‌گردد، خاطرنشان کرد: تجلی نماز خاشعانه، نیازمند ذکر خاشعانه و رعایت تمام ضوابط سخن گفتن با بزرگی است که بالاتر از آن نیست.

وی عشق‌ورزی به آیات الهی را جلوه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی این عالم ربانی توصیف کرد و ابراز داشت: استاد شهیدی پور به معنای واقعی کلمه عاشق قران بود و در همه حال و پیوسته خود را مأنوس با آیات الهی حفظ و از معارف ناب قرآنی اشراب می‌نمود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که کسی که خود را وقف قران می‌کند عزیز و بزرگ می‌شود، خاطرنشان کرد: استاد شهیدی پور در دیدار جمع حافظان وقاریان قرآن کریم همواره موردعنایت ویژه مقام معظم رهبری بوده، به معنای واقعی کلمه مجسمه انسان قرانی بود که هرکسی او را می‌دید به یاد قرآن کریم می‌افتاد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج ابوالقاسم عشق‌ورزی خالصانه به آیات الهی و برخورداری از نگاه متعالی نسبت به قران کریم را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی شیخ القراء استاد شهیدی پور دانست و یادآور شد: اخلاص در ارتباط و انس با قرآن کریم استاد شهیدی پور انسان را به یاد کسی می‌اندازد که برای خدا یاد می‌گیرد، برای خدا یاد می‌دهد و برای خدا عمل می‌کند.

در این مراسم ضمن قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط قاریان بین‌المللی، فرازهایی از پیام‌های تسلیت آیت‌الله‌العظمی سیستانی، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی رئیس جامعه المصطفی ارائه و مداح اهل‌بیت حاج عباس حیدر زاده روضه‌ سوگواری اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام قرائت کرد.
 

انتهای پیام/


کد مطلب: 561639

آدرس مطلب :
http://www.taghribnews.com/fa/news/561639/مراسم-بزرگداشت-مرحوم-استاد-شهیدی-پور-قم-برگزار

خبرگزاری تقریب (TNA)
  http://www.taghribnews.com