تاریخ انتشار۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب : 561592

پیش ثبت نام ۱.۶ میلیون نفر برای سفر اربعین

از آغاز فرآیند پیش ثبت‌نام مشتاقان سفر اربعین تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نفر در سامانه سماح نام نویسی کرده اند.
پیش ثبت نام ۱.۶ میلیون نفر برای سفر اربعین
به گزارش حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی امروز تشکیل و اعلام شد فرآیند پیش ثبت‌نام متقاضیان سفر اربعین در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این جلسه تصریح کرد: تمامی مجموعه‌های مرتبط با اربعین در تلاش اند تا سفر معنوی اربعین نسبت به سال‌های گذشته بهتر و در طراز برنامه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.
 
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه گزارش‌ها از استقبال میلیونی از سفر معنوی اربعین امسال حکایت دارد، از زائران خواست برنامه سفر خود را به نحوی مدیریت نمایند که حضورشان در عراق کوتاه باشد تا زمینه تشرف تعداد بیشتری از مشتاقان این سفر فراهم شود.
 
در این جلسه سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه این سازمان علاوه بر ثبت نام زائران در سامانه سماح، امداد و راهنمایی و بیمه زائران را هم انجام می‌دهد، به پیگیری‌های انجام شده در خصوص فراهم کردن تسهیلات برای سفر زمینی و هوایی و مخابراتی اشاره کرد و از راه اندازی دو ایستگاه صلواتی در مرزهای مهران و شلمچه برای پذیرایی از زائرانی که پس از زیارت به کشور باز می‌گردند، خبر داد.
 
این جلسه با گزارش حجج اسلام صحبت الله رحمانی معاون عتبات سازمان حج و زیارت و حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در خصوص برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته برای اربعین امسال ادامه یافت.
 
معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به بازدیدهای خود از مرزهای زمینی و هماهنگی‌های انجام شده برای تردد زائران با طرف‌های ایرانی و عراقی افزود: چهار مرز خسروی، مهران، شلمچه و چذابه در سامانه سماح تعریف شده و آماده تردد زائران است و تردد از سه مرز تمرچین، باشماق و سومار هم منوط به دستور و مجوز وزارت کشور خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۲۵ هزار نفر از زائران ثبت نام خود را در سامانه سماح قطعی کرده اند، افزود: در پیش ثبت نام ۵۶ در صد زائران مرز مهران را برای خروج انتخاب کرده اند که این رقم در بازگشت به حدود ۸۰ درصد می‌رسد و باید تدابیر مناسب برای انتقال زائران به داخل پیش بینی شود.
 
به گفته وی، از آغاز فرآیند پیش ثبت‌نام مشتاقان سفر اربعین تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سامانه سماح نام نویسی کرده اند.
 
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین هم با اشاره به فعال سازی ۱۴ شورا و کارگروه تخصصی و بیان فعالیت‌های صورت گرفته برای برگزاری همایش‌های علمی، تبلیغ، کودک و نوجوان و شعر و ادب اظهار داشت: در همه استان‌ها کمیته‌های فرهنگی استانی زیر نظر ستادهای استانی اربعین فعال هستند.
 
حجت الاسلام احمدی افزود: برای اعزام حدود ۵ هزار مبلغ و مبلغه در قالب گروه های تبلیغی مردمی و حدود ۱۲۰۰ مبلغ زباندان و همچنین حضور اهل سنت در مراسم اربعین هماهنگی شده است و پیش بینی می‌شود ۴۰۰ هزار نفر نیز زائر ترانزیت داشته باشیم که انتظار می‌رود به شهرهای زیارتی کشورمان هم سفر کنند.
 
وی همچنین به اعزام گروه‌های نمایشی، کاروان قرآنی و اصحاب رسانه، اقدامات صورت گرفته در فضای مجازی و برگزاری هفت نمایشگاه بزرگ در عراق اشاره کرد و گفت: امسال نیز طرح تکریم از موکب داران عراقی اجرا خواهد شد.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان این نشست با اشاره به تأثیرات سازنده ارتباط با خدا و دعا در فعالیت‌های فرهنگی، خواستار توجه به این مهم در برنامه ریزی ها شد و اطلاع رسانی در خصوص ابعاد مختلف این سفر معنوی را برای بهره مندی هرچه بیشتر زائران ضروری توصیف کرد.
 
وی تصریح کرد: زائران توجیه شوند که تمامی دست اندرکاران در تلاش اند تا سفر اربعین، سفر ارزانی برای مشتاقان حضور در این مراسم باشد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcf1ydt0w6dvta.igiw.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما