تاریخ انتشار۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵
کد مطلب : 561006
معاون پارلمانی رئیس جمهور در دیدار خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار :

رسانه ها و خبرنگاران در عرصه جنگ روایت ها و جهاد تبیین نقش محوری دارند

دکتر سید محمد حسینی با اشاره به رسالت و مسئولیت اصلی خبرنگاران و اصحاب رسانه و قلم اظهارداشت: تبیین و آگاهی بخشی از اهمیت و تاثیر بسیار زیادی برخوردار است و اگر بدرستی انجام نشود دشمنان روایت خود را در جامعه منتشر می کنند.
رسانه ها و خبرنگاران در عرصه جنگ روایت ها و جهاد تبیین نقش محوری دارند
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، دکتر سید محمد حسینی روز چهارشنبه به مناسبت روز خبرنگار در نشست با جمعی از خبرنگاران با گرامیداشت این روز با اشاره به رسالت و مسئولیت اصلی خبرنگاران و اصحاب رسانه و قلم اظهارداشت: تبیین و آگاهی بخشی از اهمیت و تاثیر بسیار زیادی برخوردار است و اگر بدرستی انجام نشود دشمنان روایت خود را در جامعه منتشر می کنند و جامعه اسلامی از ابتدای صدر اسلام و قبل از واقعه کربلا و عاشورا دچار جنگ روایت ها بود به نحوی که با تبلیغات روانی گسترده امام حسین علیه السلام را خروج کننده  معرفی می کردند و بعد از واقعه جانگداز عاشورا،‌ حضرت زینب سلام الله و امام سجاد با سخنرانی و با سیره و رفتار خویش به تبیین و روشنگری پرداختند.

معاون رئیس جمهور گفت: حضرت زینب سلام الله با کار بزرگی که انجام دادند نگذاشتند کربلا در کربلا باقی بماند و حرکت این بانوی بزرگ اسلام،  افتخار و الگوی بانوان و دختران عزیزمان است.

دکتر حسینی با اشاره به تاثیرگذاری رسانه ها در هدایت افکارعمومی گفت: رسانه ها و خبرنگاران در عرصه جنگ روایت ها و جهاد تبیین نقش محوری دارند. رسانه می تواند افکار عمومی را در جهت درست و منطقی قرار داده  و در رفع مشکلات و توسعه و آبادانی روزافزون کشور تاثیر گذار باشند. امروز رسانه ها اولویت ها را مشخص می کنند و مدیران را در مسیر اجرای آن قرار داده و حتی بر فعالیت هایشان نظارت کنند. 

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه از برگزاری  اجلاسیه مشترک دولت با هیات رئیسه و روسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در هفته آینده خبر داد و اظهارداشت:  دولت در یکسال گذشته، تلاش مستمر و فراوانی برای رفع مشکلات و گره گشایی از دغدغه های مردم داشته است، ولی متاسفانه عده ای از دو سه هفته قبل در حال تلاش برای پمپاژ یاس و ناامیدی در جامعه هستند.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد: مثلا یک نماینده از۲۹۰ نماینده مجلس  درخصوص موضوعی نظر شخصی خود را می گوید بعد این مطلب تیتر اول روزنامه می شود و بگونه ای منعکس می یابد که گویی موضع کل مجلس است.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سفرهای استانی رئیس جمهور در یکسال گذشته گفت: فردا سی و یکمین و آخرین سفر دولت مردمی انجام می شود و این حجم از سفر در طول یکسال  یک رکورد محسوب می شود. دولت نهم و دهم در دو سال به همه استان ها رفت اما در این دولت، در یکسال به همه استان ها سفر کرد.

دکترحسینی افزود: در سفرهای استانی ، اعضای کابینه  هم  همراه رئیس جمهور به شهرهای مختلف استان می روند و در کنار نمایندگان به مسایل و مشکلات حوزه های انتخابیه توجه دارند. ضمن اینکه قبل از هر سفر هم، نمایندگان با معاون اجرایی رئیس جمهور دیدار کرده و نظرات خودرا  درباره مصوبات استانی بیان می کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با اشاره به جلسات رئیس جمهور با مجامع استانی و دیدار  با نمایندگان تک تک ۳۱ استان ، گفت: در این جلسات که بعضا تا  چهار ساعت طول کشیده است ، رئیس جمهور به صحبت ها و نظرات نمایندگان گوش داده است لذا دولت اهل تعامل با مجلس است، وزرا مکلف شده اند هر هفته با نمایندگان دیدار داشته باشند. بعضی وزرا با۲۰۰ نماینده دیدار داشته‌اند. تاکنون ۵ هزارو ۵۶۷ مورد دیدار وزرا با نمایندگان انجام شده  که۸۲۲ مورد در خود مجلس در قالب دیدارهای روز دوشنبه بوده است، که از ابتکارات این دوره است. همچنین وزرا ۱۵۲ جلسه با مجامع استانی داشته اند.

دکتر حسینی خاطر نشان کرد: وزرا همچنین ۲۳۹ جلسه با کمیسیون ها و۶۴ جلسه با فراکسیون های مجلس برگزار کرده اند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: بین معاونین پارلمانی وزارتخانه ها برای پاسخگویی سریع به نمایندگان هماهنگی های لازم  ایجاد شده و در این راستا ۱۵ جلسه با معاونین پارلمانی در وزارتخانه های مختلف برگزار کرده‌ایم که دو جلسه آن با روسای قوای مقننه و قضاییه بوده است. معاونین پارلمانی سوالات نمایندگان را بررسی می کنند. تا امروز 2هزارو 365 سوال از وزرا مطرح شده است که نسبت به یک سال نخست دولت های قبل کاهش معناداری نشان می دهد. ضمن آنکه از همین تعداد ۴۰ درصد سوال کنندگان با تعاملی که انجام شده،  از سوال خود انصراف داده اند و سوالات به کمیسیون ها نرفته است.

دکتر حسینی با ارائه آمار مقایسه ای از تعداد سوالات مطرح شده در صحن علنی مجلس در دوره های گذشته ادامه داد: در یکسال اول دولت دوازدهم ۴۱ سوال به صحن آمده است، که در ۷ مورد مجلس قانع نشد و به وزرا کارت زرد داده شده است، در یکسال دولت یازدهم۱۱ سوال به صحن آمد که مجلس در ۶ سوال قانع نشد و به اصطلاح کارت زرد صادر کرد و در این دوره،  ۱۳ سوال در صحن داشتیم که تنها۳ مورد مجلس قانع نشده است‌. البته سوال آخر برای ما خیلی عجیب بود. سوال این بود که چرا دولت آیین نامه های مربوط به تشکیل وزارت ورزش را تصویب نکرده است؟ این موضوع از دولت دهم باقی مانده بود،ما در دولت و خارج از نوبت در دستور کار قرار دادیم و آیین نامه ها را مصوب کردیم و آن را به اطلاع نماینده سوال کننده رساندیم، ولی او بازهم سوال را طرح کرد و جالب اینکه نمایندگان هم از پاسخ دولت، قانع نشدند! در حالی که موضوع سوال عملاً منتفی شده بود.

معاون رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ما اصرار داریم معاونین پارلمانی در صحن مجلس حضور داشته باشد، تصریح کرد: معاونان پارلمانی در دولت قبل حدود ۴۰۰ بار در مجلس حاضر بوده‌اند، ولی در این دوره این حضور به بیش از هزار مورد رسیده است یعنی بیش از صددرصد افزایش داشته است.
دکتر حسینی همچنین گفت: درسال اول  دولت دوازدهم ۴ وزیر استیضاح شد. در این دوره فقط یک مورد اعلام وصول سد، اما در صحن مطرح نشد و هیچ استیضاحی نداشتیم. در موارد متعددی هم نمایندگان از اقدامات دولت و تعامل با مجلس قدردانی کرده‌اند که یک مورد آن بیانیه 260 نماینده با مضمون قدردانی از عملکرد معاونت پارلمانی بوده است.

دکتر حسینی  با بیان اینکه شخصا ۵۵ سفر به استان ها به دعوت نمایندگان داشته‌ام، تصریح کرد: در این سفرها جلسات شورای اداری را برگزار می‌کنیم و مسایل و مشکلات مناطق مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم چرا که وظیفه دولتمردان این است که در میان مردم باشند و به صورت میدانی مسایل را بررسی کنند‌.

معاون پارلمانی رئیس جمهور  با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ترجیح  لایحه بر طرح ، خاطر نشان کرد: در این دوره ۴۱ لایحه تقدیم مجلس شده است. ما سعی کرده ایم لایحه را  به موقع بدهیم که نیازی به طرح نباشد. یا اینکه چند طرح را تجمیع کرده‌ و لایحه تهیه کرده ایم تا کار کارشناسی دقیقی درباره آنها انجام شود.  دولت همچنین با ۱۰ طرح مجلس هم موافقت کرده است و  محتوای ۴۲ درصد لوایح، مربوط به مسایل اقتصادی و معیشتی است.

دکتر حسینی تاکید کرد: از نمایندگان انتظار حمایت داریم و اینگونه نباشد که فقط اشکالات گفته شود ، بلکه نقاط قوت هم منصفانه گفته شود تا مردم امیدوار شوند. دولت با تمام توان کار می‌کند تا مشکلات  انباشته شده در کشور حل شود.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس از تلاش و زحمات خبرنگاران تقدیر کرد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcfxydtvw6dvxa.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما