تاریخ انتشار۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۴
کد مطلب : 560471
امام جمعه دهگلان:

یزید و یزیدیان در تاریخ اسلام همیشه منفور هستند

ماموستا عبدالسلام محمدی عنوان کرد: کسانی که از یزید دفاع می کنند در حقیقت به تاریخ اسلام و اهل بیت پیامبر اکرم(علیه الصلاه والسلام) خیانت نموده زیرا یزید و اعمال و خیانت هایش قابل دفاع نبوده و نیست.
یزید و یزیدیان در تاریخ اسلام همیشه منفور هستند
به گزارش خبرنگار حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا عبدالسلام محمدی، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه دهگلان که با حضور نمازگزاران و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسجد جامع این شهر اقامه شد، به تفسیر آیه ۱۰۵ سوره مائده اشاره کرد و اظهار داشت: گاهی در جوامع بشری جریان هایی به وقوع می پیوندد که بیشتر افراد جامعه را همراه خود می برد و هیچکس را توان رویارویی ومقابله با آن نیست؛ در این میان مؤمنین از همه بیشتر رنج می برند و می ترسند که مبادا این موج بی دینی دامن آنها را نیز بگیرد، خداوند متعال در این آیه وظیفه اهل ایمان را در این مواقع مشخص نموده ومی فرماید «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ ۖ لَا يَضُرُّكُم مَّن ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ ۚ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ». از پیام های مهم این آیه شریفه می توان به این موارد مهم اشاره کرد:
۱_ در راه حق از تنهایی نترسیم اگر در راه هدایت ودعوت دیگران موفق نشدیم از نفس خود غافل نشویم.
۲_ انحراف دیگران مجوز گناه کردن افراد نیست.در قیامت هرکس مسول کار خویش است.
۳_ در پی کشف وعیب دیگران نباشیم اول خودسازی سپس جامعه سازی.
۴_ ایمان به معاد عامل خود سازی وتزکیه نفس است.
۵_ رفتار وکردار انسان در دنیا فرجام او در قیامت را روشن می کند.
 
ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به جایگاه ماه محرم الحرام اشاره و تصریح کرد:  خداوند متعال ماه های سال قمری را ۱۲ ماه قرار داده و چهار ماه آن شرافت و عظمت بیشتری دارند که به ماه های حرام مشهورند که عبارتند از(ذی القعده_ ذی الحجه_ محرم_  رجب.) که در روایات مختلف عظمت وفضایل این ماه ها بیان شده است، ماه محرم الحرام که  واقعه ای مهم در آن وجود دارد جریان شهادت امام حسین(علیه السلام) سبط النبی  وریحانه الرسول در این ماه اتفاق افتاده که با مطالعه جریان کربلا وخروج امام از مکه به عراق و رسیدن به سرزمین کربلا وجریان مقتل امام حسین(علیه السلام) و خاندان پاکش دل هر مؤمن آزاده ای را به درد می آورد و این جریان لکه ننگ بسیار بزرگی در تاریخ اسلام است.
 
خطیب جمعه دهگلان عنوان کرد:  امروزه در بعضی از کتب و سایت ها می بینیم عده ای از یزید دفاع و او را امیرالمؤمنین می خوانند و با تبری کردن او از جنایاتی که مرتکب شده قصد تطهیر دارند، در واقعه حره، هدم کعبه، و تعدی و تجاوز به زنان و دختران انصار مدینه النبی توسط لشگر یزید فسق و بی دینی این فرد کاملا مشهود و در جریان کربلا داغ بزرگی بر دل اهل ایمان وارد کرد، کسانی که از یزید دفاع می کنند در حقیقت به تاریخ اسلام و اهل بیت پیامبر اکرم(علیه الصلاه والسلام) خیانت نموده زیرا یزید و اعمال و خیانت هایش قابل دفاع نبوده و نیست.
 
ماموستا محمدی اذعان کرد: بزرگان دین حرکت امام حسین (علیه السلام) را اصلاح دینی، مقابله با ظلم و جور و امر به معروف ونهی از منکر می دانند.
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: امر به معروف ونهی از منکر به عنوان یک وظیفه ومسئولیت در برابر دیگران جزو واجبات دینی است، امام محمد غزالی(علیه الرحمه) در کتاب احیاء علوم الدین به این امر مهم و واجب دینی چنین اشاره می کند امر به معروف ونهی از منکر قطب بزرگ دین اسلام وعلت رسالت پیامبران است، لذا اگر بساط این کار برچیده شود وعمل وعمل به آن رها شود، سبب تعطیلی نبوت، از بین رفتن دیانت، گم شدن آزاد مردی، زیاد شدن ظلالت وجهالت، انتشار فساد، خرابی جامعه، هلاک بندگان شده و مردم زمانی متوجه می شوند که دیگر پشیمانی سودی ندارد.
 
ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به شرایط امر به معروف ونهی از منکر اشاره و توضیح داد: حفظ ضروریات پنجگانه، نفس، عقل، نسل، مال وعرض از وظایف هر جامعه وحکومت دینی میباشد. هرگاه این پنج ضرورت حفظ شود مصلحت رعایت شده ودر صورت کم کاری در این موارد سبب مفسده خواهد شد. از عواقب ترک امر به معروف ونهی از منکر، عدم اجابت دعا، جری شدن اهل فسق و فجور بر اهل ایمان وسبب غربت دین می شود. شناخت ریشه های تاریخی وجامعه شناسی‌ ومخاطب شناسی، علم به دعوت وادبیات دعوت واخلاق مداری، وداشتن علم کافی ودفع شبهات از مالفه ها ومشخصه های تحقق امر به معروف ونهی از منکر است.
 
امام جمعه دهگلان گفت: هرچند یکی از وظایف دولت در مقابل مردم امر به معروف ونهی از منکر مردم وبرخورد با ناهنجاریهاست. و وظیفه علما وروحانیون، نخبگان، اساتید دانشگاه ها ومعلمان وفرهنگیان امر به معروف ونهی از منکر است. اما سروسامان دادن به اوضاع معیشتی مردم، رفع مشکلات اقتصادی، نظارت کافی بر وضع بازار از مصادیق امر به معروف وتخطی وکم کاری کردن در این حوزه ها از مصادیق منکر است که امیدواریم مسولین ما در این موارد و در جهت رفع مشکلات مردم اهتمام جدی داشته باشند.
 
ماموستا محمدی در پایان عنوان کرد: دستگیری ۱۰ نفر از اعضای گروهک های تکفیری داعش که قصد عملیات انتحاری در داخل و بمب گذاری در هیئات مذهبی و عزادری ها را داشتند توسط سربازان گمنام وزارت اطلاعات دستگیر شدند؛ ضمن تشکر و تقدیر از این اقدامات وزارت اطلاعات از تمامی ملت شریف خواستاریم که با هوشیاری کامل وکمک به نیروهای خدوم و مخلص امنیتی و انتظامی هرگونه موارد مشکوک را به ستاد خبری این اداره گزارش و این کمک و مساعدت با نیروهای امنیتی بزرگترین معروف اجتماعی در جهت ایحاد بستر امنیت وآرامش عمومی است.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca0wnm649niy1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما