تاریخ انتشار۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۶:۳۲
کد مطلب : 558039

بیانیه شدیداللحن سید مقتدی صدر علیه نوری المالکی

رئیس جریان صدر عراق در بیانیه‌ای به شدت به نوری المالکی حمله کرد و از او خواست که از سیاست کناره‌گیری کند.
بیانیه شدیداللحن سید مقتدی صدر علیه نوری المالکی
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از فارس، سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق، روز دوشنبه بیانیه شدیداللحنی علیه نوری المالکی نخست وزیر اسبق این کشور منتشر و او را به تحریک در راستای جنگ شیعی-شیعی متهم کرد.

ماجرا از این قرار است که انتشار یک فایل صوتی علیه سید مقتدی صدر در فضای مجازی که ادعا می‌شود صدای نوری المالکی است، همچنان فضای سیاسی عراق را متشنج‌تر از پیش کرده است. فایل صوتی که بارها صحت آن از سوی دفتر نوری المالکی و شخص وی تکذیب شده، اما این مسأله نتوانسته خشم رهبر جریان صدر را فروبکاهد.

سید مقتدی صدر در بیانیه امروز خود با بیان اینکه نوری المالکی در فایل صوتی [ادعایی] او را تهدید به قتل و سرسپردگی به آمریکا و رژیم صهیونیستی متهم کرده، نوشت: «کشتن من موجب شادی اسرائیل و آمریکا و تروریست‌ها و فاسدین می‌شود.»

او سپس از گروههای سیاسی هم‌پیمان با نوری المالکی و عشیره وی خواست تا به طور مشترک سخنانی که مالکی در فایل صوتی [ادعایی] گفته است را محکوم کنند.

در ادامه بیانیه صدر آمده است: «اتهام المالکی به من تنها در مزدور اسرائیلی بودن و قتل عراقی‌ها با وجودی که من از ریختن خون آنها از جمله المالکی جلوگیری کردم خلاصه نمی‌شود بلکه او به نیروهای امنیتی تعدی نموده و الحشد الشعبی را متهم به ترسو بودن کرده و آنها را به فتنه و جنگ شیعی_شیعی تحریک کرده است.»

رهبر جریان صدر سپس نوشت: «با این وجود من در برابر خداوند و مردم از هرگونه استفاده از خشونت علیه او اعلام برائت می‌کنم و همچنین احتمال دارد که جریان سومی وارد عمل شود تا به آتش فتنه بیافزاید و من از آن‌ها نیز تا روز قیامت اعلام برائت می‌کنم.»

سید مقتدی صدر در ادامه از نوری المالکی خواست تا خانه‌نشینی در پیش گرفته و از فعالیت سیاسی کنار بکشد یا خود را تسلیم نهاد قضایی کند. صدر همچنین خطاب به نوری المالکی نوشت که او به هیچ وجه حق به دست گرفتن پست نخست‌وزیری را ندارد.

این بیانیه شدیداللحن و تقریبا بی سابقه علیه نوری المالکی در حالی است که او در اولین واکنش خود نسبت به انتشار چند فایل صوتی در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «این کلیپ های ساختگی و امثال اینها فتنه‌ای است که هدفش ایجاد اختلاف و ایجاد ناآرامی است. اظهارات منتسب به خود را در شبکه‌های اجتماعی درباره اهانت به جناب مقتدی صدر تکذیب و تأکید می‌کنم که همچنان به روابط حسنه با برادران در جریان صدر و سایر شرکای سیاسی تمایل دارم و امیدوارم چنین ویدئوهایی را تصدیق نکنند، چرا که این اقدامات برای فتنه انگیزی و ایجاد شکاف و اختلاف انجام می‌شود.»

نوری المالکی روز گذشته نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: «من از اولین روزی که حشد شعبی تشکیل شد از حامیان آن بودم و در مقابل تمام تلاش هایی که علیه حشد شعبی می شد ایستادم. جعل و دروغ هایی که منتشر می شود، تاثیری بر روابط من با نیروهای مسلح و حشد شعبی ندارد. هر دو حامیان کشور و سوپاپ اطمینانی برای روند سیاسی هستند.»

اختلاف میان نوری المالکی و سید مقتدی صدر همواره وجود داشته و یکی از دلایل عدم تمایل رهبر جریان صدر برای ائتلاف با چارچوب هماهنگی شیعیان، حضور مالکی در این ائتلاف به شمار می‌رفت، تا جایی که سید مقتدی صدر پیشنهاد کرده بود که در صورت اخراج نوری المالکی از کمیته چارچوب هماهنگی حاضر به ائتلاف و تشکیل دولت خواهد بود که این پیشنهاد به شدت از سوی گروههای سیاسی شیعه رد شد. تاکنون نیز تلاش‌های رهبران سیاسی عراقی از جمله «هادی العامری» برای اندکی تغییر در مواضع رهبر جریان صدر ناموفق بوده است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdchx6nmw23nmvd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما