>> عیدی میلاد ائمه، فهم است | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۱۶ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب : 55696
آیت الله جوادی آملی:

عیدی میلاد ائمه، فهم است

آیت الله جوادی آملی در ديدار مسئولين گزينش استانداري ها با تبریک اعياد پربرکت شعبانيه اظهار داشت: مسئولین گزينش، کارگزاران نظام اسلامي هستند و بايد در انتخاب و گزينش مظهر خداي سبحان قرار بگيريم.
عیدی میلاد ائمه، فهم است

خبرگزاری تقریب (تنا):

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: خداوند سمت هاي کليدي نظير امامت ، نبوت ، رسالت و شرافت را به هرکسي نمي دهد، چرا که اين گونه از سمت ها " الله اعلم حيث يجعل رسالته" است و خدا مي داند؛ او نه تنها اعلم است بلکه او عالم است که پست هاي کليدي را به چه گروهي عطا کند. 

وی گفت: آن مقام مخصوص خداي سبحان است و کسي توان نيل به آن مقام را ندارد، لکن خداي سبحان کساني را برمي گزيند که از خطاي علمي و خطيئه عملي مصون بمانند.

جوادی آملی سخنان خود را اینگونه ادامه داد: غير معصومين با توجه به اين که داراي ملکه عصمت نيستند تا حدودي در اشتباه معذورند ولي اشتباه، گناه عمدي و بي اعتنايي به احکام و حکم، قابل بخشش نيست.

این مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به برخی از روایات وارده از امام علي (ع) تصریح کرد :خيانت به مملکت و بدرفتاري با نظام و مردم آبروبر است و هنگامي که اميرالمومنين (ع) به حکومت رسيد به بسياري از مسئولان فرمودند که مواظب باشيد، همواره سلسله پيشنهادهايي وجود دارد که آبروبر است.

وی ادامه داد: حضرت امير(ع) چندين بار در نهج البلاغه اين اوضاع را مي بیند و مي فرمايند که چمن زار و علفزار بسيار سرسبز است، اما وبا خيز است و دامدار سعي مي کند که گاوش آن گياه را نخورد.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: علي (ع) فرمودند رشوه و بدرفتاري برای نظام آبرو بر است و حواستان جمع باشد ، اگر از جهنم نمي ترسيد، آبرو را که مي خواهيد، پس با مردم و نظام بدرفتاري نکنيد.

این استاد اخلاق در فرازهای دیگری از سخنان خود در تعریف و توصیف پل صراط، گفت: پل صراط يعني فهم خوب؛ اول اين که در هر نمازي از خدا مي خواهيم صراط مستقيم را به ما نشان دهد، دوم اين که ائمه(ع) فرمودند صراط از مو باریک تر و از شمشير تيز تر است.

وی استاد برجسته حوزه علميه قم افزودند:در تمام نمازها از خدا مي خواهيم که ما را به صراط مستقيم هدايت کند که هم آن را فهميده و هم عمل کنيم و در غير اين صورت اصل صراط مستقيم که دين است را همه ما به لطف الهي فهميده و قبول کرده ايم، اما در تمام کارها روي صراط مستقيم بايد باشيد.

آیت الله جوادی آملی در فراز دیگری سخنان خود به ذکر روایتی از پیامبر اکرم پرداخته و اظهار داشت: حضرت رسول (ص) فرمودند تمام رياست ها و مسئوليت ها دو چهره دارند؛ يکي در آغاز و هنگام ورود و ديگري در پايان و هنگام خروج.

وی در پایان با اشاره به اعیاد شعبانیه و ميلاد سيد الشهداء (ع) تاکید کرد: فهم، عيدي ميلاد ائمه (ع) است. هيچ گاه هدف وسيله را توجيه نمي کند.

http://www.taghribnews.com/vdcaiinm.49nmo15kk4.html
مرجع : بنیاد اسراء
نام شما
آدرس ايميل شما