تاریخ انتشار۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۱
کد مطلب : 555278

سرگردانی مسلمانان بریتانیا در سیستم رزرو حج عربستان

صدها نفر از مسلمانان بریتانیا که از طریق سامانه «Motawif» برای حج ثبت نام کرده و هزینه سفر را پرداخت کرده‌ بودند، اعلام کردند که ثبت نام و رزرو آنها انجام نشده و پرواز و هتل خود را از دست داده‌اند.
سرگردانی مسلمانان بریتانیا در سیستم رزرو حج عربستان
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، صدها مسلمان بریتانیایی که برای انجام مناسک حج در سامانه مربوط به عربستان سعودی ثبت نام کردند، پس از پرداخت هزاران پوند برای این سفر، پرواز و هتل آنها رزرو نشد.
 
در اوایل ماه جاری، وزارت حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد که زائران اروپا، آمریکا و استرالیا دیگر نمی‌توانند از طریق آژانس‌های مسافرتی برای حج به این کشور سفر کنند و حتما باید از طریق یک سیستم به نام «Motawif» اقدام کنند.
 
اما سیستم جدید برای بسیاری از مسلمانان بریتانیا مشکل به وجود آورد. آنها با وجود پرداخت هزینه، رزرو پروازها و هتل‌های خود را از دست داده‌اند.
 
یکی از افرادی که از طریق این سیستم ثبت نام کرده بود گفت که پس از همه‌گیری کووید 19، امسال با موفقیت از طریق این سامانه برای حج ثبت نام کرد. خیلی سریع از طریق ایمیل به او اطلاع داده شد که «پرداختش با موفقیت انجام شد، اما رزرو انجام نشد». چند روز بعد، ایمیل دیگری به او ارسال شد که پروازهایش با موفقیت رزرو شده است.
 
اما او که نسبت به این سامانه تردید داشت، 48 ساعت قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی خود، «سعودی ایرلاینز»، تماس گرفت، اما مطلع شد که نام او و همسرش در لیست پرواز نیست و ممکن است سامانه بیش از حد رزرو کرده باشد.
 
«آدام علی» فرد دیگری بود که از طریق سامانه برای حج ثبت نام کرد اما رزرو او هم ناموفق بود. Motawif ادعا می‌کند که یک مرکز تماس 24 ساعته دارد که به چندین زبان در دسترس است. علی می‌گوید که ساعت‌ها صرف تماس‌های بین‌المللی با Motawif در فرانسه و عربستان سعودی و شرکت وابسته به این سامانه کرده اما جوابی نگرفته است.

او و همسرش قرار بود روز شنبه از فرودگاه منچستر به عربستان سعودی بروند که یک روز قبل در تماس با شرکت هواپیمایی و هتل خود، متوجه شدند که هیچ رزروی انجام نشده است.
 
اتفاقاتی که برای زائران بریتانیا افتاد، موج وسیعی از اعتراضات را در توییتر با هشتگ #paidbutfailed به همراه داشت که Motawif هیچ پاسخی نداده است.
 
از Motawif و شرکت‌های تابعه آن خواسته شده تا پاسخگوی شرایط موجود باشند.
 
http://www.taghribnews.com/vdcjaieiouqei8z.fsfu.html
مرجع : گاردین
نام شما
آدرس ايميل شما