تاریخ انتشار۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۹
کد مطلب : 554672

نجیب میقاتی مأمور تشکیل کابینه در لبنان شد

پس از مشورت‌های الزام‌آور پارلمانی در لبنان برای انتخاب نخست‌وزیر ،نجیب میقاتی مأمور تشکیل کابینه شد.
نجیب میقاتی مأمور تشکیل کابینه در لبنان شد
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب،امروز پنجشنبه (۲۳ ژوئن/ دوم تیر) مشورت‌های الزام‌آور پارلمانی در لبنان برای انتخاب نخست‌وزیر در کاخ «بعبدا» (کاخ ریاست‌جمهوری) آغاز شد.

مشورت‌های پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر لبنان به این صورت است که نمایندگان پارلمان لبنان در ساعت‌های مشخص شده قبلی، به نوبت با میشل عون دیدار و رایزنی می‌کنند.

پایگاه خبری النشره لبنان گزارش داد که پس از پایان این رایزنیها، نجیب میقاتی موفق شد مأمور تشکیل کابینه لبنان شود. وی در جریان این رایزنیها، ۵۴ رأی،«نواف سلام» ۲۵ رأی، سعد الحریری نخست وزیر اسبق لبنان یک رأی و «روعة الحلاب» هم یک رأی کسب کردند. این در حالی است که ۴۶ نفر هم به هیچ یک از این نامزدها رأی ندادند.

فراکسیوهای «الإعتدال الوطنی»، «الوطنی المستقل»، «جمعیة المشاریع الخیریة الإسلامیة»، «الجماعة الإسلامیة»، «الوفاء للمقاومة»، «التنمیة والتحریر» و «نواب الأرمن» (نمایندگان ارمنی) به نبیه بری رأی دادند.

نخست‌وزیر انتخاب شده باید هفتاد و هشتمین دولت در تاریخ لبنان و پنجمین دولت در دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد. عون در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ به عنوان رئیس جمهور لبنان انتخاب شد. تا کنون چهار دولت در دوره وی تشکیل شده که نخست وزیران آن سعد الحریری (دو دوره)، حسان دیاب و نجیب میقاتی بوده‌اند.

انتخابات پارلمانی لبنان در ۲۵ اردیبهشت برگزار شد و هر کدام از احزاب، کرسی‌هایی به خود اختصاص دادند.پس از آن در دهم خرداد، نمایندگان پارلمان جدید در مقر پارلمان در میدان «النجمه» حضور یافتند تا هیأت رئیسه جدید را انتخاب کنند؛ در نهایت «نبیه بری» با ۶۵ رأی از مجموع ۱۲۸ رأی بار دیگر به عنوان رئیس پارلمان لبنان انتخاب شد. ۴۰ رأی، باطله اعلام شد و ۲۳ نماینده رأی سفید داده بودند.


انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcgut9nxak9n34.rpra.html
مرجع : فارس
نام شما
آدرس ايميل شما