تاریخ انتشار۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب : 551322
شیخ الخزعلی فاش کرد؛

طرح ترکیه برای اشغال بخش‌هایی از عراق در سال آینده میلادی

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق با اشاره به این‌که نیروهای پ.ک.ک با هماهنگی آنکارا وارد این کشور شده‌اند، از طرح ترکیه برای اشغال بخش‌هایی از عراق در سال آینده میلادی پرده برداشت.
طرح ترکیه برای اشغال بخش‌هایی از عراق در سال آینده میلادی
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق از وجود اطلاعاتی در خصوص نقشه‌های شوم و خرابکارانه یک گروه سیاسی کُرد با هدف ایجاد درگیری‌های داخلی خبر داد.

وی در دیدار با «محمد ثعبان» رئیس عشیره «آل شبل» و شماری از شیوخ و افراد برجسته این عشیره در نجف اشرف، گفت که این نقشه‌ها و طرح‌ها در تابستان امسال اجرا می‌شود و وی به برخی مراجع دینی اطلاع داده و مدارک، صداهای ضبط‌شده و گفت‌وگوها در خصوص این طرح‌ها به آن‌ها ارائه کرده است».

الخزعلی توضیح داد که این گروه‌ها آموزش دیده‌اند و تسلح شده‌اند تا در دو مسیر حرکت کنند. اول از طریق تظاهرات‌های مدنی و دوم از طریق ترور و نبرد مسلحانه. پیروزی بر این پروژه از طریق آگاهی، یکسان سازی اوضاع و راه ندادن به هیچ طرفی برای دور شدن از دستورات مرجعیت و دیوان‌های عشائری میسر می‌شود.

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق، هفته پیش نیز در یک برنامه تلویزیونی با هشدار به شکل گیری یک توطئه جدید در عراق گفت که برخی از جریان‌ها و شخصیت‌های رسمی سیاسی از این طرح آگاه هستند.

وی تصریح کرد که شمارش معکوس برای احیای مجدد تظاهرات و وارد کردن عراق به گرداب آغاز شده است. هدف از چنین تظاهراتی تنها، به راه انداختن درگیری‌های مسلحانه با پوشش و عنوان مقاومت و جهاد است.

الخزعلی ادامه داد که اخیراً اربیل شاهد تمرین عناصر مسلحی بوده که هدف آن‌ها به راه انداختن درگیری است. این عناصر در اربیل تمرین دیده و مسلح شده و در هتل‌های پنج ستاره اسکان داده شده‌اند.

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق در ادامه به موضوع اشغالگری ترکیه در خاک عراق اشاره کرد و گفت: «ترک‌ها آرزوهای دیرینه‌ای موسوم به "ولایت موصل" دارند که بخش‌هایی از کردستان عراق و کرکوک را در بر می‌گیرد. ترکیه تلاش می‌کند که در سال ۲۰۲۳ مصادف با صدمین سالگرد به اصطلاح معاهده لوزان، بخشی از عراق را اشغال کند».

وی ادامه داد: «نیروهای ترکیه، امروز، حدود ۶۶ پایگاه نظامی در عراق دارند و آنکارا از پ‌ک‌ک به عنوان دستاویز و بهانه‌ای برای اقدام نظامی در عراق استفاده می‌کند. نیروهای ترکیه در حال پیشروی و ایجاد مواضع نظامی در عراق با نزدیک شدن به صدمین سالگرد پایان معاهده لوزان که در سال ۱۹۲۳ به امضا رسید، هستند و در حال تدارک برای اشغال بخش‌هایی از عراق در سال ۲۰۲۳ هستند».

دبیرکل عصائب اهل‌الحق با اشاره به این‌که ترکیه از پ.ک. ک به عنوان دستاویزی برای اقدام نظامی در عراق استفاده می‌کند، گفت: «پ.ک. ک با توافق با دولت ترکیه به عراق آمد تا دلیلی برای دخالت در امور عراق ایجاد کند. اما جاه‌طلبی‌های ترکیه با وجود الحشد الشعبی و ارتش عراق شکست خواهد خورد. الحشد الشعبی ضامن امنیت عراق و مردم آن است و ما هرگز نباید اشتباه کنیم و از آن غفلت کنیم».

شیخ الخزعلی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که حفظ الحشد الشعبی به منزله حفظ کرامت مردم است و مورد غفلت قرار نخواهد گرفت. تلاش‌های زیادی با هدف انحلال یا ادغام الحشد الشعبی صورت گرفته است اما همه آن‌ها شکست خورده و امروز به امت الحشد تبدیل شده است.

وی با تاکید بر این‌که پروژه‌ای که در منطقه در حال انجام است عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل است، گفت: تنها مانع عادی‌سازی در منطقه و جهان عراق است و مانع عادی‌سازی در عراق نیز الحشد الشعبی است.

دبیرکل عصائب اهل الحق توضیح داد: «تمام تقلب‌های انتخاباتی صورت گرفته در جریان انتخابات پارلمانی اخیر عراق نیز با هدف حذف حزب حامی الحشد الشعبی که عادی سازی با اسرائیل را رد می‌کند، صورت گرفت».

وی در خصوص موضوع فراکسیون بزرگ‌تر در پارلمان گفت که این فراکسیون می‌بایست تنها با شیعیان تشکیل شود و همین موضوع دلیل اصلی اختلافات سیاسی با طرف‌های دیگر شیعی است.

الخزعلی توضیح داد: حتی که به چندین وزارتخانه دست یابیم، این موضوع مهم نیست زیرا مهم حق مؤلفه شیعه، در داشتن بزرگترین فراکسیون است و این امر باید تثبیت شود. این اصل واقعیت عراق است و کسی نمی‌تواند بگوید که شما از فرقه‌گرایی صحبت می‌کنید.

وی با تاکید بر این‌که، شیعیان بزرگترین مؤلفه هستند و اگر شیعیان قوی باشند عراق متحد و واحد باقی می‌ماند، گفت: وقتی شیعیان قوی شدند پروژه داعش شکست خورد و بر داعش تروریست غلبه کردند.

دبیرکل عصائب اهل الحق با تاکید بر این امر که فراکسیون بزرگ‌تر پارلمان باید فقط از شیعه باشد، گفت: نمی‌پذیریم که طرف دومی با ما وارد شود یا بخشی با یک بخش دیگر برود تا شیعیان در اقلیت قرار گیرند. این امر را ما "یک‌سوم ضامن" که حق شیعیان را تضمین می‌کند، می‌نامیم».

وی افزود که راهکار وضعیت سیاسی کنونی به این ترتیب است که سنی‌ها بین خود بر سر رئیس مجلس توافق کردند، کردها نیز توافق بر سر رئیس جمهور را آغاز کردند و شیعیان نیز باید بر سر نخست وزیری توافق کنند. مرحله اول و دوم انجام شده و مرحله سوم در مسیر تحقق است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcf0ydt0w6dtma.igiw.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما