تاریخ انتشار۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب : 551276
در مکه؛

تابش عمود خورشید برای نخستین بار در سال 2022

آسمان مکه مکرمه امروز شنبه برای نخستین بار در سال جاری میلادی 2022 شاهد تابش عمود خورشید بر خانه کعبه است.
تابش عمود خورشید برای نخستین بار در سال 2022
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، تابش عمود خورشید بر خانه کعبه راس ساعت 12:18 دقیقه ظهر امروز شنبه (به وقت مکه)اتفاق خواهد افتاد و خورشید در زاویه 90 درجه قرار می‌گیرد.

ماجد ابوزاهرة، رئیس جمعیت فلکی در جده در این باره توضیح داد: در لحظه عمود شدن خورشید بر کعبه، سایه همه اجسام در مکه از بین خواهد رفت و اندازه سایه به صفر خواهد رسید. این در حالیست که همزمان، تابش خورشید در مناطق دورتر به صورت مایل خواهد بود.

ابوظاهرة توضیح داد: تابش عمود خورشید به دلیل قرار گرفتن کعبه میان خط استوا و مدار راس السرطان است که خورشید در طول حرکت ظاهری خود در آسمان، هنگامی که در ماه مه از خط استوا به سمت مدار راس سرطان حرکت می‌کند، با کعبه همسو می‌شود. امری که زمان حرکت خورشید از سمت جنوب به طرف خط استوا در ماه جولای نیز تکرار می‌شود.

این کارشناس امور فلکی با بیان این که تعیین قبله از طریق عمود خورشید یکی از دقیق‌ترین روش‌های تعیین قبله از سوی پیشینیان است، گفت: با استفاده از یک تکه چوب که به صورت عمودی بر روی سطح زمین نصب شده است، می‌توان جهت قبله را تعیین کرد.

وی در این باره توضیح داد: سمت مخالف سایه چوب برای همه کسانی که در مناطق دور از مکه در کشورهای عربی و مناطق مجاور قطب شمال، آفریقا، اروپا، چین، روسیه و شرق آسیا زندگی می‌کنند، جهت قبله را نشان می‌دهد.

ابوظاهرة در ادامه افزود: با استفاده از پدیده عمود شدن خورشید بر کعبه می‌توان محیط کره زمین را با استفاده از قواعد ساده هندسه و بدون نیاز به ابزارها و تکنوژی پیشرفته حساب کرد که این روش بیش از 2000 سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته . دلیلی بر کروی بودن زمین به شمار می‌رفته.


 
http://www.taghribnews.com/vdcd5f0k9yt0kx6.2a2y.html
مرجع : اسپوتنیک
نام شما
آدرس ايميل شما