تاریخ انتشار۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۰
کد مطلب : 550852

اذعان عربستان به بهره برداری از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

وزیر امور خارجه عربستان گفت که عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی منافع متمایزی را محقق می سازد.
اذعان عربستان به بهره برداری از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، فیصل بن فرحان وزیر خارجه دولت عربستان با بیان اینکه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی منافع متمایزی را محقق می‌سازد، افزود: اما این موضوع تنها در صورتی مفید خواهد بود که ابتدا به مسئله فلسطین بپردازیم.

وی افزود: موضع ما در قبال عادی سازی روابط با اسرائیل تغییر نکرده است و این برای ما پایان یک مسیر طولانی است که در طرح صلح عربی مطرح کردیم. فرحان ادامه داد: اکنون مذاکرات فلسطین با اسرائیل برای ما اولویت است و برای تحقق این امر باید سریع‌تر وارد عمل شویم.

وزیر خارجه دولت سعودی عنوان کرد: عادی سازی روابط با اسرائیل باید در پایان روند صلح و حل و فصل مسئله فلسطین باشد. وی در مورد شهادت شیرین ابوعاقله به دست نظامیان صهیونیست نیز گفت: قتل شیرین ابوعاقله از حوادث تکراری است و حل این معظل در اعطای حقوق فلسطنیان نهفته است.

این مقام دولت سعودی ادامه داد: قتل ابوعاقله و حوادث مربوط به مراسم تشییع جنازه او وحشتناک است، مسئله اصلی در اینجا تسریع در راه حل سیاسی نزاع است.

وی در مورد دولت لبنان هم گفت: فروپاشی دولت لبنان مسئله‌ای خطرناک است و برای ممانعت از آن باید اصلاحات هر چه سریع‌تر صورت گیرد.

وزیر خارجه عربستان با اشاره اینکه به تصمیم ایران برای آغاز دوره همکاری و دوران جدید در منطقه نیاز است، مدعی شد: دستیابی به توافق هسته‌ای مفید است، ولی باید به این پروند به صورت جامع از جمله فعالیت‌های ایران در منطقه رسیدگی شود.

وی ادامه داد: دست ما به سوی ایران و همه کشورهای منطقه برای رسیدن به مرحله جدید و مبتنی بر همکاری در منطقه دراز است و دوره جدیدی از همکاری در راه است که ممکن است به نفع همه باشد.

پیش از این منابع عبری در گزارش‌هایی اعلام کرده بودند که موضوع عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی مساله زمان است و قطعاً محقق خواهد شد.

منابع آمریکایی نیز اعلام کردند که از سپتامبر ۲۰۲۰ پس از سفر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به عربستان سعودی، واشنگتن رایزنی‌های در این زمینه را کلید زده است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdccpxqpi2bqp48.ala2.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما