تاریخ انتشار۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۴:۴۳
کد مطلب : 550465

آشنايی با خوشنويسی اسلامی ـ ايرانی در مسکو

نشست علمی خط و نقطه با محوریت هنر خوشنویسی اسلامی ـ ایرانی در مرکز ادبیات شرقی کتابخانه دولتی مسکو(لنین) برگزار شد.
آشنايی با خوشنويسی اسلامی ـ ايرانی در مسکو
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از ایکنا، این نشست با حمایت بنیاد ابن سینا و همکاری کتابخانه دولتی مسکو(لنین)، روزهای شانزدهم و هفدهم می (۲۶ و۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار  شد و مورد استقبال علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی قرار گرفت.

در روز اول(شانزدهم می) حمید هادوی؛ رئیس بنیاد ابن سینا توضیحاتی در خصوص همکاری با کتابخانه دولتی مسکو و ضرورت برگزاری چنین برنامه‌هایی بیان و ابراز امیدواری کرد در آینده این همکاری‌ها گسترش یابد.

سپس ناصر طبایی، رئیس انتشارات صدرای مسکو به بیان فعالیت‌های بنیاد ابن سینا در زمینه فرهنگ و هنر اسلامی پرداخت و کتاب خوشنویسی ایرانی(از آثار بنیاد ابن سینا) تألیف حمیدرضا قلیچ‌خانی را معرفی کرد.

وی در ادامه ضمن قدردانی از مسئولان کتابخانه دولتی مسکو، آمادگی بنیاد برای ادامه همکاری‌ها با این کتابخانه را اعلام کرد و کتاب قهرمانان استالینگراد برگرفته از اشعار استاد شهریار را که با حمایت بنیاد ابن سینا و توسط اساتید مدرسه عالی اقتصاد مسکو به روسی منظوم ترجمه شده‌ است، معرفی کرد.

سخنرانی ‌‌حمیدرضا قلیچ‌خانی، نویسنده، محقق و پژوهشگر حوزه هنر اسلامی با موضوع خوشنویسی معاصر ایران از دیگر بخش‌های برنامه روز اول بود و وی ضمن اشاره به توسعه هنر خوشنویسی پس از انقلاب، کاربرد هنر خوشنویسی در سقاخانه و معماری اسلامی و اسماء الهی را تبیین کرد و ارتباط آن را با معنویت برشمرد.

در پایان فیلم مستند نقطه به تهیه‌کنندگی بنیاد ابن سینا که به بررسی هنر اسلامی خوشنویسی می‌پردازد، نمایش داده شد و امیر ولی‌نژاد کارگردان این مستند نکاتی را در مورد ضرورت توجه به فرهنگ و هنر به عنوان پیونددهنده روابط دو ملت ایران و روس و نکات فنی و هنری مستند مذکور را بیان کرد.

روز دوم (۱۷می‌) نیز با حضور اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی با سخنرانی «ورا میاسینا»، پژوهشگر و محقق موزه هنرهای خاوری مسکو در موضوع هنر سوزنی و گلدوزی(از هنرهای اسلامی) آغاز شد و در ادامه فیلم «زیبا بافته اسرار» به کارگردانی امیر ولی‌نژاد که به بررسی تاریخچه فرش ایرانی پازیریک (قدیمی‌ترین فرش جهان) می‌پردازد نمایش داده شد.

بنابر این گزارش، در حاشیه مراسم، نمایشگاهی از آثار صنایع دستی ایران نیز برگزار شد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdccexqpp2bqp08.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما