تاریخ انتشار۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰:۲۴
کد مطلب : 550319
امام جمعه اهل سنت بیجار:

احتکار برکت تجارت را ضایع می کند

ماموستا لقمان محمدیان گفت: از کسانی که در فکر احتکار مایحتاج مردم هستند درخواست می کنم که انصاف و وجدان خود را در نظر بگیرند و از این کار دست بردارند و مشکلات اقتصادی مردم را بیشتر نکنند و باور داشته باشند که احتکار برکت تجارت و داد و ستد آنها را ضایع می کند.
احتکار برکت تجارت را ضایع می کند
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان بیجار با اشاره به موضوع خدا شناسی و اهمیت آن در زندگی بشر؛ اظهار داشت: زیست و حیات بشریت بر دو اصل اساسی و مهم پایدار است که امنیت و آرامش و سعادت دنیا و آخرت انسان را پویا و شکوفا می کند.
 
وی تصریح کرد: اول؛ حفظ اصول یعنی اهمیت دادن به عقل و شعور و فهم و حفظ سلامت و آبرو و کرامت و شرافت که تمام این موارد برای زیستن انسان ها لازم و ضروری است و موجب سلامتی بشریت است.
 
ماموستا محمدیان گفت: دوم؛ حفظ نسل یعنی حفظ حریم ناموس و آبرو و حیا و عزت و شرافت خود و دیگران و حفظ مال و ثروت و مسکن و شغل که حیات بشر به آنها نیازمند است، قواعد زیستن در قرآن و سنت نبوی بیان شده است و اگر به نظریه تمام آزادی خواهان و پیامبران و دانشمندان توجه کنیم، همه آنها بر یک تابلو که برای هدایت انسان پایه ریزی شده است نظر و فکر مشترک داشته اند که انسان را به مقصد در دنیا و آخرت برساند و اولین اصل حفظ باور و اعتقاد به ظاهر و باطن است که انسان به خدا دارد و این موجب تجلی بشر در محور درست است و انسان با فهم و شعور خود و آثار ایمان و تصدیق قلبی و تفکر در جوارح و بدن خود و تمام کائنات می تواند بفهمد که بیهوده خلق نشده است و زندگی بی هدفی ندارد.
 
 وی در ادامه خطبه ها افزود: واژه ایمان و مشتقات آن در قرآن ۹۰۰ بار آمده است که تقریبا ⅓ از آن مرتبط به ایمان و باور قلبی و ظاهری است و موضوعات آن در هفت گروه بیان شده است که شامل ضرورت و نقش ایمان در زندگی بشر در دنیا و آخرت و ویژگی های ایمان داران بعد از تصدیق کامل و اثرات آن در فکر و اندیشه و رفتار و پیام هایی برای بی باوران و بی ایمانان که آنها در دنیا و قیامت چه ویژگی هایی دارند و سرانجام آنها چگونه است می باشد و همچنین شامل اینکه چه چیزهایی ایمان را تقویت و پویا می کند که در آیات متعددی به آن اشاره شده است و متعلقات ایمان و آثار آن در زندگی دنیوی و اخروی و موانع ایمان مانند تکبر و غرور و جاه طلبی و مقام پرستی است.
 
خطیب اهل سنت بیجار گفت: اغلب انسان ها به این باور دارند که کائنات دارای مدیر و خالقی است به نام الله و در دست قدرت بزرگی است و تمام دانشمندان به این امر مهم اعتراف دارند و خداوند در قرآن کریم آیه ۲۵ سوره مبارکه انبیا به این موضوع اشاره نموده است که تمام دعوتگران در طول تاریخ بشریت انسان ها را به پرستش خداوند یکتا دعوت نموده اند. ایشان بیان داشتند در وجود انسان ۳ انگیزه است که انسان را به خداشناسی دعوت می کند: اول عقل که انسان را به سوی حق و عدل و درستی تشویق و ترغیب می کند، دوم عاطفه و مهری که در وجود انسان است سبب می شود حس قدرشناسی پدید آمده و انسان ذاتاً به مهر و محبت و خداشناسی میل و رغبت پیدا می کند، سوم حس زیبایی و دنبال زیبایی بودن است که انسان همواره زیبایی و پاکی را دوست دارد و دنبال خالق زیبا و پاک است.
 
ماموستا محمدیان در ادامه اضافه کرد: از نظر روانشناسی و روانشناختی فکر کردن در وجود خود و آفریده های دنیا و حس دانایی و زیبایی و حس مذهبی و حس عبادات که از فطرت انسان است، انسان را به پرستش و عبادت وادار می کند. به راستی انسان در روی زمین خود معجزه خداست و باید به نظام هستی توجه و فکر کند، برای نمونه مرکز هسته خورشید چگونه از روی نظم خاصی آفریده شده و در حرکت است.
 
وی خاطرنشان کرد:  همه باید به این نتیجه برسیم که شناخت خدا با دلیل و برهان و حس و فطری و عقلی ثابت است و برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی شناخت و پذیرش قواعد قرآنی و اسلامی را با دل و جان و خِرَد بپذیریم.
 
امام جمعه اهل سنت بیجار در بخش دیگری از خطبه ها با تبریک سوم خرداد ماه و آزادسازی خرمشهر، رشادت و مجاهدت رزمندگان اسلام را ستودند و افزود: امیدواریم دنیایی پر از امنیت و آرامش و دور از جنگ و نا امنی داشته باشیم.
 
وی در ادامه با اشاره به روز ملی جمعیت و اهمیت نسل جوان برای کشور؛ بیان داشت: باید در افزایش فرزندآوری چاره ای اندیشیده شود که در سی سال آینده رشد جمعیت به صفر نرسد،امّا امروز بزرگترین عامل رکود جمعیت در کشور وضع نامناسب معیشت مردم است و تا وضع معیشت مردم بهبود نیابد، افزایش جمعیت دور از انتظار است.
 
وی در ادامه از کسانی که در فکر احتکار مایحتاج مردم هستند درخواست نمود که انصاف و وجدان خود را در نظر بگیرند و از این کار دست بردارند و مشکلات اقتصادی مردم را بیشتر نکنند و باور و عقیده داشته باشند که احتکار برکت تجارت و داد و ستد آنها را ضایع می کند.
 
ماموستا محمدیان در پایان با دعای خیر برای تمام مسلمانان جهان و شفای بیماران و عاقبت به خیری سالخوردگان و سعادتمندی جوانان و دوری از جنگ و فتنه و مملو شدن قلب ها از محبت خدا و رسول خدا (ص) ، حرکت کردن در مسیر قرآن ، موفقیت و سربلندی مسئولان خدمتگزار و دلسوز و دعا برای طول عمر با برکت برای مقام معظم رهبری؛ به خطبه های نماز جمعه این هفته پایان داد.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca6wnmo49nme1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما