تاریخ انتشار۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۸
کد مطلب : 536226
آیت‌الله اراکی:

اعتکاف؛ بستری برای تشکیل جامعه پاک

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بر اساس مجموعه روایات و آیات در حکومت و دولت اسلامی باید به دنبال ایجاد تمدن اسلامی باشیم و اعتکاف یکی از راه‌های تزکیه الهی است اما در جامعه گرسنه نمی‌توان به تزکیه رسید و تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی مقدمه رسیدن به تزکیه و مدینه فاضله است.
اعتکاف؛ بستری برای تشکیل جامعه پاک
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، آیت‌الله محسن اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری در نشست هم‌اندیشی مدیران مردمی اعتکاف کشور که هفتم بهمن‌ماه در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم برگزار شد، اظهار کرد: خداوند قرارگاه حضرت ابراهیم(ع) را بیت‌الله‌الحرام قرار داده است و این مسئله به علت امامت ایشان است، همه مساجد در سراسر جهان قرارگاه امت هستند هر جا مسجدی است مسجد بیت امام و قرارگاه امت است، در مجموعه از از آیات سوره بقره در قرآن کریم پایه‌های تمدن اسلامی و زیرساخت تمدن اسلامی تدوین شده است، زیرا این آیات از امامت شروع می‌شود و به تشکیل شهر امامت و سپس به امت حضرت محمد(ص) اشاره می‌شود.
 
وی بیان کرد: در این مجموعه آیات بعد از مسئله امامت حضرت ابراهیم (ع) خداوند می‌فرمایند دعای حضرت ابراهیم (ع) را اجابت کرد زیرا این دعای محزون بود و در جای دیگر می‌فرمایند که ملک عظیم به حضرت ابراهیم داده شد، منتهی تاکید شد که در امامتی که آل ابراهیم داده شده است از آل ابراهیم آن دسته از گنهکاران و ستمگران امت ابراهیم از این عطا مستثنی هستند.
 
اراکی افزود: بر اساس مجموعه روایات و آیات در حکومت و دولت اسلامی باید به دنبال ایجاد تمدن اسلامی باشیم و اعتکاف یکی از راه‌های تزکیه الهی است اما در جامعه گرسنه نمی‌توان به تزکیه رسید و تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی مقدمه رسیدن به تزکیه و مدینه فاضله است.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: از مجموعه آیات و روایاتی می‌توان متوجه شد یک ارتباط بین اعتکاف و مسئله تمدن اسلامی و برانگیختن جامعه مسلمین وجود دارد یکی از مهمترین ماموریت‌ها برای رهبری اسلامی و برای معصومین و نائبان معصومین و تشکیل حکومت اسلامی با ماموریت تربیت یک جامعه پاک و طاهر است و رسیدن به جامعه پاک نیازمند ارتباط با ولایت اولیای الهی است و یکی از بسترهای ایجاد جامعه پاک و ارتباط با خداوند متعال اعتکاف است.
 
وی یادآور شد: تلاش برای حل مشکلات اقتصادی یک مقدمه است و اصل کار پیدایش جامعه پاک است، جامعه تزکیه شده را نمی‌شود با آلودگی‌ها تزکیه ساخت، محال است؛ دست‌های آلوده نمی‌توانند یک جامعه پاک بیافریند و محال است جان‌های آلوده بتوانند جامعه پاک بیافرینند این که تصور شود فرهنگ‌سازی به معنای آن است که ما فرهنگ عامه را ترویج کنیم غلط‌ترین مقوله‌ای است که در مسئله فرهنگ می‌توان مطرح کرد.
 
وی اظهار کرد: باید فرهنگ عمومی تبدیل به بهترین فرهنگ شود نه این که در بین جامعه رفتارهای غلط را به همه جامعه تعمیم داد هر جامعه‌ای اقشاری دارد بی‌ادبان و با ادبان در هر جامعه وجود دارند انسان‌های مترقی در جامعه وجود دارد و افرادی وجود دارند که اهل حکمت و پاکی هستند باید فرهنگ این‌ها در جامعه ترویج پیدا کند.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برخی‌ها با این عنوان که ماموریت داریم فرهنگ عامه را در جامعه ترویج کنیم فرهنگ پایین‌ترین طبقات جامعه از لحاظ ادب و از لحاظ تزکیه و پاکی و پایبندی به اصول اخلاقی را ترویج می‌کند و نتیجه این می‌شود که مسئولان فرهنگی کار وارونه انجام می‌دهند و فرهنگ طبقات پست جامعه را به جامعه تعمیم می‌دهند.
 
وی بیان کرد: فرهنگ جامعه باید از طبقات بالا از نظر تزکیه نفس به طبقات پایین‌تر تعمیم پیدا کند، فرهنگ بهترین‌های جامعه باید در جامعه تعمیم داده شود و تبدیل به فرهنگ عامه شود.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcb50bs0rhbf5p.uiur.html
مرجع : ایکنا
نام شما
آدرس ايميل شما