تاریخ انتشار۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب : 535472
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی :

واشنگتن حتی اگر بخواهد نمی تواند تحریم ها را لغو کند

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن تحلیل روند مذاکرات به مشکلات داخلی امریکا پرداخت و به نقش پرس تی وی به عنوان یک شبکه از جمهوری اسلامی در جهت افشای ماهیت واقعی ایالات متحده آمریکا تاکید کرد.
واشنگتن حتی اگر بخواهد نمی تواند تحریم ها را لغو کند
به گزارش حوزه خبرنگاران افتخاری خبرگزاری تقریب، غلامرضا خواجی عضو هئیت علمی گروه حقوق دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه هسته اصلی مذاکرات را مباحث حقوق بشری در بر می گیرد، عنوان کرد: در مذاکرات جاری بحث صرف غنی سازی و مسائل هسته ای و ... نیست، بلکه این موارد یک ظاهر و به اصطلاح پوشش برای مذاکرات هستند. آنها بحث تروریسم، مسائل موشکی و حقوق بشری را مطرح می کنن و  آنچه مبرهن به نظر می رسد این است که آ ها به دنبال یک مذاکره سالم، واضح و حل و فصل مسئله هسته ای نیستند و امید دارند که با فشار، جمهوری اسلامی ایران را به پذیرش یک سری اهداف از پیش طراحی شده، وادار کنند.

خواجی تحلیل خود از بازتاب حواشی مذاکرات در رسانه های بین المللی، را اینگونه شرح داد: خط مشی رسانه های بین المللی همان مواردی است که امریکا و اروپایی ها آن را دنبال می کنند. در این بین، برخی رسانه های بین المللی به دنبال واقعیت هستند و واقعیت ها را مطرح می کنند.

این استاد دانشگاه درباره رسالتی که شبکه های برون مرزی خصوصا پرس تی وی در قبال پوشش و تحلیل اخبار با محوریت مذاکرات دارد،گفت: پرس تی وی و هر رسانه ای باید واقعیت ها را مطرح کند، آنچه که وجود دارد و هست را بیان کند و تحلیل را به عهده خود مخاطب بگذارد؛ امریکا تاکنون 1500 تحریم علیه ایران تصویب کرده و عملا در مذاکرات حرفی برای گفتن ندارد. پیچیدگی که در امور سیاسی امریکا وجود دارد شرایطی را ایجاد کرده که ایالات متحده حتی اگر بخواهد هم نمی تواند به یکباره تحریم ها را بر ارد، بنابراین مذاکرات حکم بازی را دارد و پرس تی وی باید این را گوشزد کند.

وی اضافه کرد: حفظ منافع ملی وظیفه اصلی پرس تی وی است؛ مصاحبه با کارشناسان صادق و حرفه ای در عرصه ملی و بین الملل به تحلیل درست از وقایع روز می انجامد. همچنین رصد برخی مطبوعات غربی توسط خبرنگاران پرس تی وی از جمله پیشنهاداتی است که می توان مطرح کرد، روشنفکران در امریکا جایگاه ویژه ای دارند  کهبا شناسایی و مصاحبه با آنها می توان به جذب مخاطبان غربی پرداخت.

خواجی ویژگی های بصری پرس تی وی را نقطه قوت این شبکه دانست و گفت: از آنجایی که مردم بیشتر به ظاهر و جلوه های بصری توجه دارند، ارائه تصاویر متنوع به آ ها می تواند بسیار اثر بخش باشد؛ به طور مثال در موضوع یمن و جنایت های امریکا در منطقه، برنامه های بسیار خوبی در شبکه پرس تی وی ساخته شده است، اگر از ضعف های طالبان، جنایات امریکا در عراق و...  بیشتر گفته شود، بسیار اثرگذار خواهد بود. 

این عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان گفت: در حال حاضر عملکرد شبکه پرس تی وی بسیار خوب است، از نقاط قوت شبکه پویایی و به روز بودن برنامه ها است و کارآمدی برنامه ها در سطح بین الملل از دیگر نقطه های قوت این شبکه است.

مخاطب پرس تی وی  با دنبال کردن اخبار این شبکه می تواند تیتر مهم مسائل منطقه و بین الملل را دریافت کند. همچنین جنبه های بصری و ویژگی هایی که پرس تی وی در ارائه گزارش های خود آن را رعایت می کند در جذب مخاطب بسیار اثرگذار است.
 
انتهای پیام/

 
http://www.taghribnews.com/vdcd5k0kxyt0so6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما