تاریخ انتشار۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : 535092

کشف آثار مهم تاریخی در زیر مسجد النوری موصل

در عملیات کاوش در مسجد جامع النوری موصل در استان نینوای عراق آثار مربوط به یک نمازخانه قدیمی مربوط به قرن دوازدهم میلادی و دوران اتابکیان کشف شد.
کشف آثار مهم تاریخی در زیر مسجد النوری موصل
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، خیرالدین احمد ناصر، مدیر بازرسی آثار باستانی و میراث استان نینوا در شمال عراق با اعلام این خبر، تصریح کرد: این آثار تاریخی که به دوره اتابکیان باز می‌گردد و در عملیات کاوش‌های مرکز بازرسی که با حمایت یونسکو انجام می‌گیرد، کشف شده است.

وی اظهار داشت: اهمیت این اکتشاف در این امر نهفته است که هم اکنون امکان شناخت امتداد مسجد النوری و نمازخانه قدیمی و همچنین محل وضوخانه‌ها که به اهمیت این مکان تاریخی می‌افزاید، وجود دارد.

وی همچنین تصریح کرد: وسعت نمازخانه قدیمی که هم‌اکنون کشف شده، از نمازخانه‌ای که در دهه چهل قرن گذشته ساخته شده، بیشتر است.

مدیر بازرسی آثار باستانی و میراث استان نینوا همچنین از کشف 4 اتاق تو در تو که با سنگ و گچ ساخته شده، خبرداد که به وضوی نمازگزاران اختصاص یافته بوده است.
 
وی توضیح داد:  عرض یکی از این اتاق‌ها 3 متر و نیم و ارتفاع آن 3 متر و تقریباً شش متر زیر سطح زمین قرار دارد و دارای دو حوض است که عمق یکی از آنها 60 سانتی‌متر است.

صعب محمد جاسم، نماینده بازرسی میراث و آثار باستانی نینوا به خبرگزاری فرانسه گفت: موضوعی که همه باستان شناسان از آن آگاهی دارند این است که شهر باستانی موصل بر روی یک طبقه باستانی بنا شده است و از نظر زمان تاسیس نسبت به مساجد جامعی که در دوره اتابکیان ساخته شده‌اند، قدمت بیشتری دارد.

صعب محمد جاسم در ارتباط با نحوه نامگذاری مسجد النوری گفت: نام مسجد النوری به سازنده آن نورالدین الزنکی در سال 1172 برمی گردد. این مسجد در سال 1942 بازسازی شد.
مسجد جامع النوری موصل یکی از مساجد تاریخی شهر موصل و محل اعلام تشکیل خلافت داعش به وسیله ابوبکر بغدادی در سال ۲۰۱۴ بود.

این مسجد در غرب موصل و در شهر قدیم موصل واقع شده‌است و یکی از نمادهای اصلی شهر موصل تلقی می‌‌شود.
 
مسجد جامع النوری در ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ (۲۱ ژوئن ۲۰۱۷) در پی نبرد موصل و در حالی که در کنترل داعش بود، منهدم شد.
 
مناره کج مسجد جامع النوری از بناهای شاخص موصل است. تروریست‌‌های داعش همزمان با پیشروی نیروهای عراقی، این مسجد و مناره 850 ساله را با مواد منفجره، تخریب کردند.
 
http://www.taghribnews.com/vdcb9sbs5rhbfgp.uiur.html
مرجع : dotalkhaleej.co
نام شما
آدرس ايميل شما