تاریخ انتشار۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۴:۳۳
کد مطلب : 533878

صنعا: عربستان تنگه باب المندب را به میدان جنگ تبدیل کرده است

یک مسئول در وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن گفت: عربستان سعودی با نقض قوانین بین المللی در دریای سرخ و تبدیل تنگه باب المندب به میدان جنگ، حمل و نقل دریایی را تهدید می کند.
صنعا: عربستان تنگه باب المندب را به میدان جنگ تبدیل کرده است
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه یمن، یکشنبه در گفت و گو با روزنامه «۲۶ سپتامبر» این کشور در واکنش به اتهامات سخنگوی نیروهای ائتلاف مبنی بر اینکه صنعا از بندر الحدیده به عنوان یک پایگاه نظامی استفاده می‌کند، گفت: تلاش‌های مضحک برای توجیه هدف قرار گرفتن بنادر یمن توسط نیروهای ائتلاف متجاوز چیزی بیش از یک حرکت نمایشی ارزان قیمت نیست و شکست فاجعه باری را که عربستان در اقدام تجاوز نظامی خود علیه مردم یمن تجربه می‌کند به جهانیان نشان می‌دهد.

این منبع که به نام آن اشاره‌ای نشده است، تصریح کرد: آنچه «ترکی المالکی» سخنگوی نیروهای متجاوز ائتلاف در خصوص بندر الحدیده ارائه کرد، یک جعل ضعیف رسانه‌ای است که در حد امکانات و توانایی سرویس‌های اطلاعاتی بین المللی آماده و تهیه نشده است و بدون شک ماهواره‌های بسیاری از کشورهایی که حرکت‌های دریایی و زمینی را در مناطق عملیاتی رصد می‌کنند، افتضاحات سخنگوی ائتلاف درباره دریای سرخ و خلیج عدن را افشا خواهند کرد.

وی اظهار داشت: عربستان می‌داند که با تجاوزاتی که از هشت سال پیش آغاز کرده و عملیات مستمری که برای انتقال سلاح انجام می‌دهد و استفاده از دریای سرخ برای تجهیز شبه نظامیان خود و اشغال بسیاری از جزایر یمن و هدف قراردادن مناطق شهری و شهروندان در امتداد سواحل یمن، طرف و عامل اصلی برای تبدیل شدن دریای سرخ و منطقه باب المندب به میدان عملیات نظامی است.

این منبع خاطرنشان کرد: عربستان در تحرک و استفاده از تنگه‌های دریایی اقدامات بسیاری را در نقض قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها انجام داده و تنگه باب المندب را به میدان عملیات جنگی تبدیل کرده است.

این منبع، تمامی اتهامات سخنگوی ائتلاف متجاوز که با هدف جلوه دادن نیروهای دفاعی صنعا به عنوان تهدید کنندگان امنیت دریای سرخ انجام شد را رد کرد و افزود: همه اسناد و تصاویر ارائه شده از سوی سخنگوی نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی، مبهم و مغشوش بود و در حد توانایی‌های اطلاعات هوایی و دریایی متحدان معروف عربستان نبود.

وی همچنین تاکید کرد که صنعا بیش از همه امنیت و آزادی دریانوردی در مجاورت سواحل خود را تامین می‌کند زیرا با واردات کالاهای تجاری، مشتقات نفتی و کمک‌های غذایی به مردم یمن مرتبط است.

این منبع در خصوص کشتی «روابی» و سایر کشتی‌هایی که در حیطه عملیات نیروهای دفاعی صنعا بودند، گفت: وضعیت کنونی منطقه عملیات دریایی در امتداد سواحل یمن نشان می‌دهد و تاکید می‌کند که این اهداف به طور مستقیم یا غیرمستقیم به حمله نظامی به یمن کمک می‌کند و نیروهای دفاعی صنعا مصونیت و مشروعیت این اهداف نظامی که به خدمت عربستان و متحدانش برای تجاوز به کشور یمن در آمده است را از بین می‌برند.

وی با اشاره به اینکه حساسیت نسبت به ایران و چیرگی قدرت دریایی و موشکی تهران بر استراتژی ریاض و متحدانش موجب شده تا عربستان افترا و اتهام‌ها علیه ایران را ادامه دهد، تصریح کرد که صنعا با شورای امنیت و جامعه بین المللی با تمام جزئیات و شفاف‌سازی درباره اظهارات سخنگوی نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی و افزایش درگیری‌ها با عربستان سعودی صحبت خواهد کرد.

این منبع اظهار داشت: عربستان به دروغ صنعا را متهم می‌کند که نیروهای صنعا منبع خطر و بسته شدن ناوبری دریایی هستند در حالی که عربستان سعودی و متحدانش بصورت مستقیم خطر هستند و با تحرکات و رفتارهای مشکوک خود امنیت دریایی در آن منطقه مهم و حساس را تهدید می‌کنند.

وی افزود: هدف عربستان از زدن این افتراها و اتهام‌ها علیه نیروهای صنعا پوششی برای توجیه جنایات ریاض و نیروهای ائتلاف متجاوز علیه مردم یمن است.

این منبع تاکید کرد که عربستان سعودی و متحدانش می‌خواهند با نقض قوانین بین المللی و ضوابط حاکمیت دیگر بر آب‌های سرزمینی شان، آزادانه در حریم هوایی، زمینی و سواحل یمن تردد کنند و دوست ندارند که کسی از اعمال شنیع آن‌ها جلوگیری کند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه یمن با اشاره به اینکه عربستان سعودی و متحدانش از طریق رسانه‌های خود سعی در مظلوم نمایی دارند و خود را به عنوان یک کشور صلح جو معرفی می‌کنند، افزود: در حالی که عربستان که حمایت کشورهای غربی و آمریکا را دارد، دلیل اصلی ایجاد همه مشکلات و تجاوزات است و دریای سرخ و تنگه باب المندب را به میدان جنگ تبدیل کرده است و اوضاع را در جزیره و منطقه خلیج فارس منفجر خواهد کرد و حضور چشمگیر نیروهای آن کشورها و مانورهای دریایی مداوم آن‌ها در سواحل دریای سرخ و خلیج عدن گواه آن است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcbzfbswrhbfwp.uiur.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما