تاریخ انتشار۱۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۸
کد مطلب : 533498

عربستان مخالفان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بازداشت می کند

یک سازمان حقوق بشری خبر داد که دولت عربستان سعودی مخالفان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بازداشت می‌کند.
عربستان مخالفان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بازداشت می کند
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، سازمان حقوق بشری «قسط» که متشکل از فعالان عربستانی است، اعلام کرد که دولت عربستان سعودی اقدام به بازداشت مخالفان هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌زند.

این سازمان عربستانی-اروپایی در صفحه توئیتر خود نوشت که دکتر «عبدالله الیحیی» از تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ به دلیل اینکه در صفحه توئیتر خود از عادی‌سازی روابط با اسرائیل انتقاد کرده بود، در بازداشت به سر می‌برد.

وبگاه سعودی‌لیکس نیز نوشت که عبدالله الیحیی اولین فردی نیست که به دلیل حمایت از فلسطین و مخالفتش با سازش، بازداشت می‌شود و پیش از این نیروهای امنیتی سعودی دهها نفر از روحانیون، دانشگاهیان و فعالان توئیتری را به دلیل مخالفتشان با مقوله سازش بازداشت کرده‌اند.

در ماه  آوریل سال گذشته میلادی، دادگاه جنایی ریاض، «عبدالعزیز العوده» فعال توئیتری معروف عربستانی را به دلیل دفاع از آرمان فلسطین و مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به پنج سال حبس تعلیقی محکوم کرد. او به همراه بسیاری دیگر از فعالان و شخصیت‌های عربستانی به دلیل مخالفت با سازش ممنوع الخروج شده‌اند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۹ زمانی که تیم ملی عربستان با سفر به سرزمین اشغالی با تیمملی فلسطین بازی کرد، دولت سعودی با بازداشت بسیاری از فعالان توئیتری از آن‌ها تعهد کتبی گرفته بود که درباره مسأله فلسطین نباید چیزی بنویسند.

علاوه بر این دولت ریاض در سال‌های گذشته اقدام به بازداشت گسترده اعضای حماس و فلسطینی‌های مقیم عربستان کرده است. در مرداد ماه گذشته محمد الخضری، نماینده جنبش حماس در عربستان سعودی به اتهام حمایت از مقاومت فلسطین به ۱۵ سال زندان محکوم شد. دادگاه جنایی عربستان همچنین  برای ۶۹ اردنی و فلسطینی دیگر که از مدت‌ها پیش به اتهام حمایت از مقاومت در عربستان بازداشت شده بودند احکامی بین ۳ تا ۲۲ سال حبس صادر کرد.

اندیشکده واشنگتن در ۲۸ آذرماه در یک نظرسنجی از مردم عربستان نوشت که در خصوص روابط با رژیم صهیوینستی نیز فقط ۱۶ درصد نظر مثبتی در خصوص عادی‌سازی روابط با این رژیم همچون توافقات سازشی که امارات، بحرین، مغرب و سودان با تل آویو امضاء کردند، داشتند. این در حالی است که در نظرسنجی ژوئن ۲۰۲۱، این میزان ۳۶ درصد بود.

همزمان با سرکوب هواداران مقاومت، روابط پنهانی و دیدارهای محرمانه مقامات سعودی و اسرائیلی دیگر عیان شده و مقامات سعودی نیز گزارش‌های مختلف در خصوص گسترش روابط ریاض-تل آویو را هرگز رد نکرده‌اند.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcjhteiouqetxz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما