تاریخ انتشار۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب : 526895

جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سلیمانی برگزار می شود

 دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: نخستین جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سلیمانی در روزهای سوم و چهارم آذر در کشور عراق برگزار می‌شود.
جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سلیمانی برگزار می شود
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اقدامات و آرا وحدت رویه مهم هیئت عمومی این دیوان در مدت اخیر گفت: صدور رأی وحدت رویه در زمینه‌های مشمول شدن کارکنان بانک‌های خصوصی به ماده ۵۹۸ و تحت تعقیب قرار گرفتن آنها به عنوان مفسد در صوت انجام اختلاس، «پذیرفته شدن شکایت ادارات دولتی و شهرداری‌ها در دیوان عدالت اداری» از جمله آرا مهم دیوان عالی کشور در روزهای اخیر بوده است.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین گفت: ملاقات‌ها و گفتگوهای مردمی چهره به چهره مسئولان و مدیران قضائی نگاه مردم به قوه قضائیه را مثبت می‌کند و امید آنها را افزایش می‌دهد.

کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه یکی از چالش‌های اساسی در زمینه اموال تملیکی را ارتباط بین پرونده‌ها با اموال عنوان کرد و گفت: در گذشته ارتباطاتی با سازمان اموال تملیکی ایجاد کرده بودیم ولی متأسفانه سامانه‌های این سازمان چندان به روز نیستند.

وی با اشاره به ضرورت به روز رسانی و هماهنگی سامانه‌های مربوط به اموال تملیکی از آمادگی مرکز ارتباطات و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برای همکاری و هم افزایی با دادستانی کل کشور و سازمان تعزیرات خبر داد و گفت: این همکاری می‌تواند چالش ارتباط پرونده‌ها با اموال را رفع کند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه الکترونیکی کردن فرآیند ثبت درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷ گفت: در حال حاضر ثبت الکترونیکی درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷، به صورت آزمایشی در استان‌های البرز، آذربایجان شرقی، قم و گلستان انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، هماهنگی و لینک شدن سامانه‌های ناجا، دادگستری، سازمان بنادر و کشتیرانی و سازمان تعزیرات حکومتی را در راستای ساماندهی روند مبارزه با قاچاق کالا بسیار مؤثر دانست و این نکته را هم متذکر شد که روش فعلی مبارزه با قاچاق در کشور منجر به حصول نتیجه موفقیت آمیز نمی‌شود.

رحیمی وزیر دادگستری ضمن قدردانی از ورود رئیس قوه قضائیه به موضوع اموال تملیکی، بر ضرورت اقدامات جدی‌تر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این حوزه تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین ایرادات در این زمینه، عدم هماهنگی و متصل نبودن سامانه‌های دستگاه‌های مختلف در موضوع قاچاق کالا است.

جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به تفاوت‌های موجود در آمارهای به دست آمده از سازمان تعزیرات و سازمان اموال تملیکی در خصوص پرونده‌های قاچاق، بر ضرورت راه اندازی هر چه سریع‌تر سامانه «سراج» جهت تبادل داده‌های آماری در حوزه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز تاکید کرد و گفت: این اقدامات می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ای در حوزه پیشگیری داشته باشد.

وی از افزایش فعالیت شرکت‌های هرمی در فضای مجازی خبر داد و گفت: این شرکت‌ها در پوشش موضوعات کالا، ارز و طلا ورود کرده و مشتریان آنها از طریق دلار وارد فضای مجازی می‌شوند که این موضوع هم در کلاهبرداری از مردم و هم در خروج ارز از کشور دارای تبعات است.

غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه هم در این نشست، با اشاره به حکم دادگاه روتردام هلند در خصوص عضو گروهک تروریستی الاحوازیه، گفت: در کیفرخواست این فرد ۴ اتهام وجود داشت که دادگاه هر ۴ اتهام را تأیید کرد.

وی افزود: با توجه به دستگیری اخیر سه فرد از گروهک تروریستی الاحوازیه در دانمارک، صدور چنین حکمی در اروپای غربی مهم است.

غریب آبادی همچنین از برگزاری نخستین جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سلیمانی در روزهای سوم و چهارم آذر و در کشور عراق خبر داد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdccoeqpp2bqi48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما