تاریخ انتشار۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب : 525358
وزیر خارجه لبنان:

روابط با عربستان باید از طریق مذاکره ایجاد شود نه دیکته

«عبدالله بوحبیب» وزیر امورخارجه لبنان تاکید کرد: ما خواستار روابط ممتازی با عربستان هستیم اما این روابط باید از طریق مذاکره ایجاد شود نه دیکته.
روابط با عربستان باید از طریق مذاکره ایجاد شود نه دیکته
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری لبنان، «عبدالله بوحبیب» وزیر امورخارجه لبنان در گفت و گو با خبرگزاری رویترز تصریح کرد: شروط عربستان برای محدود کردن نقش حزب الله توسط دولت، غیر ممکن است.

وی با بیان این که سعودی ها تا کنون حتی پیش از بروز اختلاف دیپلماسی هیچ تماسی با دولت لبنان نداشته‌اند، تاکیدکرد: لبنان خواستار روابط ممتازی با عربستان است اما این روابط باید از طریق مذاکره ایجاد شود نه دیکته؛ زیرا عربستان و لبنان دو کشور مستقل هستند.

ابوحبیب در ادامه افزود: عذرخواهی دولت لبنان از عربستان ضرورتی ندارد زیرا اشتباهی مرتکب نشده است.

وزیر امور خارجه لبنان تاکیدکرد: حزب الله بر لبنان تسلط ندارد بلکه یک تشکیلات سیاسی است که امتداد نظامی هم دارد اما از آن در داخل لبنان استفاده نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ما در برابر مشکل بزرگتری قرار داریم، گفت: اگر سعودی‌ها سر حزب الله را می‌خواهند، ما نمی‌توانیم خواسته آنها را بپذیریم.

تنش‌ها میان سعودی‌ها و لبنان پس از آن افزایش یافت که نقل قولی از وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره تجاوزگری ائتلاف سعودی به یمن منتشر شد.

جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان قبل از ورود به کابینه جدید لبنان به ریاست نجیب میقاتی، مجری، فعال رسانه‌ای و خبرنگاری مشهور بود که در برنامه‌ای تلویزیونی معروف به «برلمان شعب»(پارلمان مردم) جنگ عربستان با یمن را جنگی بیهوده خواند و خواستار توقف آن شد.

این سخنان واکنش تند عربستان سعودی را به دنبال داشت و به دنبال آن سعودی‌ها سفیر خود را از بیروت فرخواندند. 
http://www.taghribnews.com/vdcfttdtcw6d0ma.igiw.html
مرجع : المنار
نام شما
آدرس ايميل شما