تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب : 523683
امام جمعه موقت سنندج:

مسائل اختلافی، می‌تواند باعث ارتقاء علم و دانش مسلمانان شود

امام جمعه موقت سنندج اظهار داشت:اختلافاتی که در بین مسلمانان هست را یقینا دشمنان به وجود آورده اند، تا بتوانند بر جامعه‌ی اسلامی حکومت بکنند یا همان سیاست تفرقه بنداز و حکومت کن را اجرا کنند.
مسائل اختلافی، می‌تواند باعث ارتقاء علم و دانش مسلمانان شود
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب،ماموستا محمد امین راستی امام جمعه موقت سنندج، در  نهمین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک هفته وحدت به مسلمانان جهان، گفت: در اسلام دو مصدر تشریع وجود دارد، قرآن و سنت رسول الله(ص)؛ آیات و احادیث رسول الله(ص) هم به دو دسته تقسیم می‌شوند،  یک سری قطعی الدلاله هستند و یک سری ظنی الدلاله هستند. 

وی ادامه داد: در تمام آیات و احادیثی که قطعی الدلاله هستند، مسلمانان هیچ گونه اختلافی در آن مسائل ندارند. اما اگر اختلافی در بین مسلمانان وجود داشته باشد در رابطه با ظنیات و مسائل اجتهادی است و این نه فقط نمی‌تواند مایه‌ی تفرقه و اختلاف و تشتت باشد بلکه می‌تواند باعث اتحاد و صفا و صمیمیت باشد و ارتقا علم و دانش و فقاهت مسلمانان را به دنبال داشته باشد.

ماموستا راستی افزود:کلا مسلمانان در مسائل اعتقادی مانند توحید، نبوت، معاد، ایمان به روز آخرت،ایمان به فرشتگان، ایمان به تمام انبیا متحدند و مسلمانی را نمی‌بینید که در این مسائل اختلافی با دیگری داشته باشد.

امام جمعه موقت سنندج گفت: اما در مورد مسائل ظنیات، این مسائل موجب ترقی و تعالی و پویایی علم، می شود؛ پویایی فقاهت و پویایی دانش و علم مسلمانان به وسیله اجتهاد است؛ مسلمانان مانند پنج انگشت دست انسان که ریشه در مچ دست دارند، ریشه در قرآن و سنت رسول الله  دارند.

وی خاطر نشان کرد: اختلافاتی که در بین مسلمانان هست را یقینا دشمنان به وجود آورده اند، دشمنان آمدند مسائل خلافی کهنه را زنده کردند و مسائل خلافی جدید را به وجود آوردند تا بتوانند بر جامعه‌ی اسلامی حکومت بکنند؛ حال آنکه افراط‌گری و تکفیر در اسلام مردود و محکوم است.

امام جمعه موقت سنندج تصریح کرد: داعش، القاعده و دیگر گروه‌های افراطی را استکبار جهانی به وجود آورده است تا به این وسیله‌، مسلمانان در طول تاریخ با همدیگر اختلاف و درگیری و برادرکشی و خونریزی داشته باشند و  کارخانه‌تسلیحات استعمار و  کارخانه‌ های صنعتیشان از کار نیفتد.

وی اظهار کرد: استکبار جهانی امروز در افغانستان، در سوریه و در یمن و ... برادرکشی به وجود آورده است، تا بتواند منابع و ذخایر مسلمین که خدا به آنها عطا کرده است را از طریق آسمان و  زمین و دریا غارت کند؛ همانگونه که ترامپ خطاب به بن سلمان گفت که این‌ها مانند گاو شیرده هستند، تا شیر داشته باشند این‌ها را می‌دوشیم؛ لذا مسلمانان باید زیرک باشند و هیچوقت فریب دشمنان اسلام را نمی‌خورد.

امام جمعه موقت سنندج در پایان گفت: امروز به جرات می‌توانیم بگوییم، تنها نظام، تنها کشور و تنها دولت و حکومتی که در مقابل استکبار جهانی ایستاده است،  جمهوری اسلامی ایران  با رهبری عالم،مجاهد، فقیه و دلسوز است که خودش را وقف اسلام کرده است. 

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcevx8nxjh8wpi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما