تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۹
کد مطلب : 523660

علمای شیعه و سنی وحدت را در بین خود تعمیق کنند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: علمای شیعه و سنی باید وحدت را در بین خود تعمیق کرده و این موضوع را بیش از پیش در بین مردم ترویج و تبلیغ کنند.
علمای شیعه و سنی وحدت را در بین خود تعمیق کنند
به گزارش خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی امروز در گردهمایی بزرگ علمای اهل تشیع و تسنن در شهرستان ماکو با تبریک میلاد پیامبر(ص) و هفته وحدت اظهار داشت: مهمترین ویژگی نبی مکرم اسلام(ص) پرهیز از دنیاپرستی و دنیاجویی بود.
 
وی تصریح کرد: زندگانی پیامبر گرامی اسلام بهترین الگو و اسوه در صبر و تقوا و عبودیت است و در این رابطه، پیامبر گرامی اسلام از دنیا به اندازه اندک استفاده کرده و حب دنیا را از قلب خویش دور کرده بود.
 
امام جمعه ارومیه تاکید کرد: علمای دین باید به تأسی از رسول اکرم(ص) دنبال دنیا نبوده و به گونه‌ای نباشد که مردم تصور کنند که علما خود را از مردم بالاتر می‌بینند.
 
وی بیان کرد: علما و مبلغان دینی باید در رفتار و زندگانی خود تواضع و خضوع با مردم را نهادینه کرده و نشان دهند.
 
قریشی با تاکید بر اینکه مسأله وحدت جزء مسائل بدیهی در عالم اسلام و آموزه‌های قرآنی است تصریح کرد: باید وحدت در شئون زندگانی همه مردم جاری باشد و در این راستا‌ پیامبر گرامی اسلام(ص) همه مسلمانان را به عنوان برادر خطاب کرده و در حقیقت جدایی و تفرق در اسلام و در میان مسلمانان وجود ندارد.
 
وی اظهار داشت: بی‌تردید تفرق و اختلاف مایه تضعیف جامعه اسلامی بوده و لازم است همه مسلمانان به مسأله وحدت توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 
امام جمعه ارومیه گفت: براساس تاریخ و اتفاقات گذشته زمانیکه مسلمانان با یکدیگر متحد بودند سرور و حاکم جوامع بودند اما زمانی که با هم به اختلاف رسیدند ضعیف شدند.
 
وی ادامه داد: متاسفانه شمشیر برخی از کشورهای عربی و مسلمان علیه اسلام و مسلمانان استفاده می‌شود که مایه تضعیف مسلمانان در جهان شده است.
 
قریشی افزود: آموزه‌های قرآنی بر اتحاد با اهل کتاب و ادیان توحیدی نیز تاکید دارد بنابراین وحدت در میان مسلمانان به طریق اولی باید وجود داشته باشد.
 
وی گفت: فقهای شیعه و سنی در طول تاریخ در مسأله تقریب مذاهب سرآمد بودند و امثال شیخ طوسی و سایران به بیشتر فتاوای ائمه چهار گانه آگاه بوده و به شاگردان اهل سنت خود تدریس می‌کردند.
 
امام جمعه ارومیه افزود: علمای شیعه و سنی باید وحدت را در بین خود تعمیق کرده و این موضوع را بیش از پیش در بین مردم ترویج و تبلیغ کنند.
 
وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد نادان با طرح برخی مسائل اختلافی باعث ایجاد بحران می‌شوند که باید در این خصوص تبیین لازم از سوی علمای شیعه و اهل سنت صورت بگیرد.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcjmteiyuqe8mz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما