تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب : 523641
آیت الله بهشتی:

با تکیه بر توحید و ربوبیت، امت واحده پدید می‌آید

نماینده مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: ما مسلمانان اگر توحید در عبادت  و توحید در ربوبیت و تقوا را رعایت کنیم، این مسئله می‌تواند امت واحده را پدید بیاورد، باید بدانیم که  تعدد و اختلاف مذاهب مانعی ندارد چراکه ما با تکیه بر توحید عبادت و تقوا می‌توانیم با هم اتحاد داشته باشیم.
با تکیه بر توحید و ربوبیت، امت واحده پدید می‌آید
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت الله احمد بهشتی نماینده مجلس خبرگان رهبری در نهمین وبینار سی‌وپنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شداظهار داشت: مطابق آیه 19 سوره یونس زندگی بشر دارای چند مرحله است،  مرحله اول زندگی بشر وحدت بوده است، مرحله‌ی دوم مرحله‌ی اختلاف است و مرحله سوم که هنوز زمینه های دستیابی آن فراهم نشده است مرحله وحدت نهایی است.

وی افزود: همه می‌توانند با وجود اختلافات به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر زندگی کنند، طبق سخنان مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان علت اختلاف این است که بشر ناچار بود از خدمات یکدیگر استفاده کنند چون یک نفر نمی‌توانست تمام احتیاجات خودش را برآورده کنند، از این جهت ناچار شدند از توانایی‌های یکدیگر استفاده کنند لذا بشر  به مرحله استثمار رسید، یعنی آنهایی که قدرت داشتند درصدد استثمار افراد ضعیف و مستضعف برآمدند، در نتیجه اختلافات پیدا شد.

 آیت الله بهشتی با بیان اینکه با ظهور مرحله اختلاف خدای متعال انبیا(ع) را فرستاد چنان که در آیه 213 سوره بقره می‌فرماید که تا اختلاف نبود بعثت انبیا اولوالعزم هم مطرح نبود؛ پس پیامبران اولوالعزم که صاحب شریعت و صاحب قوانین آسمانی بودند برای رفع اختلاف آمدند، اما خود همین بعثت دوباره منشا اختلاف شد یعنی بر سر نبوت پیغمبران مردم با هم اختلاف کردند؛ بنابراین اختلافات اعتقادی پدیدار شد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: پیروان دین اسلام همواره سعه صدر دارند و با سایر ادیان دیگر متحد هستند بنابراین می‌توان با همه مذاهب و ادیان دیگر اختلاف داشت اما مزاحم یکدیگر نباشیم و در کنار یکدیگر با تفاهم زندگی کنیم.

وی ادامه داد:ما مسلمانان اگر توحید در عبادت و توحید در ربوبیت، تقوا رعایت کنیم، این مسئله می‌تواند امت واحده را پدید بیاورد، باید بدانیم که تعدد و اختلاف مذاهب مانعی ندارد چراکه ما با تکیه بر توحید عبادت و تقوا می‌توانیم با هم اتحاد داشته باشیم.

 آیت الله بهشتی اضافه کرد: اگر اختلافاتی میان مسلمانان وجود داشته باشد مثل اختلاف مرزی، اختلاف قومی می‌توانیم آنها را رفع کنیم نه اینکه به گروه های تکفیری و داعش پر و بال دهیم و یا بگوییم که هر کس به غیر از فکر ما فکر می‌کند کافر است و تکفیرش کنیم متاسفانه پدیده داعش در دنیای اسلام یک ضایعه فاجعه آور است این مسئله با توحید سازگار نیست.

نماینده مجلس خبرگان رهبری اذعان داشت: ما می توانیم با توحید ربوبی و تقوای ربوبی با یکدیگر وحدت و اتحاد داشته باشیم این وظیفه مسلمانان است که به مقدسات یکدیگر احترام بگذارند و توهین نکنند، باید گفت عقیده هرکس برای خودش محترم است ما باید برای حفظ برادری با یکدیگر تلاش کنیم.

وی در پایان گفت: اگر دشمنان و استعمارگران خواستند تا بر سر یک ملت مسلمان یورش ببرند و استقلالش را به خطر بیاندازد وظیفه سایر ملتهای مسلمان است که به کمک آن برسند و یاری‌اش دهند، ما باید به حکم خدا به مستضعفین یاری برسانیم و در راه نجات او با دشمن بجنگیم .
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdci5pawzt1arq2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما