تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب : 523612
لاله افتخاری:

تاکید بر ضرورت استفاده از تمامی امکانات برای مبارزه با ترورسیم

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان اظهار داشت: یکی از مسائلی که بشر از ابتدا تا به امروز با آن مبارزه کرده است چالش تروریسم بین المللی است چراکه همه افراد بشر به رغم اختلاف در دین، اندیشه­های فکری و سیاسی و... در سرنوشت نهایی خودشان مسیر مشترک دارند که باید به آن بیندیشند و در مورد آن تصمیم بگیرند؛ بنابراین باید از تمامی امکانات برای مبارزه با تروریسم بهره گرفته شود.
تاکید بر ضرورت استفاده از تمامی امکانات برای مبارزه با ترورسیم
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، لاله افتخاری دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در هشتمین وبینار سی‌وپنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: یکی از مسائلی که بشر از ابتدا تا به امروز با آن مبارزه کرده است چالش تروریسم بین المللی است چراکه همه افراد بشر به رغم اختلاف در دین، اندیشه­های فکری و سیاسی و... در سرنوشت نهایی خودشان مسیر مشترک دارند که باید به آن بیندیشند و در مورد آن تصمیم بگیرند، شاید امروز بیش از گذشته این اشتراک سرنوشت و مسیر خود را نشان می­دهد  مثل بیماری کووید-19 که همه جهان را درگیر خود کرده.

وی افزود: شریعت­های آسمانی متناسب با فطرت الهی هستند و خداوند در حقیقت همان عنوان پیامبر بیرونی را با پیامبر درونی(عقل) همسو قرار داده است در نتیجه آن­ها بر اساس عشق به عدالت، صلح، نیکی، مخالفت با خشونت، ترور و ناامنی برنامه ریزی می­کنند؛ به همین جهت است که قرآن کریم بعد از ترسیم جامعه آرمانی میفرماید: " وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً " یعنی خوف و ناامنی در جامعه بشری فراگیر شده است که خداوند آن را تبدیل به امنیت می­کند؛ بنابراین باید از تمامی امکانات برای مبارزه با تروریسم بهره گرفته شود.

افتخاری با اشاره به معنی واژه تروریسم اظهار داشت: هر نوع اقدامی که هم از نظر وسیله و هم از حیث هدف با ارزش­های دینی و انسانی منافات داشته باشد و متضمن تهدید نسبت به هر نوع امنیتی باشد را حرکت تروریستی می‌­نامند حال این حرکت می‌تواند از سوی اشخاص، سازمان­ها، نهادها و... باشد و نتیجه آن ناامنی، دردسر و وحشت در جامعه بشری است.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که میان مقاومت مشروع با حرکت­‌های تروریستی تفاوت هایی وجود دارد و به همین دلیل است که قدرت­های بزرگ از این که تروریسم را به خوبی تبیین کنند و به عنوان مقاومت تعریف شود واهمه دارند چراکه از یک سو اقدامات تروریستی خودشان شناخته می­‌شود و از سویی دیگر حقانیت مقاومت مشروع اثبات می­‌شود.

وی با طرح این سوال که مقاومت مشروع و تروریسم چیست؟ ادامه داد: همه ادیان الهی انسان­ها را به مقاومت در مقابل ظلم و سرکشی دعوت می­‌کنند و این مسئله در داستان­های قرآن کریم مشاهده می‌کنیم که همیشه پیامبران الهی با ظلم و ستیز درگیر بودند و از مردم می‌خواستند که از سکوت در برابر بی عدالتی و ظلم خودداری کنند.

افتخاری ادامه داد: مقاومت در برابر ظلم را حتی در غیر از مکتب وحی هم شاهد بوده ایم یعنی در قانون حمورابی در قبل از مسیحیت به آن اشاره شده است، همچنین در دین اسلام هم اقدامات تروریستی محکوم و دفاع مشروع از آن بسیار مورد تاکید است.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان اظهار داشت: در آیه "إن الذين قالوا ربنا الله ثم استقموا تتنزل عليهم الملئكة" که خداوند برای کسانی که در مقابل کفر و ظلم و بی عدالتی استقامت می‌­کنند، وعده نزول پیاپی ملائکه و عنایات الهی را داده است.

وی اظهار داشت با بازشناسی حرکت­‌های تروریستی از حرکت­هایی که از سوی نهضت مقاومت صورت می­‌گیرد، می‌­توانیم مقایسه کنیم که این حرکت­‌ها جز مصادیق اقدامات تروریستی محسوب نمی‌­شوند؛ برای مثال: 1- مقاومت ملی علیه اشغالگران و غاصبان سرزمین­ها و استعمارگران مانند آن چه که در فلسطین رخ داده است؛ 2- مقاومت خلق­ها در برابر حاکمانی که با زور سرنیزه، و نه با حرکتی مردمی، به روی کار آمده­اند؛ 3- مبارزه با رژیم­های دیکتاتوری و انواع استبدادی که وجود دارد؛4: مقاومت در برابر نژادپرستی و یک سری اقدامات ضد ارزشی که می­خواهند خود را بر جوامع تحمیل کنند، اینها همه از مصادیق حرکت های تروریستی نبوده اند.

افتخاری به بیان مصادیق تروریسم پرداخت و گفت: تجاوزهای هوایی، دریایی، زمینی بدون اعلام جنگ؛ هرگونه دیکتاتوری و تحمیل علیه ملت‌ها؛ هرگونه عملیات استعماری مانند جنگ­ها و یورش­های نظامی؛ به کار گرفتن شیوه­های غیرمتعارف نظامی مثل به کار گیری سلاح شیمیایی، سلاح­‌های هسته ­ای، سلاح­‌های بیولوژیکی و ...؛ هرگونه آلوده سازی محیط زیست، اعم از محیط زیست جغرافیایی، فرهنگی، تبلیغی، اقتصادی و... .
 
وی در ادامه به اقسام گوناگون تروریسم پرداخت و اظهار داشت: اولین نوع آن تروریسم امنیتی است که می­‌تواند ناامنی در مورد ناموس، جان، مال و...  ایجاد کند؛ دومین تروریسم فکری و عقیدتی است که خطرناک­ترین نوع تروریسم است در واقع اعتقاد افراد را گرفته و دنیا و آخرت آن­ها را به تباهی می­کشاند؛ سوم تروریسم بهداشت و درمانی مانند توزیع واکسن و خون­‌های آلوده و یا خودداری از ارسال داروهای ضروری برای کشورها؛ چهارم تروریسم جغرافیایی؛ پنجم تروریسم اقتصادی؛ ششم تروریسم علمی؛ هفتم تروریسم دیپلماتیک و هشتم نظامی.

افتخاری با اشاره نوع دیگری تروریسم ادامه داد: تروریسم رسمی در مقابل تروریسم غیر رسمی باید گفت تروریسم رسمی از طرف یک کشور به رسمیت شناخته شده مورد تایید قرار گرفته و این اقدامات صورت می­گیرد حال خواه از سوی ارتش آن کشور باشد یا عواملی که در آن کشور وجود دارد آنچه که امروز علیه مردم مظلوم یمن اتفاق می­افتد از همین نمونه است.

وی ادامه داد: امروز وظیفه امت اسلامی در مواجهه با تروریسم پیشگیری و درمان آن است در واقع بالا بردن سطح آگاهی امت اسلامی در اقشار مختلف از جمله کودکان، جوانان، زنان، مردان، فرهیختگان و... ؛ دوم بازگشت به برنامه­های تربیتی اسلام و اجرای آن برای همگان؛ سوم تلاش برای ایجاد وحدت در امت اسلامی به صورت عملی از نظر بازار مشترک، اقتصاد مشترک، بانک مشترک، قوانین مشترک و...؛ چهارم ایجاد تقویت  و تحکیم نهادها و سازمان­های فراگیر اسلامی همچون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و...؛  پنجم تهیه و تدوین برنامه­های جامع کوتاه، متوسط و طولانی مدت برای کشورهای اسلامی؛ ششم حمایت از اقلیت­های مسلمان در کشورهای مختلف دنیا و بهره گیری از ظرفیت­های آنان؛ هفتم ایجاد منطق گفت‌وگو در میان اقشار امت اسلامی؛ هشتم تقویت توجه به معنویات و ارزش­های اخلاقی و انسانی در جامعه بشری است؛ نهم طراحی و برنامه ریزی جهت کاستن از آلام ملت­های تحت رنج و ستم از سوی استکبار؛ دهم پیشگیری از انجام اقدامات تروریستی راه­های نفوذ دشمن را بشناسیم، همبستگی داشته باشیم و بتوانیم به آن غنای علمی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و تربیتی در جامعه اسلامی برسیم.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در پایان گفت: امروز ما الگوهای خوبی برای بهره برداری در همه زمینه ها داریم همانند الگوهای دینی در مکتب وحی و  قرآن، در تاریخ اسلام و تاریخ امروز ما که بسیار مناسب برای استفاده جامعه اسلامی و جامعه بشری است تا دشمنان از این خلاء سو استفاده نکنند و جوامع را به تباهی نکشانند.
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcgqw9nxak9x34.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما