تاریخ انتشار۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۷:۵۳
کد مطلب : 523560
مدیرکل میراث فرهنگی لرستان خبر داد؛

ارزیاب یونسکو از کاروانسرای «چمشک» پلدختر بازدید کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از بازدید ارزیاب یونسکو از کاروانسرای «چمشک» شهرستان پلدختر خبر داد.
ارزیاب یونسکو از کاروانسرای «چمشک» پلدختر بازدید کرد
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، سید امین قاسمی روز چهارشنبه در گفت و گو با رسانه‌ها از بازدید میدانی ارزیاب یونسکو به همراه مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و مدیرکل ثبت و حریم آثار از کاروانسرای «چمشک» از توابع شهرستان پلدختر خبر داد.

وی تصریح کرد: زنجیره کاروانسرای‌های ایران مشتمل بر ۵۶ کاروانسرا هستند که این مجموعه در ۲۴ استان کشور از طرف وزارتخانه به منظور ثبت در فهرست میراث جهانی پیشنهاد شده‌اند، بر همین اساس امروز کاروانسرای «چمشک» شهرستان پلدختر مورد بازدید میدانی دقیق ارزیاب یونسکو قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه کاروانسرای «چمشک» در منطقه «چمشک» از توابع شهرستان پلدختر و در مسیر راه باستانی شاپور خواست به خوزستان قرار گرفته است، عنوان کرد: شکل اصلی این بنا به صورت چهار ضلعی و ارتفاع آن به پنج متر می‌رسد، طول و عرض این کاروانسرا ۴۴ در ۴۸ متر و ورودی آن به سمت جنوب و هلالی شکل است و دارای ۱۲ اتاق است.

قاسمی در مورد کاربرد این بنای تاریخی در گذشته، عنوان کرد: قسمتی از این کاروانسرا برای سکونت کاروانیان و قسمتی دیگر به منظور نگهداری چهارپایان مورد استفاده قرار گرفته است و قدمت آن نیز مربوط به دوره صفویه است.

وی ادامه داد: «کاروانسرای «چمشک» به شماره ۲۱۱۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdciqpawut1arw2.cbct.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما